Marked As An Enemy: Musíme hlavně dbát jeden o druhýho a k tomu slouží nejlíp dočasný odloučení (Rozhovor)

Do poslední chvíle jsme společně doufali, že doručíme KlubovnaFajtfest Night v původním termínu. Vládní nařízení a děsivá expanze koronaviru byly ale proti. Marked As An Enemy jsou ale bojovníci a vyplývá to i z našeho rozhovoru. Co je přimělo k personální obměně? Co můžeme čekat od nového EPčka “Fire Find Me“? A jak s nimi zacloumala neplánovaná koncertní pauza?

Na konci roku jste oznámili zásadní novinu – výměnu zpěváka. Původního frontmana Boba nahradil Radek Polanský, kterého si můžeme pamatovat z píseckých Unravel. Upřímně, jak dlouho k této změně směřovalo? 

Cervo: Povím ti to naprosto otevřeně, Radkův příchod jsme oznámili 17. prosince loňskýho roku, ale k tý změně samozřejmě nedošlo ze dne na den, a ani z týdne na týden. Ta změna v podstatě probíhala několik měsíců, a to od doby, kdy jsme se s Bobem domluvili na jeho odchodu (léto 2019). Chvíli jsme se fakt trápili, neb jsme neměli páru, kdo by k nám mohl zapadnout nejen lidsky, aby nás vystál a ještě navíc něco přidal, ale i s tím vším okolo, kde vlastně teď jako kapela jsme, co chceme, jak to chceme dělat a co nás to všechno bude stát (takže všechno 😀 ).

Nakonec jsme se prostě shodli, že ideální adept je Radek, se kterým jsme se už znali z backstage z dob Unravel. Na konci září už s námi řval na první zkoušce některý starý songy. Za chvíli jsme už společně makali ve studiu (což byla i pro Radka po dlouhý době nezpívání pěkná výzva) a na ostatních věcech, který tak nějak postupně můžete objevovat na našich sítích.

O tom, že k vám Radek Po bezchybně zapadl, vypovídá úvodní singl Through Your Palms. Dokážete určit čím Vás Radek posunul? Jakej element do kapely přináší? 

Asi hlavně tou energií, kterou přinesl ve chvíli, kdy jsme byli nekompletní. Zkrátka přišel, řekl, že do toho jdeme a že jdeme na plno. S ničím se nepáral, což jsme i vyžadovali a byli víc než rádi, že to klape. Navíc je to super zpěvák a super týpek, bez kterýho si to už nedokážeme (a rozhodně ani nechceme) představit. 

Ráďo, jak se v MAAE zatím cítíš? A dá se nějak se to nějak srovnat s působením v Unravel? 

Radek: Za mě to jsou rozhodně dvě různý věci. Unravel jsme v Písku založili jako čtyři kámoši a začali v tý sestavě úplně od začátku. K MAAE jsem se vlastně tak nějak infiltroval (haha) a zjišťoval jsem, jakým způsobem vlastně kluci „dělaji“ věci, od procesu psaní písniček, studio. Myslím si, že každá kapela to má jinak. Baví mě, jak teď s MAAE postupujeme. 

Upřímně jsem po vašem prvním společném vystoupení na Sedmičce nečekal, že na tom budete až takhle dobře. Vypadali jste hodně nadrceně a natěšeně. Na kolika procentech svého maxima se teďka cítíte?

Tak to moc děkujeme. Popravdě máme velkou radost, protože jsme na to hodně dřeli a dál dřeme. Od počátku těhle našich změn jsme chtěli nastoupit jako nová, jiná a lepší kapela a ne jako MAAEčka tak, jak je známe jenom s jiným zpěvákem. Ten čas jsme na to měli, než jsme se společně usadili, tak jsme ho chtěli využít. A vlastně ještě teď toho děláme spoustu novýho na blížící se koncertní fungování, takže ještě teď vlastně makáme v podstatě každý den. Jsme rádi, že to nějak dopadlo.

Nový materiál zněl na první pohled pestřeji. Byl to dlouhodobý záměr nebo je to element, který přišel se změnou sestavy?

Ještě než došlo k příchodu Radka, měli jsme jeden jasný cíl. Chtěli jsme udělat něco přístupnějšího, dynamičtějšího a jak říkáš, pestřejšího, něž dosavadní tvorbu. Pak přišel Radek, něco přidal, něco ubral, ale vesměs to tak nějak zapadlo do sebe a my jsme už od prvních kroků byli spokojení, kam se tahle věc vyvíjí. Chtěli jsme se zkrátka světu ( 😀 ) více otevřít a to se snad i povedlo.

Vždycky se mi u vás líbila poctivost, kterou máte, třeba k promu, merchi nebo oznamování novinek. Máte v kapele nějak specificky rozdělený role? 

Jojo, za tu dobu jsme si už nějaký role vybudovali. Ano, pořád vše děláme společně, ale už je nám většinou tak nějak jasný, ke komu z nás jaký “úkol” míří. 

Do poslední chvíle jsme čekali zda-li budeme moci naší KFN a váš křest uskutečnit v původním termínu (nový termín byl stanoven na 23.května). Kdy jste začali tušit, že to nakonec neklapne?

Do poslední chvíle jsme čekali zda-li budeme moc vaši KFN a náš křest uskutečnit v původním termínu. Kdy jste začali tušit, že to nakonec neklapne? Vůbec nevim. Tak nějak jsme to pořád řešili a asi jako vy jsme čekali, co z toho bude. Blbej byl pak moment, když ta celá věc nikterak neustupovala a nás začalo napadat, jakej je to průšvih. Vzhledem k tomu, jak to všechno mělo rychlej spád, nejde asi říct přesně kdy… Během jednoho týdne bylo “vymalováno” a tak jsme to vzali jako hotovou věc. Podle nás je to správně, respektujeme to a podporujeme, i když jsme přisli o některý příležitosti. Holt si musíme vydobít další.

Koukal jsem, že si hodně kapel snažilo dát aspoň zkoušku nebo livestream koncert. Jak to teď budete s kapelou řešit?

My se o to vubec nesnažíme. Teď sice brečíme, protože chceme zkoušet a potkávat se a cvičit, ale pravdou je, že máme ještě spoustu jiný práce na kapele (spousta releasů, dalších překvapení…) a nám došlo, jak je na prd tahle situace kolem koronaviru atd. Zejména pak z toho pohledu, že všichni už máme starší rodiče a spoustu lidí kolem sebe, a i když je procentualní šance na nějakou nákazu malá, neznamená to, že je nicotná. Zkrátka v rámci ohleduplnosti nás všech vůči všem, a tak trošku i ze strachu o svý okolí, jsme si řekli, že teď zkoušet nebudem, nebudem tahat Radka z Prahy do Budějc, budeme makat online a zmákneme věci, na který je jindy míň času. Musíme hlavně dbát jeden o druhýho a k tomu vlastně dneska slouží nejlíp asi to dočasný odloučení, který je podle nas nezbytný.

Tentokrát jsme akci konstruovali hodně lokálně. V jaký kondici je podle vás součastná jihočeská scéna? A jak velkou roli hrají a jakou motivací jsou místní fesťáky ve Volyni a Mighty Sounds? 

Jihočeská scéna je skromná. Pokud se budeme bavit o corový muzice a tak nějak o tom, v čem se i my pohybujeme, je tu opravdu pár kapel, který jezdí hrát, který něco budujou, dávají o sobě vědět, posouvají věci dopředu. V jednu chvíli si říkáš, že je to vlastně škoda, že je tu tak málo lidí nadšených pro takovouhle věc, ale v tu druhou chvíli zjistíš, že vlastně nebýt toho, neměli bychom Radka. Takže jsme vlastně rádi za věci takový jaký jsou…Jen se je snažíme z naší pozice posouvat dál. 

Vaše kapela občas působí hodně vyletněně: ze stage lítal obří nafukovací míč a žralok. Budete v takovým konceptu show pokračovat nebo chystáte něco novýho? 

Tahle věc kolem “bazénový” párty se nejspíš bude i opakovat. Minimálně k fesťákům nám to tak nějak patří, protože právě letní fesťák je zkrátka akce pod širým nebem, jako ta bazénová 😀 Ale ještě uvidíme, kam se tahle nafukovací sranda dostane, nebo nedostane.

Aktuálně soutěžíte jako jediná česká kapela v soutěži Next Generation o účast na Impericon Festivalu (pozn. red: Festival se musel z logických důvodů posunout). Hodně mě těší, jak se k vám postavili i další tuzemské kapely a shání pro vás hlasy. Co by pro vás účast na týhle akci znamenala? A snažíte se už nějak řešit zahraniční štace?

Rozhodně je to pro nás, už jen z pohledu toho, že jsme, jak říkáš, jediná česká kapela v soutěži, obří úspěch. I přes to, že tam „bojujeme“ s kapelama, který mají 100k+ views na YouTube, máme radost, že si Impericon všiml, že asi pravděpodobně nestojíme úplně za hovno. Výhra by byla samozřejmě ještě větší brutal. Ale myslíme si, že pro ten exposure tohle účel plní. Kapelám a kámošům, který nám pomáhají s podporou soutěže, moc děkujeme. Jsme neskutečně rádi, že scéna není jen o tom nahrabat si co nejvíc pro sebe. Mile nás to potěšilo.

@jannvkcom

Text: Gumi

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.