Nejsou ale mohly by být. Jaké featy by mohly oživit stojaté vody tuzemské scény?

Jak už za tu dekádu na scéně jistě víte, často a rádi překračujeme vody jednoho žánru a často tak činíme hravou formou. V následujícím článku jsme dali naplno popustit uzdu naší fantazie a sestavili jsme pro vás článek o featech, které dosud nevznikly a ve většině případech asi ani nikdy nevzniknou. I když? Pojďte se s námi trochu zasnít a představit si tenhle dosud neuchopený svět nekonečných příležitostí!

Jak jsme na tenhle nápad přišli? Inspirace existují v zásadě dvě. Jednou z předloh se stal tradiční vánoční televizní program našich přátel z Bbaraků, který je postaven na základě vtipných asociací k jednotlivým interpretům i jejich reálnému zasazení na scéně. Druhou a mnohem zásadnější roli pro nás hrála ale především skutečnost, že jsme se za poslední roky skutečně dočkali několika nečekaných a velmi povedených spoluprácí napříč žánry i generacemi. Za všechny jmenuje například nedávné kolaborace mezi Severals a Sinisterem, RNZ s Tatrofkou či respektovaného producenta Fiedlerskiho jenž si přizval Láču z Hopes. Samostatnou kategorií jsou pak John Wolfhooker, kteří už mají na kontě třetí podobný zářez.

Jednotlivé spolupráce mohou obohatit fanoušky obou fanouškovských skupin a pomáhat rozvíjet hranice jednotlivých žánrů. A jak jistě víte, přesně tomuhle fandíme. Tak se na to vrhneme?

PRAVIDLA HRY

Fantazii se sice meze nekladou, ale aby nešlo o úplné ústřely, nastavili jsme si tři základní pravidla, která pomohla vyselektovat náš fantaskní výběr na omezený a snad relevantní počet.

1) PROČ BY TOTO SPOJENÍ MOHLO DÁVAT SMYSL

2) SPOJITOST MEZI INTERPRETY

3) DŮVODY, PROČ BYCHOM TYTO SPOLUPRÁCE RÁDI VIDĚLI A SLYŠELI

Tak se na to pojďme vrhnout! Na závěr dodáme, že jde o odlehčenou formu článku, který je založen na věčné argumentaci, ale také velké dávce nadsázky. Berte to prosím s rezervou a klidně nám do komentů hoďte další dvojičky, které by vám dávaly smysl a mohlo by na ně dojít!

123 FAKE STREET ft. REFEW & JAROSLAV OLÁH

Jedno z nejvíce pravděpodobných spojení, ke kterému by někdy rozhodně mohlo dojít. Refew dávno prekročil vlastní žánrový stín a sympaticky po vzoru Eda Sheerana nebo Bena Cristovaa zkouší spoustu žánrů přes sebe. Posledním zářezem budiž spolupráce s pop rockovou Trochou Klidu, tak proč by k tomu nemohl přibalit i hardcore? Tuhle otázku jsme ostatně v pátek nadhodili už na naše storiečka. Určitě by u toho nechyběl ani jeho parťák Jaroslav Oláh, který si úspěšně buduje vlastní kariéru. Oba navíc jezdí společně koncerty. Spojitost mezi kapelou a jejich potenciálními hosty? Die Hard barber shop. Jarda patří do DH týmu, Refew patří mezi časté a spokojené návštěvníky a trojice 123 je taktéž pod touto střechou.

Umíme si představit rychlou a údernou odlehčenou mrdu, kde by Refew prodal svou přísnější flow a Jaroslav zase hlasový rozsah. Pojďte to udělat!

STELLARIS ft. GAIA MESIAH

Mohlo by jít o symbolické předání žezla nad moderním female rockem. Gaia Mesiah patřila mezi nejvýraznější představitele crossoveru / nu – metalu na počátku nultých let. Na jejich živelných setech vyrostla spousta fanoušků, kterým po jejich dočasném odchodu ze scény chyběl pořádný a relevantním zástupce tvrdších kytar s ženským lead vokálem. Nyní už víme, že se tak stalo v případě Stellaris, kteří si vydobyli pevné postavení s ambicí porvat se o šance v Evropě. Přímá spojitost u obou formací neexistuje, ale tohle spojení na feat by mohlo dávat smysl. Gaia by si mohla vydobýt pozornost mladšího publika a Stellaris zase zaujmout starší publikum. Obě lead vokalistky taktéž spojuje velká dávka energie, solidní angličtina a mimo nejsme ani u obsahové stránky věci. Společným jmenovatelem by se mohla stát například ekologická otázka. Ve světě navíc často dochází na mezigenerační spolupráce, proč by nemohlo i u nás?

NO FACE NO CASE ft. PAIN

V rámci zajímavých tuzemských featů nás napadá také kombinace NFNC a rappera Paina. Jak víme, kluci z NFNC si neujíždí pouze na tvrdé metalové hudbě, ale také na tvrdé hudbě elektronické – to se do jejich tracků dost propisuje, ale nejlépe a nejzřetelněji je to vidět na tracku Reality Check, kde mají na featu 33Movement. Track je pecka a věc ze stejného pole se tudíž nabízí, jelikož je to zatím moc neprozkoumané pole. Sedí nám sem Pain, jelikož on se tvrdších tracků nebojí. Doporučujeme od něj track Jiná vlna, která nám k tomu fakt sedne. Tohle kolabo by mohlo sedět. Nicméně už se k nám dostal názor, že by ke klukům sednuli dnes už dost známá jména – Churaq Clique. Tohle spojení se sice nabízí, ale možná by to přineslo víc škody než užitku. V textech kluků z Churaq Clique se často objevují kontroverzní názory, které by HC scéna nejspíš nepřijala – záleží, jak by se k tomu obě kapely postavily, každopádně už na úvod by to mohla být trochu horší výchozí pozice.

BRIGHTER DAYS ft. I LOVE YOU HUNNY BUNNY

Loňská kapela roku podle Klubovny po boku domácí indie stálice, která chystá novou desku? Proč ne. Není tajemstvím, že obě formace pojí velký vzájemný respekt a také postava basáka Kristiána Kraevskiho, který u Brighter Days občas zaskočí. Obě formace nepůsobí žánrově homogenně a rádi překračují běžně vymezené limity. ILYHB navíc na aktuálním singlu Lose Control výrazně proměnili svůj zvuk a mohli i trochu přitvrdit. Alternativní publikum a media navíc mluví o BD s velkým respektem, takže by to mohlo lákat obě strany.

.THEMAYREVOLUTION ft. PAM RABBIT

Tady nás vlastně překvapuje, že k tomu ještě nedošlo. .themayrevolution lze jen těžko žánrově kategorizovat, což je v dnešní době jejich nespornou výhodou a podobný stylový chamelonismus lze vnímat také u Pam Rabbit. Její tvorba navíc vykazuje zjevnou inspiraci směrem k Yungbludovi, MGK a kytary jí zkrátka nesmrdí. Navíc je tu spojitost skrze bubeníka Rosťu a také nedávný koncert Cafe v Lese, kde se společně objevili po boku Ludens. Proč ne? Fanouškovská základna by mohla být podobná a zaplesala by každá muzikantská duše.

CRYSTAL KIDZ ft. ROBIN ZOOT

Tohle spojení jsme CK několikrát nadhazovali soukromě, tak s tím půjdeme ven i veřejně. Strašně by nás to bavilo! Spojitost tu není veškerá žádná. Snad jen v tom, že ranná tvorba Crystal Kidz není obsahově tak daleko od toho, co Zoot tvořil na začátku na Cockzille. A taky určitá vokální podoba mezi Kachnou a Zootem v nařvanějších částech tracků. Obě strany vykazují hodně vtipnou hrátku s kontrasty, nechodí se kolem horký kaše a umí to solit na všechny strany. Naděje na tohle spojení je asi někde na nule, ale kdo ví, třeba si to přečtou a nahodí společnou session.

JOHN WOLFHOOKER ft. SOFIAN MEDJMEDJ

Do čtvrtice všeho jiného? John Wolfhooker patří mezi nadžánrový inventář, který se nebojí prostupovat jinými žánry. Další spolupráce, která se potenciálně nabízí a mohla by šlapat, by mohl být zářez se Sophianem Medjmedjem. Ten se v posledních měsících zajímavě vyprofiloval a poslední singly jako Prázdno nebo doubledate dokazují, že se neštítí ani kytar. Na druhém zmiňovaném singlu se producentsky podíleli Filip Vlček a Rony Janeček. Sofian pro změnu vyzkoušel screamování a fungovalo to. JWH patří za kapelu, která má momentálně nejvíc otevřenou cestu do středního proudu, Medjmedj zase mezi nejrychleji rostoucí interprety na Spotify. Mohl by to být dobře fungující a přirozený banger!

Jaká z navrhovaných spoluprací by vás bavila nejvíc? A napadají vás další spojení? Dejte nám vědět!

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.