Zombies, sex a bubliny aneb rocková show jak má být – RedHook (Report)

Ve středu si v Praze odbyla svou českou koncertní premiéru australská čtveřice RedHook, která se u nás dosud ukázala jen jednou, a to na festivalu Rock for People v roce 2023. Výrazné sydneyské kapele se na jejím rodném kontinentě poměrně daří, jak ale přiznala osobitá tvář kapely, zpěvačka Emmy Mack, česká zastávka letošního Mutation tour byla pro RedHook cesta do neznáma, protože netušili, kolik fanoušků a jestli vůbec nějaké v našich krajích vlastně mají. Pro svůj první český koncert si vybrali Klub Varšava, který patří k nejmenším v Praze, jeho kapacitu ale zaplnili skoro na maximum a rozhodně tedy nehráli pro prázdnou místnost.

Speciálními hosty bylo švýcarské rockové duo Comastatic (s třetím tourujícím členem). Přestože kapela u nás byla poprvé, maličký klub se velmi uspokojivě zaplnil ještě před začátkem jejich setu. Sympatická kapela si publikum od samého začátku získala chytlavými rockovými refrény, a brzy rozeskákala a rozvýskala všechny pod pódiem. Ke konci už celá místnost mávala a tancovala. Stejně jako RedHook, ani Comastatic se v hudbě nebojí tvrdších vlivů, a tak došlo i na nějaký ten menší breakdown a screamování. „Víte, co je to mosh pit?“ zeptali se při této příležitosti fanoušků, kteří nemeškali a kapele jeden hned předvedli.

O deváté se na pódiu vyloupli očekávaní RedHook a zpěvačka Emmy překvapila už svým nástupem na stage. V zadýchaném klubu se totiž objevila v outfitu, za který by se nemusel stydět žádný průměrný lyžař – včetně silné zimní bundy, ve které odzpívala celou úvodní píseň „Bomb.com“. Naštěstí jsme si obavy z případného přehřátí frontwoman nemuseli dělat dlouho, protože ji za pár minut odložila. A tak odstartovala malá show (co se velikosti pódia a publika týče), která by ovšem zahanbila leckterou haly vyprodávající skupinu. Téměř s každým songem přišla nějaká novinka a fanoušci se ani na chvilku nenudili. Třeba píseň „Hot Tub“ doplnily přístroje na výrobu bublin, „Dr. Frankenstein“ byl věnován obětem emocionálního zneužívání, během sexy singlu „Cannibal“ se Emmy polévala vodou, několikrát během show také změnila oblečení. Singl „Pyromaniac“ odzpívala v oranžovém nehořlavém obleku, na „Dead Walk“ se objevila v zakrvácených šatech přímo uprostřed davu a zombie song ještě doplnila performance s trhavými pohyby a „umíráním“ na stagi. Při „Imposter“ se k jednomu z mikrofonů postavil zpěvák Comastatic Mattia Di Paolo, Soju zase doprovodil kytarista Craig Wilkinson na svůj saxofon a prostor dostali také fanoušci, kteří se k němu přidali sborovým zpěvem. Kapela vyzvala přítomné k několika moshpitům a circle pitům, kterých se účastnili i členové samotné kapely. Basák Ned Jankovic si zaběhl pěkných pár koleček na „Kamikaze“, Craig byl i s kytarou tak trochu proti své vůli „vyhnán“ zpěvačkou do středu menší wall of death. Větší pozornosti se ale dostalo i bubeníkovi Alexu Powysovi, který si ke konci střihl sólo na bicí.

Přestože koncert trval pouhou hodinu, podařilo se do ní kapele nacpat čtrnáct songů a zábavnou show k tomu, a to v tak intenzivní kombinaci, že nikomu ani nechyběl přídavek a set vůbec nepůsobil krátce nebo odfláknutě. RedHook totiž vystoupení zakončili ve velkém stylu pozváním všech členů Comastatic zpět na stage, kde kytarista a bubeník převzali na chvíli vokály (a rozhodně se nijak neztrapnili). Na malém pódiu o sebe sice všichni zakopávali, ale o to víc zábavy na něm i pod ním bylo.

Emmy jako showmanka skvěle utáhla celý koncert, zapojila fanoušky i další členy kapely, s nimiž neustále vtipkovala, předvedla skvělé vokály jak v přehnaně měkkých popových pasážích, tak i growling a screaming, který zněl jako návštěva z pekel. Do toho na pódiu skákala, svíjela se, hypovala fanoušky, a proto určitě nejen ti odcházeli z klubu unavení a zpocení, zato s pocitem, že právě byli účastníky dokonale zvládnutého rockového koncertu. Na památku všem zůstane společná fotka, stejně jako slib, že se všichni na příštím koncertě RedHook v Praze zase sejdeme.

Text: Kai Klen

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: