Blink-182 jsou před O2 arenou v solidní formě. Na co se v úterý můžeme těšit? (Report)

Cestování a hudba. Pokud tyhle dvě věci jdou spojit do sebe, tak je to ideální scénář! V Berlíně se během dvou let nacházím již počtvrté a ač je tu nejlepší kebab u pana Mustafy, tak hlavním důvodem návratu je pokaždé hudba. Brother Dege, Green Day, Weezer, Halestorm, Ghost, Machine Gun Kelly… a teď jsem se dočkal premiéry Blink-182.

Když jsem si během covidu přečetl o vážné rakovině, kterou trpěl baskytarista Mark Hoppus, tak jsem si hlavně přál, aby svůj největší životní boj vyhrál. A světě div se, Mark se z toho dostal a dokonce během karantény přehrával skladby Blink-182 a sdílel je s fanoušky pomocí sociálních sítí.

O tom, jestli americké punkrockové trio ještě uvidíme na pódiu, se mohlo jen spekulovat… zvládl by to Mark po vážné nemoci odehrát?

Od puberty jsem si vždy přál návrat dvou kapel do původní sestavy a nevěřil jsem, že se toho někdy dočkám. Guns N’ Roses v čele s fenomenálním Slashem jsem viděl dvakrát, takže splněno. Blink-182 mi stále chyběli.

Splní se mi i druhý sen? Díky bohu už odpověď znám! V říjnu loňského roku Blink-182 smazali kompletní obsah ze svého webu a Instagramu. Cože? Něco se děje, že by zvěsti byly pravdivé? Přesně tak! Návrat původní sestavy, ke které se po letech trucování připojil kytarista Tom DeLonge! Co stálo za návratem zakládajícího člena zpět k Blink-182? Tom DeLonge opustil kapelu dvakrát a vždy se vrátil po vážné zdravotní situaci jednoho z členů, takže, Tome, už jsme si vše špatné vybrali a vítej zpět!

Blink-182 vydávají nový singl „EDGING” a ohlašují světové tour, na kterém nechybí ani zastávka v České republice! Návrat po dlouhých devíti letech, kdy tu kapela naposled vystoupila v tehdejší Tipsport Aréně v pražských Holešovicích, což byl jeden z posledních koncertů v původní sestavě. Kdo měl to štěstí a nenechal si ujít doposud jediné vystoupení Blink-182 na našem území? Já si na svoji premiéru musel pár let počkat…

Až do soboty 16. září 2023, kdy jsem se vydal do Berlína, abych si mohl odškrtnout další kapelu z hudebního wishlistu. Blink-182 sice vystupují tři dny na to v pražské O2 areně, kde samozřejmě budu také, ale když se naskytla možnost koupě vstupenek do hlavního německého města, tak jediná otázka byla na přítelkyni: „Jedeš se mnou, prosím?” Stačilo jen booknout hotel a čekat na další hudební dobrodružství!

Blink-182 si pro koncert v Berlíně vybrali Mercedes-Benz Arénu, která se nachází kousek od Berlínské zdi a také výborného street food podniku Markthalle Neun, kde si každý najde to svoje, takže tržnici mohu určitě doporučit!

Po výborných čínských knedlíčcích se přesouváme před hlavní centrum dění, kde už se cítíme jako doma. Naše tričko s usmívajícím se smajlíkem má na sobě každý druhý, takže ano, tady jsme správně! Pro německé vystoupení jsem ukořistil poslední vstupenky, které se nacházely v horní části arény, ale já to chci hlavně zažít! Stání pod pódiem si užiju v Praze!

Hudební večer otevírá skupina The Story So Far. Z větší části zaplněná aréna byla svědky výborně odehraného vystoupení! Kalifornská partička svůj set odšpuntovala skladbou „Keep This Up” a během čtyřicetiminutového představení zahráli průřez ze všech čtyř alb.

Po deváté hodině večerní se na velké led obrazovce rozsvítí logo Blink-182 a po úvodním intru z filmu 2001: Vesmírná odysea na pódium přichází hlavní hvězdy večera a koncertní setlist otevírají peckou „Anthem Part Two”, která vystřídala letitou úvodní skladbu „Feeling This”, na kterou dojde řada později. Americké trio srší od začátku pozitivní energií a tahají z rukávu jeden hit za druhým! „The Rock Show”, „Man Overboard” a nebo již zmíněná „Feeling This”.

Blink-182 jsou důkazem, že k hudebnímu zážitku nepotřebujete show založenou pouze na efektech. Tom, Mark a Travis si vystačili s malým pódiem do tvaru kosočtverce, na jehož povrchu bylo logo kapely. Za zmínku stojí ze stropu zavěšená sanitka při skladbě „Dumpweed”, která má odkazovat na album Enema Of The State. „Když můj kámoš Machine Gun Kelly má na pódiu helikoptéru, tak my budeme mít sanitku!” Nebo aspoň tak si představuju, že to Travis svým kolegům přednesl.

V hudebním setlistu nechyběla ani novinka „EDGING”, která už dlouho čeká na své sourozence. Bohužel nové album stále nespatřilo světlo světa a musíme si na nový počin ještě chvíli počkat. Třeba to kluky donutí přijet znova! My se zlobit nebudeme. Třeba takový headlineři Rock for People! Co říkáte? Dostalo se i na dvě skladby, které byly nahrány za přítomnosti Matta Skiby, „Bored To Death” a „Cynical”, kterou bych klidně k úplné dokonalosti vyměnil za „Darkside”.

Největší ohlas však patřil závěru koncertu. Balada „I Miss You” patří mezi mé oblíbené písně a když po první Markem odzpívané sloce přišel čas na Toma… Celá hala ztichla a přichází: „Where are you? And I’m so sorry. I cannot sleep, I cannot dream tonight.” Husina po celém těle. Tohle byl moment, kdy jsem si uvědomil, že sny se vážně dějí! V pomalejším módu zůstaneme i s následující písní „Adam’s Song” a pak přichází smršť hitů.

„What’s My Age Again?”, „First Date”, „All The Small Things” a „Dammit”. Blink-182 jsou v neskutečné formě a společné vystupování si užívají. Děkuji za to, že se jen třikrát vyspím a tuhle punkrockovou legendu si dám znovu v pražské O2 areně! Kdo další se těší?

Text // Dominik Kačerovský

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: