TOP 2020 podle Klubovny: Streamy a videoklipy

Po deskách roku přichází na řadu kategorie, která letos vynikla víc než kdy jindy. Obzvlášť v dobách lockdownů jsme si mohli hudbu připomínat pouze pomocí videoklipů, ale také nejrůznějšími streamy a livesessions.

A proto jsme se rozhodli tuhle kategorii přizpůsobit současným potřebám a reáliím a postavit ji jako samostatnou kategorii. Kdo pro nás letos ovládl hudební audiovizi?

VIDEOKLIPY:

Letošní videoklipová úroda nás nešetřila a nadělila spoustu zajímavých, inovativních či srdcervoucích momentů. A nakonec právě vyhrálo srdce a světe div se… jediná videoklipová shoda, která padla nad návratem The Ghost Inside a jejich dojemnou předalbovou vlaštovkou Aftermath. TGI se vrátili na osudové místo a šli až na samotnou hranu emocí.

Dostalo se i na domácí školu, kterou reprezentují klipy PAST, Katarzie nebo Viktora Sheena. Jaké další klipy nás přikovaly k monitorům?

GUMI (The Ghost Inside – “Aftermath“)
Ne že by se jednalo o technicky revoluční počin, ale z emocí a autentičnosti, se kterou se tu Jonathan za celou kapelu vrací na osudové místo činu, mrazí. Tohle mohl být Hollywoodský příběh, který ovšem trochu přidusila kauza okolo basáka Jima. Čas vše vyžehlil, kapela je opět v původní sestavě a snad i s novým materiálem.

PANDA (P/\ST / TÍSEŇ / OFIKO)

Jak už zaznělo nedávno v našem Hodnotíme vaše kapely: “Dělaj se ještě animovaný videoklipy?” Ano, a jeden parádní má na svědomí pražská P/\ST, která si s obdobným konceptem hraje i v experimentálnějším bráškovi Grottup.

KUBO (Eskimo CallboyHypa Hypa)

“Tu fakt nie je o čom. Jedna z najsilnejších vecí čo som počul tento rok. A klip je len čerešnička na torte.”. Bezprecedentní letní banger, který jen tak mimochodem míří k 10 milionu views. To ještě opodstatňuje jeho adoraci na našich Pouštěčkách!

HADRABÁK (TreatedLimitless)

V Rakousku pravděpodobně neví, kdo je Hadrabák, ale Hadrabák spolehlivě ví, kdo jsou Treated. Doporučuje je v podstatě neustále a je pravda, že jejich spolupráce s Jayem ze Skywalker funguje přesvědčivě.

PAPÍROVÁ HYENA (Katarzia – Hoří i voda)

Hoří i voda vody skutečně pročeřila. Charismatická Katarzia přišla s klipem zrovna v době, kdy se řešilo těžko uvěřitelné stanovisko k potratům v Polsku a na Slovensku. Klip s jedinečnou atmosféru poslal poselství, které tu s námi vydrží ještě dlouho a bude stále aktuální.

NENY (Bert & Friends ~ Piš Mi Básně)

Všechny tváře Alberta Romanuttiho. Nevšední hudební těleso, které na sebe před pár lety upozornilo solem na kapra letos přišlo s oceňovanou deskou “Panna a netvor”, kterou předznamenal grandiozní klip “Piš mi Básně”. Tohle je opravdu snová vize z roku 2050.

LUCKA (Viktor Sheen – Poslední přání)

Viktor Sheen měl letos za úkol obhájit veleúspěšnou desku “Černobílej svět“, kterou ale bezezbytku překonal. Dlouhodobá jednička tuzemských streamingových platforem přitom nerdousila fanoušky otravným promem, ale laskala čistou audiovizuální krásou. Tak jako v “teasovací” skladbě Poslední přání.

DENISA (The Ghost Inside – “Aftermath“)

Jen bychom se opakovali. Jsme neskutečně rádi, že k tomuhle návratu došlo a pevně věříme, že se ještě někdy TGI dočkáme i u nás. V tomto případě je nově nabytý a relativní čas spíše ku prospěchu, co říkáte?

JIMMY PUDA (Eminem – Godzilla ft. Juice WRLD)

Nezpochybnitelný král nejprve ztrestal oprsklého MGK (který nám poté nadělil jednu z desek roku) a poté zaúřadoval i sám. Ve fenomenálním dějství Godzila fellí s dinosaury, nešetří krví a taky si ji nechá napálit od Mike Tysona. Tahle pocta pro Juice WRLD má všechno!

LIVESTREAMY / LIVESESSIONS:

Rušila se tour, uzavíraly se kluby a muselo se přecházet na plány B, C a klidně i Ž. Minimálně během prvního velkého lockdownu se jako celkem příjemné a efektivní řešení ukázaly streamy a livesessions, které aspoň zdánlivě vykryly úplnou absenci hraní a návštěv na koncertech. Níže si můžete připomenout námi navolené nejzásadnější online výstupy, které nás potěšily.

GUMI:

“Do poslední chvíle to pro mě byl souboj mezi Skywalker a Viah, až nakonec zvítězil Garand. Jeho krásná pocta Mac Millerovi má srdce, výborný text a je i vkusně natočená. Jeho prosincové Monology se povedly a určitě to byl jeden z nejlepších hudebních momentů závěru roku. A taky jeden jeho z nejlepších počinů za hodně dlouho.

Jsem ale rád za každýho, kdo tenhle nečas vzal proaktivně a nestál na místě. Zmíněná trojice rozhodně ne a bavila mě, třeba i aktivita Fource, kterým se podařilo za každé situace a stavu najít operativní řešení.”

PANDA:

KUBO:

Live online koncerty The Devil Wears Prada som si neskutočne užil. TDWP sú srdcovka. Chcel som ich spomenúť v Top 3 na tento rok a uvedomil som si, že vydali album už minulý rok, ale doteraz som ho nevytlačil ničím z rotácie. Takže môžu byť aspoň tu.

HADRABÁK

“Tady mě hodně baví a bavilo Gumiho Hodnotíme Vaše kapely, Mike Check. A mimo to mě bavilo Hot16challenge v 1.vlně karantény. Přesné epizody nemá cenu vypisovat, líbí se mi celkový koncept. A taky pořad Pod Kůží byl něčím, o čem je třeba mluvit a co sem patří.

Na jaře mě bavily streamy z klubů a hodně jsem sledoval NeverEnough, Ty jedou jiný šálek kávy, než co poslouchám běžně, pro rozšíření obzorů dobrý. Měli pořad Beat The Virus na jaře, ve kterém hráli všichni djs, co tam za poslední roky měli vystoupení. Což vlastně jedou doteď akorát pod jinými názvy.”

PAPÍROVÁ HYENA:

LUCKA:

DENISA:

A jaká z letošních sessions nejvíc bavila vás? Jaký klip vás nejvíc přikoval k monitorům? Napište nám do komentářů Vaše TOPky, o kterých si s Vámi rádi pokecáme!

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: