Nature Trip: Museli jsme v Čechách nechat naše životy a začít s čistým štítem (Rozhovor a CZ premiéra singlů)

Představujeme vám Nature Trip. Novou ambiciozní kapelu, která personálně stojí na základech velmi ceněných Pilot Season doplněná o Víťu z kapely Self Talk. Ačkoliv by se mohlo zdát, že vznikla nová pop-punková super kapela, opak je pravdou. Kluci se rozhodli pro žánrovou obrodu a dali se na indie.

Kde se urodila nápad na novou kapelu? Proč se Ota s Alešem rozhodli opustit Pilot Season? Jak se všem zůčastněným žije v Brightonu? A jaký vliv na současnou kytarovou hudbu budou mít playlisty? Nejen o tom v našem rozhovoru, který navíc ozdobí česká premiéra singlů Grandsick a Parley!

Letošní celosvětové téma číslo je jednoznačné koronavirus. Jak se k celé přistupují úřady v Brightonu. Když jsme spolu začali komunikovat ohledně nových singlů, tak jsi mi říkal, že zatím vítězí rozvaha. Co se od té doby změnilo?

Ota: Zdary, heleď dlouho se nic nedělo a nikdo nic neřešil. V podstatě tady každej čekal na oficiální kroky britský vlády, který bohužel šéfuje psychopat Johnson. V pondělí ale naštěstí vyhlásil karanténu, takže už všichni pokorně čekáme doma, až tahle šílená situace skončí.

Vraťme se trochu do minulosti, co vás přimělo k rozpuštění Pilot Season? A jak dlouho jste nad změnou lokálu uvažovali? PS zažívali plodné období a od nás jste si dokonce vysloužili titul desky roku.

Ota: Ještě jednou díky moc. S klukama jsme o možnosti přesunutí kapely polemizovali v podstatě od odehranýho tour v Kanadě, kde nás to naprosto očarovalo. Vždycky jsme nějakým způsobem tíhli k zahraničí. Cítili jsme, že je třeba dostat se do středu dění a taky pochopit anglickej jazyk jinak než z učebnice což je pro texty poměrně zásadní. Po nějaký době jsme se rozhodli, že ten risk novýho prostředí vezmem a odjeli do Anglie, která je odjakživa líhní nejlepších kapel na světě. Odjet jsme se rozhodli jenom já a Aleš, takže jsme se se zbytkem kapely rozloučili.

A nezůstalo jen u našeho komplimentu. S albem jste se dostali dokonce na Anděly, kde jste soutěžili o nejlepší rockovou nahrávku roku. Byl to impuls s PS ještě něco dělat nebo jste to brali spíš jako rozlučku se starou partou a prací?

Ota: S Alešem jsme se o nominace dozvěděli v době, kdy jsme už pár měsíců žili v Anglii. PS tou dobou byla oficiálně nefungující kapela, takže jsme přiletěli na předávání cen a se zbytkem kluků jsme si užili nádhernou kapelní rozlučku.

Dnes už víme, že jste ze svého záměru necukli a Brightonu zůstali. Vkrádali se vám myšlenky na návrat? A za jak dlouho se vám podařilo v novém prostředí asimilovat a zvyknout na místní reálie?

Ota: Museli jsme v Čechách nechat celý naše životy a začít s čistým štítem v zemi, kde jsme nikoho neznali, neměli byt, práci, prostě nic. Každej si asi umí představit, že to není nejjednoduší situace, hlavně na začátku, kdy je člověk plnej nejistoty. Musim ale říct, že i přes všechny ty patalie jsme vydrželi doteď a nehodláme to měnit. Teď už máme stabilní práce, svoje bydlení a dostatek času na to, proč jsme sem přijeli – na muziku.

Poměrně dlouho jste hledali třetího do party, kterým se nakonec stal basák Víťa . Jak velkou práci vám dalo ho k tomu kroku nalomit?

Aleš: Přijel za náma náš kámoš Víťa, kterej měl v Čechách kapelu Self Talk a cítil to podobně jako my. V podstatě mi napsal sám, že by rád přijel. Poslal jsem mu pár rozpracovanejch nápadů, aby věděl do čeho jde a zachvilku už spal u nás doma na gauči a začínal tady v UK od znova, jako předtim my. Ze začátku jsme si mysleli, že se chopí basy, ale nakonec si vzal na starost sólovou kytaru a basáka ještě pořád hledáme.

Víťa: Veděl jsem, že Aleš a Ota jsou jediní, s kterýma má ještě cenu zakládat kapelu. A to nejen kvůli hudební stránce, ale především kvůli přístupu. Zkusit to s nima jsem se rozhodl sám, nikdo mě nepřemlouval. Už předtím jsem chtěl odjet studovat do UK a tohle byl prostě impuls. Nakonec se mi podařilo obojí.

Aleši, i přesto, že tě lidi zatím znali hlavně s punkrocku, tak jsem tě vždycky trochu viděl do rnb nebo indie. Jak Ti ta změna žánru vyhovuje? Cítíš se v tvorbě Nature Trip víc doma?

Aleš: Rnb mě nikdy ani nenapadlo, to neni pro mě 😀 Já jsem nikdy nechtěl dělat žánrovou hudbu a ani jsem se o to nesnažil. To, že AFH a pak Pilot Season byli dost punkrock bylo z velký míry ovlivněný produkcí a tim, že půlka kapely byli opravdický punkáči, tak se to muselo potkat někde naproti. Nature Trip znějí ještě mohem víc jako songy, který skládám doma s kytarou, je to víc syrový a vzhledem k tomu, že si to celý produkujeme sami se v tom cejtim víc doma.

Oťas, ty krom NT funguješ i jako koncertní bubeník projektu The Lighhtouse Journey. Jak to s projektem momentálně vypadá?

Ota: Momentálně se dolazujou mixy posledních tracků, který by už brzo měli vyjít ven.

Kvůli koncertům jsi absolvoval poměrně dost náročný přelety. Kolik koncertů na trase Brighton – Česká republika je reálný stihnout a odehrát? A máte s NT i větší koncertní směrem k ČR?

Ota: Hele dá se toho stihnout spoustu, když máš dost času a peněz :D. Já mam ale full-time job v restauraci, kde musim operovat s klasickym počtem dnů dovolený. Do toho potřebuju dělat na Nature Trip a když se to sečte, tak je lítání na koncerty docela výzva. Zatim se to ale vždycky povedlo zorganizovat, za což jsme strašně rád. Zdravím Toma a Ráďu! Co se týče koncertů NT v Čechách, máme zatim potvrzenej Rock for People a snažíme se booknout další koncerty kolem toho data. Budeme rádi za každou nabídku.

S The Lighouse Journey jste nahrávali ve slavném Steel City Studios. Kde a jak probíhal nahrávací proces v nynějším případě?

Ota: Proces nahrávání Nature Trip se od TLJ lišil diametrálně. S Tomem jsme nahrávali ve Steel City Studios, kde vznikly nahrávky kapel jako např. BMTH nebo Boston Manor. S Nature Trip jsme to vzali úplně opačně. 

Víťa: Kromě bicích, které jsme nahráli u Damiána Kučery v Praze, jsme veškerý materiál nahráli u Aleše v pokoji. Prostě jsme se rozhodli, že si to uděláme celé sami a pošleme to na mix někomu, jehož práce se nám všem líbí. Našli jsme si, kdo dělal desku Asleep od New Native a oslovili ho. Byl to německý producent Alex Adelhardt, který se po tom, co jsme mu poslali tracky, do toho sám hodně nadchnul. Myslím, že to úplně pochopil a udělal super zvuk.

Tuhle otázku jsme už kdysi probíral s Péťou Vybíralem a optám se i vás. Vypadá to, že britský žánrový media maj pořád ohromně velkou sílu. Předpovídali expanzi Yungbluda a povedla se. To je jeden jeden příklad za všechny. V čem si briti podle vás líp budujou budoucí prospekty? A daří se vám je nějak upoutat?

Víťa: Britský hudební průmysl je úplně jiný level než na co jsme z Česka zvyklí. Co se týče alternativních žánrů, u nás je spíš “scéna”, ale v UK je to vyloženě součást průmyslového odvětví. Celkově přinese hudební průmysl za rok do britské ekonomiky víc než 5 miliard liber a zaměstnává full-time skoro 200 tisíc lidí. To znamená, že i média v tom sehrajou podstatnou roli. Asi není důležité, jestli si Britové něco budují líp. Jde spíš o to, že je to mnohem větší bussiness se větším historickým zázemím. Jak se nám daří dostat se do podvědomí? Zatím těžko říct. Sázíme na upřímné vztahy a snad za nás mluví naše hudba.

Podobně je to i playslistama. Aktuálně jste tváří našeho playlistu. Jak je, ale těžký se dostat do větších playlistů v UK z pozice nikým nezastupovaný kapely?

Víťa: Playlisty jsou v současné době big deal. Určitě i zde fungují dlouho budované vztahy. Dalším způsobem je obepisovat playlist currators a doufat, že je něčím zaujmeš, oni si pustí tvůj song a pak ho někam zařadí. Ale kapel, které to zkouší takhle, bude asi milion.

A na závěr tu pro vás mám takovou otázku na tělo: V UK už žijete docela dlouho, takže mate možnost trochu srovnávat. O “britskou cestu”, sound, ale i image se z tuzemska pokouší celkem dost intepretů ve spoustě zanru. Kdo je podle vás tomuhle řekneme cíli nejblíž? Který z českých intepretů by podle vás měl na to reálně upoutat i místní fans a odbornou veřejnost? 

Ota: Myslim, že je v Čechách dost kapel, který maj potenciál přesáhnout tuzemský hranice. Ke každý z nich si většinou dokážu představit i zemi, kde by to mohlo fungovat to je samozřejmě můj subjektivní pohled. K britskýmu zvuku a náladě si ale myslim, že maj nejblíž Glad for Today. Společně s jejich pílí by to tady dle mýho fungovalo.

NATURE TRIP:

Spotify

Instagram

Facebook

Nature Trip jsou tváří aktuální CZ / SK Spotify playlistu Klubovny

PLAYLIST NAJDEŠ NA ZDE

Autor: Gumi

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: