TOP 2022 podle Klubovny: Objevy a překvapení
Klubovna se každý rok zaměřuje i na sledování noviců nebo dříve neprávem přehlížených jmen. Letos jsme tomu šli ostatně dost naproti sérií Intro, která nadžánrově reflektovala tak trochu přehlížené interprety.
Shodnout se na jednom konkrétním objevu je už dost náročná disciplína, ale jednoho kandidáta bychom přeci jen našli. Tchert, jehož sestavu tvoří členové jistot Skywalker, Silent Generation, Marked As An Enemy a Horrible Creature, nakopával zadky ve sluchátkách a především naživo, což mu vyneslo hned tři zmínky a titul nováčka roku. Kdo další nás zaujal?
OBJEVY
GUMI
Tchert – Když víš, co chceš a umíš to, jde to snadno. Kapela složená ze tří leader basáků a opravdu vysoce nadstandarního bubeníka přinesla něco, co mi tu chybělo. Jejich live sety jsou totální demolice, navíc je u všech v kapele vidět už velká vyhranost a své nabité schopnosti dokáží přetavit v super komplexní záležitost. Docela mě mrzí, že to je jen side projekt všech zúčastněných, protože tu v nich vidím fakt velkej potenciál. A určitě tu mají i nejzábavnější merch, kde naleznete sekeru nebo tričko se starým Brůnou. Dámy a pánové, nechci se vás dotknout, ale kdo z vás to má?!
HADRABÁK
Objevů mám hned několik, hlavně z českých luhů a hájů. Letos mě uchvátili Izurewara, což je brněnská kapela se členy Filthyminds. Temný, místy syrový hudební počin s jasným poselstvím.
Dalšími jsou hudebně podobní Marno, rovněž z jihu Moravy. Ti se nesou na hudebně pozitivnější vlně než Brňáci. Je to styl hardcoru, který osloví spíše starší a striktnější fanoušky. Žádná móda, ale hudba, která má co říct.
A do třetice další zástupce domácí scény, a to Protijed. Další z banánových kapel odrážející nejen myšlenky straight edge. Středně rychlé a uřvané.
Za zmínku určitě stojí i Tchert – uskupení členů z kapel Skywalker, Silent Generation a Marked As An Enemy.
Ze zahraničních kapel jsem pak objevil Rising Insane – německou kapelu hrající metalovou verzi hardcoru s melodickými refrény . Podle Spotify mají na svém kontě více alb a fungují už delší debu. Já je poznal až při vystoupení s Avianou v Underdogs‘.
Dalšími jsou sympaťáci z The City of Ours. Opět akce s Avianou, tentokrát ale 13. 10. v Rock Café.
PÉŤA
Unprocessed: Už před pár lety mě uchvátila primárně instrumentální Polyphia, jejichž kytary jsou jako balzám na duši. Pro někoho je tenhle technickej styl poněkud těžkopádnej, ale pro mě láska na první poslech. Záhadným způsobem se mi ale podařilo minout Unprocessed, který s kytarama vytváří podobně úchvatný věci, jen do toho teda ještě zpívaj. Kombinace technických riffů, harmonií a melodickýho vokálu mě opravdu baví, nemluvě o tom, že jejich poslední album Gold vyšlo i v čistě instrumentální verzi. Jestli jste tedy, stejně jako já, občas přehlcený zvukem lidských hlasů (každej někdy je a kdo říká, že ne, tak kecá!) tohle vás přenese do úplně jinýho světa.
MARŤA
Můj objev roku se pojí s Rock for People, i když tam nakonec ani nevystoupil. Před každym fesťákem si dělam takovej menší research a koukam se na jména, který neznam a mohly by mě potencionálně bavit. Team RfP navíc udělal na Spotify playlist s interpretama, který měli na letošním ročníku hrát, takže mi dost usnadnili práci. Kid Brunswick mě dostal na první poslech. Neskutečně originální a kreativní muzika, mix punku, rapu a alternativy, skvělý melancholický texty. Tohle prostě chceš poslouchat! Kid Brunswick mimojiné ohromil i Mikea Shinodu, což následně vedlo k produkci Brunswickova mixtapu XFOREVER. Mladej kluk, kterej to v životě neměl ani trochu lehký. Je to ale bojovník a veřim, že o tomhle jméně ještě hodně uslyšíme. Jo, byla jsem fakt smutná, když svojí účast na RfP asi tejden před akcí zrušil. Není ale všem dnům konec a věřim, že se na něj někdy podívám.
Další objevy: Floya, Strange Bones, guardin, Tchert
TOMÁŠ
Na letošním Brutalu bylo hodně prostoru objevovat, takže bych chtěl vypíchnout hned 3 kapely. První budou určitě Spaced, který zahráli tak dobrej koncert, že patří k jednomu z těch nejlepších, co jsem letos viděl. Další bych rád zmínil kapelu Spiritworld, na který jsem narazil úplnou náhodou a hned si je zamiloval. Jestli milujete hardcore, thrash metal a riffy, který vám automaticky udělaj stank face, tak tohle je přímo pro vás. A jako poslední bude už docela profláklá kapela Solstafir, ty teda hrajou diametrálně odlišnou hudbu než předchozí dvě kapely, ale i tak byste jim měli dát šanci. Na Brutalu navíc celej set propršelo, což tomu dodalo ještě víc melancholičnosti a krásy.
VOJTA
Pro mě objev tohohle roku je kapela Cabal, která byla ve světě známá už dlouho předtím. Viděl jsem je na Fajtu, kam dovalili s absolutně našlapanou deathcore show. Nenadchla mě ale pouze jejich muzika, ale také jejich osobnost. S klukama jsme se potkali večer po všech koncertech a dali jsme se do řeči – naprostí miláčci. Bylo na nich krásně vidět, že hudbu dělají proto, že ji milujou a že taky jednou byli mini kapela, kterou nikdo nezná. Pro takovéhle momenty a lidi na naší scéně žiju.
JANČA
Abych nemluvila o těch stejných interpretech dokola, tak tentokrát zmíním .themayrevolution, kteří poslední dobou celkem válí. Viděla jsem je letos několikrát a můžu říct, že jejich koncerty jsou energický a divoký.
Další objevy: Berlin Manson, Kid Kapichi
MIN
Get the Shot! Spouuuusta energie!
LUCKA
Inhaler
PŘEKVAPENÍ
Tahle kategorie má svou váhu. Jde o jména, se kterými jsme moc nepočítali. Někteří se nám dříve nezdáli tak výrazní, od jiných jsme nečekali, jak moc se nakopnou. Nechybí Mad Rabbits ani navrátivší se Pantera!
GUMI
Mad Rabbits
Upřímně už jsem Mad Rabbits trochu pohřbíval, nebylo o nich moc slyšet. Jejich nespornej potenciál mi připadal už trochu utopenej a trestuhodně nevyužitej. Pak přišel do kapely novej frontman Petr a stala se z nich de facto úplně jiná kapela. Jak často sl´ýchávám: “takový ty český Get the Shot”. MR mají samozřejmě svou vlastní cestu, ale minimálně se asi shodneme, že patří mezi nejzábavnější domácí live kapely. My jsme je samozřejmě neopomenuli na našem Klubovna Festu a pozvánka se jim dostala i na Fajtfest, RfP a Mighty Sounds. Velká škoda pracovní vytíženosti a zdravotních patálií, který je připravily o další zajímavý příležitosti. Nepochybuju, že je jen otázkou času, kdy se stanou jednou z nejžádanějších kapel u nás.
PÉŤA
nothing,nowhere.: Tenhle frajer pro mě byl opravdu překvápkem. Věděla jsem, že jeho jméno je už na scéně poměrně zvučný, ale ke mně se dostal až letos, a to díky kamarádce, která mě vzala na koncert. Předtím jsem si samozřejmě poslechla pár studiovek, který mě dost bavily, ale na živý vystoupení to teda zdaleka nemělo. nothing,nowhere. je umělec, kterej si dělá, co chce, a je to zatraceně super. Chcete melancholii? Máte ji mít! Chcete rap nebo metal? Máte to mít! Úžasná energie, skvělej projev, zajímavej žánrovej crossover, 10/10!
MARŤA
Největší překvapení je pro mě letos asi Grandson. Jeho vystoupení na Rock for People mě naprosto pohltilo. Dostalo mě nejenom díky skvělý energii a hudbě, ale taky díky „proslovům“, který během toho měl. Na interpretech mě vždycky baví nějakej přesah, jinak za mě nemá moc smysl se jim věnovat. Grandson tohle všechno splňuje na 200 % a na jeho show vždycky zajdu ráda znova. Je to prostě srdcař! <3
Všechno ale není zalitý sluncem, a tak bych ráda zmínila i jedno negativní překvapení, a tím bylo emočně prázdný vystoupení Fall Out Boy.
TOMÁŠ
Návrat Pantery! Jo jasně… jsou tam jen dva původní členové, ale aspoň je to šance si splnit další dětskej sen. Teď stačí jen doufat, že Phil nebude tropit hlouposti. :))
JANČA
Nizozemská kapela De Staat byla pro mně překvapením letošního Rock for People. Jejich show mě bavila podivnými tanečky a experimentálním zvukem propleteným s elektronikou. Dala jsem si je ještě znovu na podzim ve Futuru a klubovka byla ještě nadupanější.
MIN
Charvinn – na kontě teprve dva songy, který si mě získaly. Nejen proto, že je to šikovná kamarádka, ale je to naprosto odlišenej styl než poslouchám. Maniac se dle Spotify stal i mým TOP 1 songem, takže pro mě překvapení a objev roku je Charvinn.
MATĚJ
85letá majitelka penzionu Láďa v Karlových Varech. – vysvětlení v highlightech
SLEDUJ KLUBOVNU