It’s in the game! Historie, sláva a budoucnost soudtracků NHL

„EA Sports, It’s in the game!“ Hláška, která nás hráče videohry NHL provází celý život. Ale zamysleli jsme se nad tím, že to není jen hokej, který tuto videohru dělá tak skvělou? Co třeba soundtrack? Věc, která nás na první dobrou nenapadne, ale díky výbornému výběru skladeb je tato hra posunuta o level výš.

Když zapátrám v paměti, kdy začala moje láska k zahraniční hudbě a kde jsem bral inspiraci, odpovím zcela jednoznačně – film American Pie a videohry FlatOut 2 nebo již zmíněné NHLko, na které se podíváme pěkně zblízka!

Vlivem výkonného ředitele EA Steva Schnura, počínaje NHL 2002, se série NHL rozjela naplno s licencovanou hudbou. Schnur podle svých slov nechtěl, aby soundtracky zněly jako to, co slyšíte přímo na dějištích NHL. Místo toho se ubíral směrem, jakým by podle něj měla jít i hudební budoucnost v hokejovém prostředí. Rané NHL hry se vydaly pop-punkovým směrem, zatímco pozdější vydání této série zavedly těžší hudbu jako metal a tou dobou oblíbený hudební žánr emo. Novější vydání již nabízí spíše multižánrový repertoár.

Začneme tedy od NHL 2002, které bylo prvním „NHLkem“, které jsem na počítači hrál, a ač skladeb v nabídce nebylo tolik, tak ale stály za to! Sum 41 obohatili hru skladbami „Fat Lip“ a „Makes No Difference“, které stále patří mezi největší hity kanadské partičky. Stejným přídělem přispěla kapela Treble Charger, jež nabídla skladby „Brand New Low“ a „American Psycho“. Na závěr si nechám skladbu „I Hear You Calling“ od skupiny Gob. Frontmanem je Thomas William Thacker a jestli vám je toto jméno povědomé, tak Thomas od roku 2007 hraje právě se skupinou Sum 41 jako doprovodný kytarista v bílém klobouku.

NHL 2003 pokračuje pop-punkovým směrem a nabízí skladby jako „She Loves Me Not“ od Papa Roach (Kluci, ještě jednou děkujeme za jedno z nejlepších vystoupení v historii Rock for People!). Jimmy Eat World přispěli hitem „Sweetness“, Queens of the Stone Age zase kytarovkou „No One Knows“. Dostalo se i na tvrdší kytarové riffy v písni „Headstrong“ od kapely Trapt nebo Dragpipe a skladbu „Simple Minded“.

Jdeme dál a na řadě je NHL 2004, které nabídne více tvrdších písní v čele s Avenged Sevenfold, kteří videohře propůjčili skladbu „Chapter Four“, nebo Alien Ant Farm a jejich píseň „S.S. Recognize“. Nezapomínáme ani na pop-punkové zastoupení hitem „Punk Rock 101“ od amerického uskupení Bowling for Soup, na které máme otázku: „Kdy k nám konečně, kluci, zavítáte? Čekáme už pěkně dlouho, nemyslíte?“

Hra se graficky posouvá kupředu a vydání NHL 2005 opět nabízí více pop-punkových písní. Příkladem Sugarcult„Memory“, Papa Roach„Not Listening“ nebo The Network„Roshambo“, což je vedlejší projekt Green Day. Nesmíme opomenout ani hit „Take Me Out“ od kapely Franz Ferdinand, který je založen na jednom z neslavnějších kytarových riffů. Závěr patří legendám Faith No More, kteří obohatili soundtrack písní „From out of Nowhere“.

NHL 06 sice nepotěšilo fanoušky tím, že ztratilo licenci IIHF, takže vítejte vlaječky na dresech, ale soundtrack stále neztrácí na síle a nabízí hit „Red Flag“ patřící komu jinému než kapele Billy Talent. První „emo“ stopu zde zanechávají Fall Out Boy s jejich proklatě dlouhým názvem písně „Our Lawyer Made Us Change the Name of This Song so We Wouldn’t Get Sued“.

Čeští fanoušci se dočkali! NHL 07 je kompletně v českém jazyce včetně komentáře, jemuž propůjčil hlas král hokejových hlášek Robert Záruba… ale zpátky k hudbě. „Jakou první písničku si vybavíš, když se řekne ‚NHLko‘?“ Za mě jednoznačně „This Is the End“ od Anti-Flag. Jen velká škoda, že píseň dostála svého a zmíněnou kapelu si již v živém podání neužijeme… Dále se v soundtracku objevilo plno zajímavých pop-punkových kousků, které do hry parádně zapadly. Příkladem Goodnight Nurse„My Only“ nebo píseň „Darkest Days“ od kapely Good Riddance, která se 8. 8. představí v pražském Futurum Music Baru.

NHL 08 se graficky moc neposunulo, ale zato nabídlo doposud nejdelší soundtrack, na kterém nalezneme například Airbourne a jejich „Stand Up for Rock ‘N’ Roll“. Dále píseň „Misery Business“, kterou nazpívala zpěvačka, která svým vlasům dopřála snad každou barvu na světe. Ano, jedná se o Hayley Williams ze skupiny Paramore. Směs elektra s tvrdšími kytarami nabídli Enter Shihari a píseň „Sorry, You’re Not a Winner“. A pokud máte tuhle anglickou skupinu rádi, tak nezapomeňte na jejich pražské vystoupení 3. 11. v SaSaZu.

Přichází zásadní rozhodnutí… NHL 09 je na dlouhou dobu poslední verzí na PC, ale aspoň jsme se dočkali České extraligy. Z hudebního hlediska se jedná o jeden z nejlepších soundtracků, které videohra NHL přinesla. Multižánrový výběr nabídne tvrdší Bullet For My Valentine se skladbou „Heart Burst into Fire“ nebo oblíbené Avenged Sevenfold s písní „Afterlife“. Billy Talent spojil síly s Anti-Flag a skladba „Turn Your Back“ je jak šitá NHLku na míru. Na závěr nám zatroubí „Nine in the Afternoon“ od skupiny Panic! At The Disco.

NHL 10 dávám velký kredit. Proč? Děkuji za moji srdcovku „Know Your Enemy“ od americké partičky Green Day, která nám na RfP ukázala, jak si omotat lidi kolem prstu, ale to nové album stále není na cestě… tak šup, kluci! Rychlé kytarové prsty nám předvedla kapela DragonForce v písni „Heroes Of Our Time“. Kanadské zastoupení obstarali Nickelback a skladba „Burn It to the Ground“. Konec pak patří legendám, a to klasikám Scorpions„Rock You Like a Hurricane“ a Megadeth s písni „Peace Sells“.

Prozatím nejtvrdší soundtrack nabízí NHL s pořadovým číslem 11. Pantera, Airbourne, Bullet For My Valentine, Megadeth. Dostalo se na i na punkovou klasiku Ramones s písní „Blitzkrieg Bop“ a legendární Europe s hitem „The Final Countdown“. Ale závěr patří MEDVĚDŮM… jak jinak by to taky mělo v Klubovně být, že jo? Frontman této kapely Ken Casey totiž s oblibou vystupuje v dresu Boston Bruins. Ano, jedná se o celtic-punkovou partičku Dropkick Murphys se songem „I’m Shipping Up To Boston“!

„Sázka na rockové legendy“, tak by se dal nazvat výběr skladeb pro NHL 12. Judas Priest„You’ve Got Another Thing Coming“ i Billy Idol„Mony Mony“. Dál za mě bohužel nebylo moc co vypíchnout.

NHL 13 konečně dává prostor punkovým legendám The Offspring a vytahuje jejich v té době novou skladbu „Days Go By“ ze stejnojmenného alba. Místo tu našli i staří známí Anti-Flag s písní „Broken Bones“. Shinedown pak nabídli povedenou pecku „Bully“.

Svižný setlist nabízí NHL 14. Punková vypalovačka Hanni El Khatib„Family“. Biffy Clyro nabídli skladbu „Modern Magic Formula“, která se sice v koncertních setlistech neobjevuje, ale do soundtracku NHL skvěle zapadla. Pak opět sázka na jistotu v podání Bullet For My Valentine, Airbourne, Dropkick Murphys. To nejlepší na konec představuje píseň „Joker And The Thief“ od partičky Wolfmother a Black Veil Brides se skladbou „In The End“, kterou v listopadu uslyšíme živě, když k nám kapela zavítá během společné tour s Halestorm.

NHL 15 dává prostor k objevování. Soundtrack nabízí slušnou škálu rockových skladeb. Výjimkou z pravidla jsou Fall Out Boy s hitem „My Songs Know What You Did In The Dark (Light ‘Em Up)“.

Z hlavní trasy sjelo NHL 16. To, na co jsme byli doposud zvyklí, je pryč a soundtrack připomíná spíše písně ve hře FIFA. Ale abych zmínil aspoň jednu skladbu, tak uvedu New Politics s hitem „West End Kids“.

A tímto multižánrovým stylem si NHL jede dál, ale i tak v soundtracku nalezneme povedené pecky jako KALEO„Hot Blood“, The Score – „Legend“, Nothing But Thieves – „Amsterdam“, grandson – „Blood // Water“, THE HARA – „Friends“ nebo Yungblud„strawberry lipstick“…

Radost udělalo vydání NHL 22, které do soundtracku zařadilo milovaného (či nenáviděného?) Machine Gun Kellyho a jeho song „love race“, který zpestřil hlas Kellina Quinna ze Sleeping With Sirens. Dostalo se i na další pop-punkové interprety… MOD SUN„Betterman“, jxdn„ONE MINUTE“, KennyHoopla – „estella//“. Přesně tohle máme rádi a děkujeme Travisu Barkerovi, že spolupráce s mladšími umělci sklízí ovoce.

Poslední vydání NHL 23 opět vsadilo na multižánrovost, ALE nalezneme zde i plno skvělých skladeb. A Day To Remember – „Miracle“, Ghost – „Kaisarion“, Korn – „Forgotten“, Muse – „Kill Or Be Killed“… A mládí vpřed v podobě interpretů jako ainn dior, Sueco nebo Games We Play, kteří se předvedli ve výborném světle, když v pražské Lucerně předskakovali All Time Low.

No, co si budeme… Časy, kdy byl NHL soundtrack plný rockových skladeb, jsou neodmyslitelně pryč. Ale nevěšme hlavu, stále se v seznamu najde plno skvělých písní, kterým stoji za to dát šanci!

Jaká je vaše nejoblíbenější skladba z videohry NHL? A je kapela, na kterou se nedostalo a měla by se v NHL soundtracku objevit?

Z mého hlediska by se mi líbil příspěvek od Hot Milk, Good Charlotte, Neck Deep, Stand Atlantic nebo Story Untold.

Toť návrhy a nezbývá než čekat, s čím přijdou EA Sport do budoucna! 🙂

Autor: Dominik Kačer

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.