Subkulturní ráj hlásí dospělost a vylepšuje služby. Co můžeme očekávat od letošního Mighty Sounds? (festivalový průvodce)

Náš festivalový průvodce vstupuje chronologicky do svého druhého dějství. Z Hradce Králové, Parku 360 a Rock for People se tentokrát přesuneme do Tábora, kde již poosmnácté proběhne Mighty Sounds. Festival přirozeně propojuje fanoušky ska, punku, reggae, hardcoru a v posledních letech také rapu. Planeta Mighty, jak sešlost často nazývají pravidelní návštěvníci, bude okolo nás obíhat i letos a do Tábora se už teď moc těšíme. Jaká jsou největší lákadla i otázky k letošnímu ročníku?

MIGHTY SOUNDS VSTUPUJE DO DOSPĚLOSTI S VYLEPŠENÝM SOCIÁLNÍM ZAŘÍZENÍM A NEJKRÁSNĚJŠÍ VIZUÁLNÍ IDENTITOU

Mighty Sounds patří mezi největší festivalové stálice a letos oslaví svůj oficiální osmnáctý ročník. Byl to také mimochodem jeden z prvních větších festivalů, který nám dal akreditaci a jezdíme sem pravidelně každý rok. Od loňského roku jsme navíc ocenili i změnu jinak tradičního termínu v první polovině července (o tom ještě v nadcházejícím odstavci). I přes tuto změnu patří Mighty k nejstabilnějším festivalovým hráčům, od kterého přesně víte, co máte čekat, ale zároveň se postupnými krůčky nebojí vykročit novým směrem. A navíc dokáže zabavit v průběhu celého roku. V pravidelné kadenci pořádá klubové koncerty, a to především ve spřátelených klubech Lucerna Music Baru a Futura, kam přiváží prověřená jména, která se často objevují i v line-upu samotného festivalu. V nejbližší době se tak dočkáme například legendárních Circle Jerks, Pennywise nebo hvězd loňského ročníku The Interrupters. Připomeňme určitě i nedávnou show Landmvrks, kterou dalo MS dohromady společně s parťáky z Rock for People.

Ačkoliv se to nezdá, právě Mighty se nikdy nebálo drobných, leč celkem zásadních změn. Právě pořadatelé Mighty Sounds byli jedni z prvních, kteří akcentovali důležitost recyklované formy stravování. Od loňského roku taktéž přešli na cashlessovou formu platby a velkou radost pravidelným návštěvníkům jistě udělala i nedávná zpráva v podobě keramických toalet na festivalu. Drobnost? Rozhodně nikoliv. I tento malý krok dokazuje, že se produkční tým přes rok nenudí a myslí na komfort svých návštěvníků. Úplnou novinkou je pak zajištění i obchůdku JIP, který nabízí přes 250 kusů zboží, které vám mohou zpříjemnit pobyt ve stanovém městečku. Právě zajištění služeb se zdá nejvýraznějším přislíbeným vylepšením oproti minulým ročníkům.

K MS taktéž neodmyslitelně patří unifikovaná vizuální identita a tradičně krásný merch. Každý kus je originální, ctí jednotlivé návštěvnické subkultury a do velké míry jde za vrchním festivalovým grafikem Woodym. V tomto ohledu může Mighty konkurovat snad jen Brutal Assault. Nejedná se o klasický merch z povinnosti, ale opravdu krásné kousky, při jejichž vzniku se spolupracuje se spoustou dalších umělců napříč žánry i přístupy. Za nastavením vizuální identity stál Marcel Musil, který nás opustil před deseti lety, ale jistě by byl na své nástupce hrdý. Sympaticky se i letos dočkáme obnovy jednoho jeho designu, který najdete na už tak pestrém merchtablu.

NOVÝ TERMÍN UMOŽŇUJE NOVÉ MOŽNOSTI A SNAHU EXPERIMENTOVAT

Jak už zaznělo v úvodním odstavci, Mighty Sounds v loňském roce přistoupil k dlouho diskutované změně a přesunul se z tradičního prvního červencového víkendu o týden dříve. Letos bude táborské letiště dunět mezi 28. až 30. červnem. Dozajista šlo o riskantní a odvážný krok, který může ale výhledově přinést spoustu jiných pozitiv. Právě změna termínu otevírá nové možnosti pro booking, který loni splnil hlasitá přání všech komentujících a konečně dovezl tolik požadované Rancid. Termínově teď může MS trochu více sousedit s některými dalšími velkými evropskými subžánrovými festivaly.

A nutno říct, že právě booking na nás v posledních letech působí opravdu velmi sympaticky. Stejně jako volba kapel, které souzní s Klubovnou nejčastěji reflektovanými žánry. Z ostřejšího soudku jmenujme například Thrown, Crystal Lake nebo Counterparts. Baví nás i selekce lokálních interpretů čítající například Hopes, Heel Turn, Bitter Season nebo Mad Rabbits. Celkově vzato nemáte pocit, že by tu hrál někdo za zásluhy, ale naopak cítíte, že se tu opravdu bedlivě reflektuje reálný pohyb na scéně za posledních 12 měsíců. Trochu na půl plynu je využitá i rapová cesta, kterou zastoupí vlastně kapelní působící Past a Renne Dang. MS zkrátka ctí své tradice, umí se opřít o relevantní jména napříč ska, punkem/hardcorem a reggae a čas od času postupnými krůčky vykročí i jinam.

To hlavní ale zůstává. Mighty people umí vytvořit unikátní atmosféru, kde se mezi sebou přirozeně protínají různé žánry a subkultury, které na přátelské úrovni dokáží více než kde jinde.

„MY CHCEME KOFOLU A STÍN!

„Ale ať furt jenom nechválíme, přece jen bychom měli pár rad, tipů a poznatků. Nejde o hate, ale konstruktivní kritiku, kterou si třeba pořadatelé vezmou k srdci.

Oproti předchozím ročníkům se rozměry areálu stáhly, což s sebou přináší spoustu inovací, ale i relativních nevýhod. Největší mínusy loňského ročníku jsme téměř jednomyslně shledali především dva – absence stínu mimo samotné stage a ocenili bychom také trochu větší rozšíření nealkoholového segmentu. Loňská sezona byla velice specifická, neboť se téměř na každé z námi navštívených akcí vyskytovala extrémní vedra, ke kterým ani nezapršelo. Areál táborského letiště ovšem pocitově žhnul úplně nejvíce. Obzvláště třetí den, který nabízel jednoznačně nejzajímavější program, pocitově ubylo návštěvníků v areálu, neboť se modlili za stín nebo jakýkoliv nealkoholový sortiment. Nemuselo jít zrovna o tolik zmiňovanou Kofolu, ale jakoukoliv chillout zónu. Jinak nemáme námitek a oceňujeme letošní snahu zapracovat na komfortu pro návštěvníky.

NEJVĚTŠÍ LÁKADLA LINE-UPU

A teď už k line-upu, který nám i letos nabízí spoustu lákadel a mnohdy dosud nesplněných přání. Na koho z velkých ryb se nejvíc těšíme?

BAD RELIGION

Loňský ročník opravdu vyslyšel tolik vymodlené Rancid a k nim přidal další těžké váhy, navíc v rámci jediného unikátního dne. I přesto se letos podařilo booknout jméno, které je pro festivalové fanoušky více než důstojným nástupcem. Na MS míří punkrocková legenda Bad Religion, která je na scéně již od roku 1980, ale stále má co předat a vypadá dostatečně čile i na stagi. Politicky a sociálně kritická formace se nám naposledy autorsky připomněla v roce 2021, kdy do světa poslala song „Emancipation of the Mind“ ku příležitosti inaugurace Joeho Bidena. Zajímavostí je také fakt, že kytarista Brett Gurewitz je vlastníkem proslulého labelu Epitaph Records vydavatelství hvězd jako Parkway Drive, A Day To Remember nebo Architects.

THE HIVES

I jméno druhého headlinera nám udělalo tuze velkou radost. A podle četných žádostí fanouškovské obce rozhodně nejsme sami. Mighty Sounds ozdobí švédští showmani The Hives. Vždy elegantní hitmakeři ve smokinzích se těší velké popularitě již od začátku nového milénia a jejich shows jsou pověstné svou energií, vtipnými průpovídkami, ale především konzistentní kvalitou materiálu.

V loňském roce pak vydali novou desku The Death of Randy Fitzsimmons a singl „Bogus Operandi“ se okamžitě zařadil mezi největší hity jejich dosavadní tvorby. Na MS přijíždí prověřená kvalita, která se nikdy nevzepřela svému tolik typickému garážovému soundu. Roztančená kolínka zaručena!

GET THE SHOT

Po dvou letech se vrací také motorová pila, která by během svých shows byla schopná svou úderností sesekat snad i pár sekvojí. No, minimálně v moshi je každopádně pořádná divočina zaručena. GTS patří mezi miláčky tuzemského publika a nepochybujeme, že právě oni budou pro nemalou část hardcorového publika tím osobním headlinerem. Dá se očekávat, že si krom hudebního palcátu přivezou do Tábora také nové tracky. Jejich aktuální počin „Dominant Predation“ zní krutopřísně. A je jednoznačné, kdo by se měl stát nástupcem loňské Guilt Trip sekanice.

DUNE RATS

Surfy, punk rock, vychillovanost. Tohle trio si nedělá z ničeho velkou hlavu a jejich zatím poslední deska, která vyšla v roce 2022, nese název Real Rare Whale. Na Mighty je poženou i tři letošní singly, které mají potenciál stát se hymnami letošního léta.

ŠTIKY LINE-UPU

THROWN

Jeden z největších prospektů corové Evropy. Jejich věhlas přitom neútěšně roste a v rekordním čase se z předkapely stal headliner, o jehož kvalitách jsme se letos mohli přesvědčit i v totálně narvaném Bike Jesus. Krom už celkem podmaněné Evropy se pokusí švédští nájezdníci v brzké době dobýt i USA s razancí ocelových pěstí Dolpha Lundgrena. Jejich táborská show by měla stvrdit oprávněný nárůst ambicí i fanouškovské obce.

CRYSTAL LAKE

Crystal Lake měli svého času neskutečně našlápnuto, což doložilo i headlinování putovního Never Say Die Tour. Poté ovšem došlo k personálním změnám, vokální tahoun Ryo zběhl ke Knosis a japonští hyperaktivci jako by začínali úplně nanovo. Místo frontmana obsadil John Robert Centorrino z kapely The Last Ten Seconds of Life a my byli před RfP zvědaví, jak tohle všechno bude šlapat s novou ústřední postavou. A byli jsme v šoku. Je to snad ještě lepší! Crystal Lake vyčistili E2 Stage a ta se otřásala v základech. Absolutní crazynec a doslova šinkanzen na stagi. Horký kandidát na nejlepší set celého festivalu!

HIPPIE CHIPPIES

Světovým chartům už dávno nevládne rap, ale stále více se mává slamákem. Tahle country estráda letos vydala novou desku Double Trouble a patří k nejpříjemnějším překvapením letošního roku. A právě proto je nakonec vidíme jako pověstnou lokální štiku line-upu, kterou by si mohli fanoušci opravdu zamilovat.

ČESKÁ STOPA

TCHERT

Vyslanci z pekla mají nového bubeníka, ale jinak je vše při starém. Nakopou vám zadnici! Loňské EPčko zvané INTI si i přes kratičkou stopáž rozhodně našlo své místo na slunci a formace složená ze členů kapel Skywalker, Scoop, Marked As An Enemy nebo Shogun Tokugawa jasně dokázala, že dokáže vyprášit jakýkoliv posluchačský kožich. Slušně by se za kočárem mělo prášit i na Mighty, kam by Tcherti mohli dorazit i s novou tvorbou, na které momentálně intenzivně makají.

HOPES

100% srdce, 0% mozek, a přesto specificky na výbornou. Hopes jsou svou vychillovaností domácím unikátem, který ale pokaždé dokáže naši partu urvat do moshe. Jedna z hlavních postav naší nedávné Klubovna stage na United Islands patří ke stálicím, od kterých v podstatě nikdy nevíte, jak to dopadne. Ale právě tahle nepředvídatelnost je na nich vlastně kouzelná. Podobně jako u Tchert se i tady pracuje na nové tvorbě, ale o termínech už se radši nemluví. Prostě to nějak dopadne!

BITTER SEASON

Bitter Season naopak patří mezi ty svědomitější kapely, i když je tu oproti vždy profi působícím Skywalker cítit dost velká uvolněnost. Jay, David, Mario a Jenda prostě milují pop-punk a tohle je jejich milostný dopis. Letos nové, ale interně zkušené bandě vyšlo eponymní EPčko a nadšeni jsou nejenom fanoušci blink-182. BS jezdí týden co týden hrát domů i za hranice a momentálně patří k těm vůbec nejaktivnějším kapelám u nás.

RENNE DANG

Hot or not? To zjistí především punkrockoví fanoušci hned druhý den festivalu. Někdejší výrazná postava domácí rapové scény odhodila zábrany a začala si plnit dětský sen. Renne vyrůstal na kytarovkách a na nových počinech poslední léto a problémy v ráji přestoupil na dráhu emo rappera mixnutého se špetkou punk rocku. Jasně, vlivy a inspirace MGK nebo Yungbludem jsou tu více než patrné, nicméně té jeho bandě, kterou tvoří bývalí členové My Hard Lesson, to celkem hraje. Za bicími najdete i našeho Paula, tak ať to hraje, pane kolego!

FAST FOOD ORCHESTRA

Skáčko na Frekvenci 1? Není problém! Fast Food Orchestra překročili už veškeré hranice, díky kterým ale posouvají žánr i na světlo středního proudu. Nutno jedním dechem dodat, že desku vytvořenou formací okolo Fida, který je jednou z hlavních postav Mighty Sounds, vnímáme primárně jako popovou. A pokud by měl takhle znít domácí mainstream, tak s ním vůbec nemáme problém. Oddechovka se spoustou bangerů, půjdeme se mrknout.

ACID ROW

Z úplně jiného soudku, ale zamíříme také za těžkotonážními riffy a ústředními postavami tuzemského stone rocku – Acid Row. Také AR letos vydali nový dlouhohrající počin Poisoned Mind. Krom toho překročili žánrový stín a společně s Redzedem poctili milované Black Sabbath. Fanoušci klasik i moderního kytarového soundu si rozhodně pošmakují.

KLUBOVNA V PLNÉ POLNÍ

No a dočkáte se i nás, tohle bychom si přece nemohli nechat ujít. Na Mighty nás uvidíte hned v několika rolích. Ta primární samozřejmě zůstává – budeme vám reportovat dění, fotit, budeme chtít realizovat rozhovory, ať už standardizovanou formou, tak i tradiční livka. Díky spojení s Music City konečně i s lepším zvukem.

A chybět nebude ani Pouštěčka, která stejně jako loni proběhne v největší chilloutové zóně u našich přátel z Jamesonu. A to hned na úvod festivalu v 16:00, skočte si na drinčík a pořádnou párty hned po otevření areálu! Právě tady nás uvidíte taky intenzivně fellit, tak se za námi stavte. A pokud nás budete chtít přímo podpořit, můžete si na merchtablu zakoupit i náš merch!

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: