Debutová deska MAAE na obalu slibuje květy, ale uvnitř najdete slušnou dávku agrese (recenze)

O Marked as an Enemy od nás neslyšíte zdaleka poprvé, ale jedna premiéra vás přece jen čeká, a to jejich debutová deska Meanwhile, která vyjde ve čtvrtek 24.11. Abychom nic nenechali náhodě, poslechli jsme si tohle dílo už předem, a tak se s vámi můžeme podělit o první dojmy.

Meanwhile sice není koncepčním albem, ale jako celek funguje perfektně a za celých (vlastně necelých) 39 minut se rozhodně nebudete nudit. Opening track Drown Away na samém začátku zmate, protože se leknete, že to kluci nahrávali na kalkulačku, ale to hned vzápětí přejde a uhodí do vás čistej zvuk kytar a Radkův pronikavej řev. Možná vás hned zkraje napadne: „Hm, tohle je o něco nasranější než Fire Find Me,“ a budete mít pravdu. Neznamená to, že by MAAE zničehonic začali hrát deathcore a poslali všechny melodický party k ledu, ale z riffů cejtíte o něco větší agresivitu, než dřív.

To ostatně dokazuje i třetí track alba Your Afterlife, kterej by mohl sloužit jako tutorial k „jak nejlépe skloubit melodický a heavy party tak, aby to všem urvalo hlavu“. Nemluvě o tom, že odzbrojující breakdown na konci prolomí bozemanovsky hlubokej vokál Matta ze Silent Generation a je vymalováno. Za mě jednoznačný favorit, protože tady prostě působí silnej zpěvnej refrén v kombinaci s tou závěrečnou náloží jako jin a jang.

Po téhle jízdě vás čeká skladba Feeling Blue, která je dost melancholická, ale zároveň díky chytlavému refrénu působí zvláštně optimisticky. Máte prostě plný zuby toho, jak je vám na nic, a tak to buď všechno vzdáte, nebo najednou bude líp. Co nám k ní řekl sám zpěvák Radek?

„Během jednoho kapelního víkendu (myslím, že to byla sobota) jsem měl na pár hodin celou zkušebnu pro sebe. Byl jsem tam od rána a do pre-pro Feeling Blue od Damiána jsem si jen tak začal do Macu nazpívávat refrény, až jsem chytil nějakej nával euforie a udělal v podstatě celý demo zpěvů. Vlastně jsme se díky tomu zase posunuli v demo nahrávkách zpěvů. Zabralo to pár hodin a nějaký pivka (smích). Klukům jsem to pak večer pouštěl a byli na můj vkus až moc příjemně překvapený. Mít prostor, kde se tohle všechno dá produkovat je prostě super. Doma by nám to asi sousedi nezkousli.“

Co by sousedi nezkousli zcela určitě, je nářez v podobě Nobody. Tenhle track je asi nejvíc heavy z celé desky. Snaží se nám MAAE naznačit, že takových bude víc? To ví jen oni sami, ale zajímavostí je, že původní plán vypadal trochu jinak: „Nobody byla jedna z posledních písní, který jsme natáčeli. Podle mě jsme s ní začali třeba v půl jedenáctý večer. Vzpomínám si, že jsem si musel odskočit. Během tý minuty, co jsem byl pryč, se klukům dole povedlo podladit ještě o tón níž. Nejdřív jsem z toho byl trochu nesvůj, ale podle mě to nakonec bylo jedno z nejlepších rozhodnutí při tvorbě celý desky.“ Jestli to tak opravdu je, to už záleží na vás. My tomu fandíme!

Kdybyste byli v moshi, už by z vás ke konci desky slušně odkapával pot, a tak se kapela rozhodla závěr odlehčit a zmírnit trackem mnwhl: „Na ‘Fire Find Me’ jsme měli několik interludů, z nichž byl každej v rámci songu jako “intro”. Utvářelo to takovej celek. Pár lidí mi dokonce řeklo, že tyhle výplně jsou na tom EPčku ze všeho nejlepší (smích). Naproti tomu mnwhl je více nestandardní, je to samostatnej track, kterej slouží jako outro celý desky. Jde vlastně o melancho lo-fi beat, kterej kombinuje samply z celýho alba. […] Beaty dělám už od základky, ale ve většině případů je tvořím jen k sobě do šuplíku. Proto jsem moc rád, že jsem mohl tuhle desku zakončit něčím, co je mi žánrově hodně blízko a celkovým pocitem to završí dojem celýho alba.” Za nás výbornej nápad, protože po poslechnutí Meanwhile opravdu budete trochu potřebovat chytit dech.

Co se týče artworku, který má celý na svědomí basák Cervo, vracíme se ke zmínce, že se na desce objevuje směs melancholie, agrese a zároveň určitého optimismu. Meanwhile je totiž opředená květinami, a to jak na merchi, tak na coveru alba. Kluci teda tvrdí, že „tohle budou poslední kytky“, ale nám to k albu parádně sedlo.

Na závěr musíme zmínit, že jsme měli dokonce možnost slyšet ji zčásti i na živo v rámci soukromé party. Můžeme tak jen potvrdit, že Meanwhile funguje skvěle i live! Těšíme se, kam se budou MAAE vyvíjet dál. Vy se můžete těšit s náma, a to nejen na release desky, ale i na společnou tour s Glad for Today a Skywalker, která startuje 2. prosince v Liberci.

Text: Péťa // @petra.fekete__

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.