„Každá skladba si projde minimálně deseti změnami, než jsme spokojeni!“ říká kytarista Zdeněk Prokopec ze skupiny Good Times Only (Rozhovor)

Zdenda Prokopec je kytarista ve skupině Good Times Only, která již 27. 10. vydá nové album. Jak se bude album jmenovat? Kolik času trvají přípravy nového materiálu? Jak dopadla jeho hokejová kariéra? To vše se dozvíte v našem rozhovoru!

Ahoj Zdendo. Děkuji, že jsi přijal naše pozvání na rozhovor.

Také zdravím celou Klubovnu a všechny její fanoušky.

Začneme hned novinkou. 27. 10. 2023 vám vychází nové album. A my doposud neznáme název. Prozradíš?

Určitě mohu prozradit. Nové album se bude jmenovat Teď na to myslím.

Kolik skladeb se na novince objeví?

Bude to osmistopá věc, ze které už jsou venku tři singly –⁠ „Z nuly na sto“, „Tak jsme tu“ a poslední novinka „Pro tebe cool“.

Jaký je to pro umělce pocit, když máš hotový album a už jen čekáš na to, kdy konečně dostaneš zpětnou vazbu od fanoušků?

Co si budeme, už se těším, až to vyjde, jelikož nad deskou trávíme stovky hodin času a každou skladbu přepíšeme nejméně desetkrát, dokud nejsme úplně spokojeni! Samozřejmě se nemůžeme dočkat, až dostaneme zpětnou vazbu od našich posluchačů. Dále už máme v hlavě nápady na nové věci, na kterých budeme postupně pracovat.

Nestalo se ti/vám, že jste měli nahranou novou desku, bylo těsně před vydáním a po poslechu jste si řekli: „Tuhle skladbu jsme měli udělat jinak.“?

Samozřejmě, že to tak je. Já z pozice kytaristy stále nejsem spokojený se zvukem, ale po dalším přehrávání bych stejně došel k závěru, že na poprvé je to vždy nejlepší! Takže věřím tomu, že nová deska bude stát za to. Samozřejmě bych se v každé desce mohl vrtat pořád dokola, ale stojíme si za tím, že nové album je napsané s nejlepším vědomím a svědomím.

Jaký máš tvůrčí podíl na nové desce?

Na novém albu máme vesměs všichni stejný podíl, ať už z toho, že si každý řídí svůj nástroj, potažmo zpěv, tak si každý vyzkoušel i roli producenta. Je to i díky tomu, že na rozdíl od předchozí desky Pěkný chvíle, která se točila v Liberci s Martinem Havlenem v Resound studiu, nová deska vznikla v našem studiu v pražském Bubenči, takže velký posun pro nás. Pamatuji si na ty chvíle, kdyjsme ve tři ráno seděli ve studiu a tvořili, i proto je ideální mítsvoje studio. Nikdy nevíš, kdy přijde inspirace.

Píšete dřív hudbu, a nebo texty?

S touto deskou se to změnilo, protože dřív to bylo, že se napsala hudba, do které, jak se říká, náš zpěvák Filip „svahilštinou“ nabroukal text. Pak už se dle melodie psal klasický český text. Na nové desce skladby vznikaly už částečně s textem.

Kdo desku produkuje?

Album produkuje Kuba Kaifosz (Lazer Viking), tedy stejný producent jako u první desky. Spolupráce se nám osvědčila, jelikož Kuba je schopný z nás vymačkat to nejlepší. Občas se stane, že doneseme písničku, která má za sebou již dvanáctou verzi a stejně neprojde. Ano, jsou to ztráty, ale časem to vnímáme jako správnou věc!

Čím se bude lišit nová deska od posledního alba Pěkný chvíle?

Větší pestrostí a barevností po hudební stránce. Samozřejmě je tam náš základ, který s Good Times Only máme, ale do hudby jsme přidali více melodických prvků. Uvidíme, co na to posluchači.

Zaujal mě i váš nový vizuál. Kdo na návrhu pracoval?

Vše to vychází z merche a hodně nám s tím pomohli kamarádi, kteří se věnují tetování. Jeden z návrhů bylo logo GTO, které nás hodně bavilo a bylo vydáno i jako součást našeho merche v podobě jednorázových tetovaček. Tím, že jsme v kapele skrytí metalisti, tak nás corový vzhled baví a tvoří určitý kontrast snaší hudnou. Na vizuálech kdesce spolupracujeme s talentovaným Kubou Zemanem @zemankuba a typografii k písni „Pro tebe cool“ nám dělal David Motúz @motuz.design, kterého tímto zdravíma děkuji za odvedenou práci. Je to šikovný kluk!

Na předchozí desce se objevila doposud nejstreamovanější písnička „Někdy jsme to my“. Věříš, že se na nové desce nachází skladba, která nově obsadí první místo?

Hodně dobrá otázka! Zatím se nám osvědčilo, že všechny naše tipy na nové bangery byly mizerné, takže se necháme překvapit, ale pokud bych měl říct jednu skladbu, tak „Pro tebe cool“ má za mě potenciál.

Plánujete křest nové desky?

Plánujeme! Bude to 30. listopadu v Kasárnách Karlín v Praze, takže tímto zvu všechny čtenáře a posluchače.

Klubovnu teď také čeká velká událost. 21. 10. máme v Cross Clubu Halloween párty. Jaké máš vzpomínky na Klubovna Fest, kde jsi hrál s Good Times Only?

Jen ty nejlepší vzpomínky! Zdravím Gumiho a celou Klubovnu. Byli jsme rádi, že jsme dostali pozvánku. Přeci jen respekt za to, že se Gumi nebál sjednotit žánry a fanoušci nás mezi corovými vystoupeními výborně přijali. Proto se těšíme, co Klubovna do budoucna vymyslí.

Co můžeme čekat od Bariel AV na Halloweenu?

Můžete tam očekávat mě jako hosta, jelikož s Kubou současně vystupuji, když to čas dovolí. Dále na vás čekají skvělý světelný vizuály od Romana @fake_rmngee a parádní setlist.

Na Klubovna Festu jsi se potkal s kapelou Tchert. Jak sis jejich vystoupení užil?

Skvěle! My s kapelou přijeli, zrovna když kluci končili zvukovku a začínali hrát. Škoda pro ně, že nehráli někdy k večeru, aby měli více lidí. Ale i tak nám předvedli skvělé vystoupení, které si doufám brzy zopakují! O tomto jméně ještě uslyšíme.

Nejlepší zážitky s lidmi z redakce Klubovny?

Takové ty párty s Gumim na Letné, kdy jsem byl vítán v jakoukoliv hodinu, ale celkově to médium má skvělou energii. Těžké vybrat konkrétní věc.

Pojďme zpět k vám. Vaše kapela nese anglický název, ale zpívá česky, trochu rarita. Kde se zrodil ten nápad?

Ten nápad se zrodil hned po založení kapely, když Kryštof přišel s tímto názvem a v tu dobu jsme ještě nevěděli, jestli budeme zpívat česky nebo anglicky. Po pár zkouškách jsme usoudili, že budeme zpívat v češtině, ale názevnás natolik vystihoval, že jsme ho nechtěli měnit. Jsme parta kluků, která by nikomu nezkřivila vlas, pokud nás teda nenaserou (smích) a ten název k tomu prostě sedí.

Výhody a nevýhody zpívání česky?

Čeština je pro nás výhoda. Furt to portfolia kapel, které tu zpívají anglicky, mají u tuzemského posluchače těžší.

Neměli jste někdy v úmyslu expandovat za hranice?

Měli jsme nabídky hrát v Polsku, ale to jsme museli kvůli pracovním povinnostem zrušit, takže doufáme, že se k této nabídce ještě dostaneme. Ale ambice zatím nejsou. Primární cíl je prorazit na našem území a pak se uvidí.

Cítíte se více jako mainstream nebo alternativa?

Tím, že nás nehrají rádia, tak spíš alternativa, ale prvky mainstreamu se v našich skladbách místy objeví.

Jak jsi zmínil, tak jste vlastníky nahrávacího studia. Točily u vás i jiné kapely? Nebo to máte čistě pro vlastní potřebu?

Točí u nás různé kapely, třeba nový singl „Marjari–Only a Dream“ vznikal právě v našem nahrávacím studiu. Dále naše studio využívá například Bariel, který vystoupí na Klubovna Halloween party v Crossu. Do budoucna bychom se těmto věcem chtěli více věnovat, tak snad se nám to podaří.

Musíme zmínit i váš merch, na kterém mě nejvíc zaujaly kazety! Dost dobrý nápad…

Díky! Nápad přišel ze strany labelu XION, což je partička muzikantů a nadšenců do elektronické hudby, a ti se nás zeptali, jestli nechceme udělat limitovanou edici kazetek, tak jsme řekli: „Proč ne?“ Využili jsme ještě schopnosti našeho bubeníka Matěje, který je litografický tiskař v Říční ulici na Malé Straně, takže každá kazeta má originální obal vytvořený z litografického tisku od Michala Škapy @traun834 a je rozstřihána do jednotlivých obalů kazet. Jedná se o limitovanou edici, takže pro sběrače úplně ideální kousek.

Pojďme k tobě… Co rád posloucháš a kde bereš hudební inspiraci?

Můj hudební směr se neustále mění, což mi pomáhá i v naší tvorbě.Hodně teď jedu novou desku od Lil Yachtyho – Let ́s Start Here“ a kapelu HalfNoise. Baví mě prolínání žánrů.

Gumi mi prozradil, že tvoje oblíbená kapela je Northlane. Viděl jsi je naživo?

Ano, z tvrdších žánrů mě hodně baví. Dokonce mám fotku se zpěvákem a naživo jsem je viděl na Rock for People. Pokud se tu někdy objeví, tak jdu zase!

Teď má velký hype skupina The 1975, jak se ti líbí? Vnímáš je jako trendsettery indie rocku?

Ve svém okolí rozhodně nemají konkurenci. Neberu je jako svou inspiraci, myslím si, že mají natolik specifický rukopis, že v případě interpretace je rozpoznatelný na první poslech.

Příští rok hrají v Praze. Vyrazíš se podívat?

Kapelu mám rád, ale koncert vynechám.

Když jsem prolítl tvůj Instagram, tak jsem si všiml, že i rád cestuješ. Kde tě to bavilo nejvíc?

Snažím se, co to jde. Nejvíc mě to bavilo loni ve skotském městě Edinburgh. Dostal jsem to jako dárek od kamarádů a členů kapely. Cestou z letiště jsme jeli kolem rugbyového stadionu Murrayfield a napadlo mě, jestli se náhodou něco nehraje, tak jsem se večer kouknul na web a tři dny na to hrálo Skotsko proti Novému Zélandu. Povedlo se mi sehnat poslední vstupenky a zápas jsme si společně užili. I díky tomuto zážitku považuji tuto cestu za nejlepší.

Je nějaká destinace, kam by ses chtěl podívat?

Určitě do Japonska! Cestovat po krajině a spojit to i s návštěvou Formule 1, jelikož jsem byl na závodech v italské Monze a to mě hodně bavilo. Zároveň mám v Japonsku sestřenici, takže by to byla fajn návštěva.

A když děláš rozhovor se mnou, tak musíme zmínit i hokej. Kde jsi hokejově vyrůstal?

Můj mateřský klub byl HC Slavoj Velké Popovice.

Co jsem si o tobě zjistil, tak jsi tam hrál za mládež a tvoje poslední angažmá mezi dospělými bylo v Jesenici, která hrála Krajskou ligu.

Připravený. (smích) Ano, máš pravdu. Do toho tam proběhly nějaké tryout do Sparty, kde jsem ale usoudil, že místo tréninků v sedm ráno se radši budu vzdělávat a zároveň už mi hudba začínala dávat větší smysl.

Hokej si jeste zahraješ?

Ne, už to jen s nadšením sleduji. Hokejku jsem teď čerstvě vyměnil za golfové hole.

Kdy se lámal chleba a řekl sis, že hokej už ne a budu se věnovat hudbě?

Bylo to v prváku na vysoké škole, kdy jsem se musel rozhodnout, co mimo školu budu dělat a největší smysl pro mě byla muzika. A jsem rád za tohle rozhodnutí! Hokej mě naučil práci v kolektivu, což je do života důležitá věc.

Pamatuješ si, jaká hudba letěla v hokejové kabině?

Taková ta klasika jako Green Day, Sum 41 nebo blink-182. To letělo hodně! Písně ze soundtracku k NHLku. Nejlepší byly ročníky 07 a 09.

Co příští rok MS v Praze? Chystáš se vyrazit?

Pokud se povede sehnat lístky, tak ano. Mám pár známých v řídící jednotce, tak se nechám překvapit, ale neupínám se na to.

Na závěr ještě pověz fanouškům, kde vás mohou s kapelou Good Times Only vidět vystupovat?

K podpoře nové desky pojedeme i turné. Jak jsem zmínil, tak tam bude Praha, ale také Brno, Zlín, Ostrava a Plzeň, takže napříč republikou. Vše ale brzy zveřejníme, takže se nebojte, že by vám jakákoli informace utekla.

Zdendo, děkujeme za rozhovor a přejeme jen pozitivní ohlasy na novou desku!

Děkuji za pozvání! Vám přeji, ať se festival povede na jedničku. A brzy naviděnou.

Text // Dominik Kačerovský

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.