Tomáš Bob Fleck: The Ghost Inside jsou pro Fajtfest splněný sen. Brutal Assault je nejlepší evropský festival (rozhovor)

S jídlem roste chuť a s poctivou prací příležitosti. Fajtfest zažil přelomový ročník a historický okamžik na sebe nenechal dlouho čekat. Přepište fajtfestové dějiny! Na Fajtův kopec míří slavní The Ghost Inside, největší jméno v dějinách festivalu. Kapela s neuvěřitelným příběhem a motivace na stage i mimo ní. Jak se tento kapitální úlovek lovil? A co můžeme dál od Fajtfestu očekávat? Na to Vám odpoví ten nejpovolanější, Tomáš Bob Fleck.

The Ghost Inside míří na Fajtův kopec. Pro Fajtfest se jedná o historický okamžik

Ahoj, Bobe, předně bych Ti chtěl pogratulovat k opravdu kapitálnímu úlovku a největšímu dosavadnímu jménu v historii Fajtfestu. Jak a kdy se zrodilo podepsání a domluveni kapely formátu The Ghost Inside?

Mohu říct, že o The Ghost Inside jsem snil od roku 2015, když jsem je viděl na Impericon festu v Lipsku, a už tenkrát měli jeden z headliner slotů a na podiu i pod ním se dělo něco výjimečného, ta chemie tam byla neuvěřitelná! Je z toho natočené live video na song Dark Horse. Mluvím teď myslím za celou crew, protože tohle je historicky okamžik v dějinách festivalu. S jejich agentem jsem už v kontaktu několik let, ale spíše sledoval vývoj festivalu a jeho booking . Bylo to opravdu rychlé a ještě teď si možná poradně neuvědomuji, co se vlastně stalo.

Finální potvrzení jsem dostal v pátek 8.7. někdy odpoledne přímo na Fajtfestu. Neudržel jsem slzy… možná málokdo pochopí, co to pro mě i festival znamená, ale jsou to naši hrdinové a vzory pro všechny, co prošli nějakou těžkou zkouškou a snaží se dostat nahoru. Vím, že pro tebe osobně jsou TGI hodně zásadní kapelou.

To máš naprostou pravdu, doteď si pamatuju, jak jsme v Lucerně obíhali sloupy a jejich shows byly prvotřídní zážitek. Kde podle tebe tkví jejich výjimečnost? A proč si myslíš, ze jde o dosud největší kapelu, která se zatím na FF objevila?

Absolutně zásadní! Spojují hardcore, metalcore i punkovou komunitu a jsou uznávaní napříč všemi žánry. Kámo, letos jsou headlineři například na Full Force, což je jeden z největších čistě metalových německých festivalů a myslím, že stejně by to dopadlo na většině českých festivalů. Obrovská kapela, obrovský příběh, obrovské emoce a vše, co jejich návrat provází.

19. listopadu 2015 měla uprostřed turné skupina vážnou autonehodu. Věřil jsi, že se ještě vrátí?

Upřímně, nevěřil. Ty zranění všech členů (až na Jima) byla opravdu vážná. Nemluvě o tom, že Andrew (bicí) přišel o nohu. Ty první záběry, co obletěly svět byly opravdu otřesné. Už jen jejich návrat ukazuje obrovskou morální sílu a zodpovědnost k milionům fanouškům, co je milují. V životě by mě nenapadlo, že budou na Kopci, i když se po letech vrátili. Zabookovat TGI už nebylo ani v rámci snů po jejich návratu, ale bláznovství. Kopec je ale magický.

Ta story okolo jejich comebacku je naprosto neuvěřitelná. Myslíš, že o nich někdy třeba natočí nějaký film?

Film? O tom nepochybuj. Hollywoodský příběh jak podle šablony… Jonathana by mohl hrát třeba Russel Crowe (smích). Ne, vážně myslím, že produkce Netflix už se o ten příběh zajímá. 🙂

Neflix bych jim teda nepřál, to by byla telenovela, ale snad se toho někdo opravdu schopný chytí! 😃 Váš line-up už teď s Attilou čítá dvě obří jména. Osobně si neumím moc představit, že by to měl ustát současný areál. Budete ho nějak měnit? A s jakou kapacitou můžeme případně počítat?

Ano, přijdou ještě nějaká velká jména, takže bych s nákupem lístků určitě neotálel. Hned po oznámení máme velký meeting s vedením Ski Clubu (pronajímatel areálu), kde budeme řešit veškeré náležitosti, protože areál se musí úplně proměnit a připravit se na velký nárůst návštěvníků. Kapacitu upřesníme až po těch schůzkách.

Teď by to bylo jako plácnutí do vody, ale kapacita se musí navýšit nejméně o 50 %. Máme v hlavě především s Michalem Polákem (crew) hodně plánů na úpravu areálu, ale uvidíme, co z toho bude reálné, asi na Fajtfest 2023 zůstane na svém místě jen hlavní stage. (smích)

Letošní ročník se vám nadmíru povedl. Jaky je jeho dopad? Otevřeli se vám nové možnosti?

Recenze i feedbacky jsou neuvěřitelný, což je pro nás další motor do budoucna a obrovský závazek k lidem i těm, co si letos na festivalu pořídili v Klubovna & Die hard stánku naše tetování. Ekonomická část už tak slavná nebyla a musíme přijmout nějaká opatření, která se ale nedotknou kvality line-upu a zázemí pro návštěvníky .

Bude to největší Fajtfest v historii, to už je teď stoprocentně jistý. Letos bylo velké procento zahraničních návštěvníků, a přesně tam budeme chtít hlavně cílit. Žádný větší český festival se bez těchto návštěvníků už neobejde, takže i my se o ně budeme rvát! Je to jedna z našich priorit!

Máme za sebou Brutal Assault. Jak sis ho užil a kdo Tě tam nejvíc zaujal? Viděl jsi tam nějaký příslib, který by sis převedl na příští rok k Vám?

Brutal Assault byl fenomenální ! Hodně jsem se zaměřil na sledování fungování uvnitř festivalu, což bylo vysoce inspirující po všech směrech . Musím říct, že BA je jedinečný nejen tím místem, ale i zázemím pro kapely, celkovým cateringem a ten samotný areál skýtající plno přidaných hodnot. Nejlepší evropský festival! A dovolil jsem si i menší osobní žebříček.

Největší překvapení: Tesseract

Nejlepší koncerty: Lorna Shore, Comeback Kid, Life of Agony

Největší zklamání: Vio-lence

Nejlepší vocal: Will Ramos

Největší emoce: Stellaris

Na BA byli k vidění i někteří zástupci našich KFN (Skywalker, Stellaris, Abbie Falls), které budou mít na podzim ještě dvě pokračování v Brně a Varech. Jak je pro Fajtfest důležitý se vydávat i mimo festival do klubů?

Na letním Fajtfestu už tolik CZ kapel k vidění není, jak tomu bylo v minulých letech, a je to asi logický krok a znamení nějakého růstu. KFN nám dávají možnost dělat koncerty pro především české kapely a ten putovní koncept je myslím naprosto geniální, ale uvidíme co v budoucnu, protože ekonomicky to už moc smysl nedává a každý se teď bojí cen energií, nájmu, techniky atd. Velmi kvituji přístup Rock Cafe klubu v Jablunkově u polských hranic, kde nám nabízí fakt skvělý podmínky.

Plno majitelů a produkčních klubu to musí uchopit trochu jinak, hlavně komunikovat s námi a ostatními pořadateli, a snažit se najít nějaké cesty, ať odcházejí spokojeni všichni, ne jen majitel klubu a kapela, o to tady především jde. Snad někoho zase neurazim .

Když už jsme u těch KFN, vidíš mezi nima někoho, kdo má kontinentální/světový potenciál? Je tu někdo, kdo má na to dotáhnout level Skywalker, Gutalax nebo John Wolfhooker, které teď přizvali na Sziget?

Ano, jsem hrdý na obě kapely ( Skywalker i John Woolfhooker), dělají skvělou reklamu v zahraničí a jsou tam už zaběhnuté. Dokonce i jejich prezentace na pódiu je na evropské úrovni. Sziget muže být pro JW zásadní moment kariéry. Myslím si, že Gutalax je už celosvětový fenomén a jsem zvědavý, jak s tím tématem budou kluci pracovat do budoucna. Přece jen se to dotýká nás všech (smích). Hráli myslím už dvakrát i na Full Force, což je sen každé evropské kapely. Salut!

Teď jezdím často se Stellaris a jejich potenciál je taky obrovský. Je krásné vidět, že ať jsou na Brutal Assault, Basinfirefest, Czech death fest nebo třeba South of Heaven fest, kde bylo zase spíše heavy publikum, všude sbírají nové a nové fans. Hlavně si to ale naživo dokáží obhájit, což u mnohých mladých kapel není vždy pravidlo. Na stagi se vždy rozhodne.

Kdo by mohl zaútočit na festivalou Evropu? Bob věří ve Stellaris.

Soudě dle návštěvností, line-upů i dosahů to vypadá, že jdete konstantně nahoru. Přikládáš to i tomu, že jste se nezastavili během covidu a přicházeli s vlastní iniciativou (Help Party, KFN, FF v Centru)?

Ano, plno festivalů i promotérů to přes covid defakto zabalili a my jsme se snažili být s Klubovnou v tomto aspektu proaktivní a plno lidí objevilo Fajtfest především v období covidu 2020-2021. A já jsem teď velmi rád, že jsem to v tom temném období taky nevzdal a spíše ukazoval směr a možnosti ostatním. Covid paradoxně Fajtfestu i Klubovně asi pomohl.

Letošní ročník FAJTFESTU v publiku patřil Fuxovi, kterého jste nejprve ocenili na Help Party, a jako už tradičně za to během velkého Fajtu poradně vzal. Poslední den si nechal udělat v našem stánku festivalové face tatoo, zranil se v moshi na Bomba-A a pak stejně ještě zandal afterparty, kde skákal klasicky z baru. Jak ho jako pořadatelská crew vnímáte? A co říkáte na status festivalové legendy, kterou jsme mu v rámci skupiny Fajtfest family přiřkli?

Fuxa jsem poznal v roce 2010 a našel je náhodou na Bandzone (smích). Fuxo je stejně důležitý pro Fajtfest třeba jako ikonická rozhledna. Asi hodně lidem se vybaví jako první člověk, když se řekne Fajtfest Family… Do té kategorie spadají určitě i Sunset Trail, Shadow Area, Nu-Friends nebo třeba Gumi a Hadrabák (smích). Dále určitě Míra z Holandska, Hendrik V.D.Tol z novodobé éry, třeba Cecil Bouček, člověk s obrovským srdcem, a mnoho dalších. Musíme tyhle legendy uctívat.

Fuxo je ale jen jeden. Člověk, co se rodí jednou za tisíc let!

Dekorovaný, dojatý, šťastný – FuXo je legendou festivalu

Tyjo, tak to děkujeme! Před Fuxem smekáme, moc děkuju za další společný povídání a objasnění toho, co nás zajímalo nejvíc. Otázka na závěr bude ještě do budoucnosti. Vím, že dokážeš přemýšlet vždycky dost napřed, jak už v téhle fázi řešíš ročník 2024?

Budoucnost? Ano, řešíme to intenzivně jako vždy. Už momentálně musíme řešit navýšení kapacity, parkování, oplocení kempu… Ročník 2024? Kapely to zatím takhle dopředu nepotvrdí, ale mám už určitý seznam. Priorita je zůstat na Kopci a děkujeme vedení Ski clubu za všechno, co pro nás dělají a s největší pravděpodobností ještě několik let děla budou. Kopec je opravdu magické místo – Genius loci!

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: