
Bilmuri přivezl do Futura náplast na zlomená srdce, kupu energie a saxofon (Report)
Johnnyho Francka, vystupujícího pod jménem Bilmuri, jsme u nás měli šanci vidět teprve podruhé, a to po úvodním slotu na listopadových Sleep Token. Tentokrát nám však headline show k loňské desce AMERICAN MOTOR SPORTS nabídla intimnější prostory i obšírnější setlist, které nefalšovaně americkému hudebníkovi kombinujícímu prvky pop punku, post-hardocre, indie popu i country náramně prospěly. Takže jak to tedy v klubu hemžícím se dresy, kloboučky a sebeironickým humorem vypadalo?
South Arcade
Celý večer nám protentokrát odstartovala jediná předkapela, v tomto případě však k nažhavení motorů nebylo více potřeba. Oxfordští South Arcade berou stage útokem a pod vedením frontwoman Harmony Capella předvádí energickou show, u které je jen těžko věřit, že ji za hranice své britské domoviny vyváží vůbec poprvé.
A zjevně nejsem jediná, koho tenhle svěží alt rock chytá na první dobrou. Hned úvodní „2005“ roztleskává většinu klubu a na entuziasmu neubírá ani menší zvukový zádrhel. Kapela ho zvládá na profíky, my si po pískotu repráků trochu protíráme uši a jede se dál. Zbytek večera už naštěstí po zvukové stránce probíhá bez poskvrny, a tak můžeme naplno ocenit Harmony propojující strhující vystoupení s kvalitním pěveckým výkonem.
A když říkám „strhující“, myslím to s velkým S. Však jak řekla sama zpěvačka: „It’s Saturday night, let‘s go crazy!“ Správná dávka drzosti a charisma linoucí se z pódia zvedá z nohou většinu Futura a úderné beaty dunící skrze novinku „Supermodels“ i osobitý cover na Timberlakovu „SexyBack“ přímo vyzývají ke skupinové terapii headbangem. Set utíká rychlostí Formule 1 a já si po závěrečné „stone cold summer“ říkám, že by mi rozhodně nevadilo dát si ho v plné verzi. Čas je ale neúprosný a na řadu přichází hlavní tahák večera.
Bilmuri
Bilmuri na stage nastupuje s nadhledem, pokorou a nabitým zásobníkem stručných, vtipných komentářů k intru většiny písní. Tedy, spíše nabíhá… v tomto případě opravdu doslova. A jakmile zaznívá první sborový zpěv na úvodní „EMPTYHANDED“, je jasné, v jakém duchu se tenhle večer ponese – bangery o zlomeném srdíčku, které vám ve finále přeci jen vykouzlí úsměv na zapocené tváři. Bylo vedro, bylo narváno, Futurum Bilmurimu zobalo z dlaně od pódia, po bar, přes pár odvážlivců šplhajících na postranní stolečky. A tak když se z davu ozývá hlasité: „Rozbal to, dop*če,“ následuje pokyny nejen kapela, ale také vyprodaný klub.



Vzduchem lítají čelenky i nafukovací saxofon, na „SPINNIN‘ YOU AROUND“ se rozjíždí první z pitů a při „BLINDSIDED“ jsme zase svědky crowdsurf taxíků na stage jak z Need for Speed. Jednoduše krásná atmosféra, kterou upřímně oceňuje i kapela nejen větou: „You guys are already better than Berlin,“ ale zejména závěrečným přídavkem, pro jednou opravdu neplánovaným.
Proč saxofon? Protože právě ten stál v samém srdci téhle vlastní multižánrové směsice. A i když si chvílemi trochu říkám: „Kolik saxofonu je moc saxofonu?“ musím uznat, že to ve finále všechno funguje skvěle. Uhlazenější, popovější pasáže střídají breakdowny a když už si myslíš, že tě nic nepřekvapí, vytahuje saxofonistka Gabi Rose kromě nástroje také výborné doprovodné vokály a kytarista Reese Malsen zase přihazuje koření v podobě screamů.
V tomhle setu se opravdu těžko hledá chvilka na vydechnutí, snad jen „2016 CAVALIERS (Ohio)“ z loňské desky nabízí aspoň teoreticky trochu toho emíčkovějšího zpomalení. A tak, než se nadějeme, „THE END“ nás najednou upozorňuje, že i sobotní večer se blíží ke svému konci. Futurem se rýsuje ještě finální wall of death a, i když se ztrátou jednoho odposlechu, kapela servíruje grand finále ve vší parádě, oceněné mimo jiné emotivním projektem v podobě růžových světýlek při „STRAIGHT THROUGH YOU“. Bilmuri pak mává nazpět bangerem „BETTER HELL“ a vydařenou horečku sobotní noci završuje neplánovaným, po zásluze vytleskaným přídavkem.