TOP 2016 PODLE KLUBOVNY / ROMANA

V naší předposlední TOPce se ke slovu dostane naše poslední žena, nadaná fotografka a multižánrová milovnice Romana.

A tentokrát se můžete těšit asi na nejalternativnější výběr, který ale opět dokazuje, že prostě milujeme spoustu druhů muziky od Nicka Cavea, až po John Coffey.

Postupně se o všech zúčastněných dozvíte vyhodnocení  jejich TOP: 10 NEJLEPŠÍCH DESEK, 5 OBJEVŮ ČI PŘEKVAPENÍ ROKU, AKCE, ZKLAMÁNÍ A PROJEKT ROKU.

Teď si již, ale poprvé můžete přečíst nádhernou slovenštinu na portálu Klubovny!

“Keď ma Gumi požiadal, aby som dala dokopy rebríček desiatich top albumov za tento rok, varovala som ho pred faktom, že to bude viac-menej alternatívnejšie. Nemám a stále tvrdohlavo odmietam vlastniť žánrovo vyhranený hudobný vkus, čo má za následok žánrovú rozháranosť v mojom tohoročnom rebríčku najlepších albumov. Nakoľko tento rok sa urodilo pomerne slušné množstvo kvalitného hudobného materiálu, bolo ťažké vybrať len tých top 10. Na poradí ani tak nezáleží, všetky majú čosi do seba.”

1. Savages – Adore Life

Na prvom mieste u mňa, za tento rok bezkonkurenčne bohyne Savages a ich v poradí druhý štúdiový album Adore Life, v čom ma okrem iného utvrdilo aj ich tohoročné live vystúpenie na slovenskom festivale Pohoda.  Kým debut Silence Yourself  som do seba dostávala dlšie, Adore Life bol láskou na prvé počutie. Tento album holkám s ostrými lakťami predral cestu z klubov na svetové pódiá.

 

3. Anohni – Hopelesness

Za mňa najlepší album čo Anohni kedy priviedla na svet. V prípade Hopelessness, na ktorom sa producentsky podieľali veľké elektroidoly Hudson Mohawke a Oneohtrix Point Never, sklamanie neprichádzalo do úvahy. Jedenásť hviezdičiek z desiatich!

https://www.youtube.com/watch?v=PeKBqXszwoQ

 

2. Alex Cameron – Jumping The Shark 

Alex opustil formáciu Seekae a vydal sa na sólovú dráhu. Jeho tohoročný sólo debut Jumping The Shark ma úplne dostal, za čo môže súhra Alexovho charizmatického speváckeho prejavu, minimalistického elektronického zvuku postaveného na nekomplikovaných synťákoch a texty rozprávajúce príbehy o stratených existenciách, lúzroch, čudákoch s patričnou dávkou irónie a sarkazmu.

 

4. Nick Cave And The Bad Seeds – Skeleton Tree

So všetkými skladbami pohromade som sa prvýkrát, ako mnohí ďalší Caveovi fanúšikovia,  stretla na premiére filmu One More Time With Feeling. Nick Cave sa touto temnou spoveďou vyrovnáva so smrťou svojho pätnásťročného syna. Strata, smrteľnosť, pominuteľnosť, láska…

 

5. Jesu / Sun Kil Moon

Tento temnokrásny album vznikol na základe spolupráce dlhoročných priateľov, skvelých muzikantov a textárov,  Justina Broadricka (Jesu) a Marka Kozeleka (Sun Kil Moon).

 

6. Xiu Xiu – Plays The Music of Twin Peaks

Xiu Xiu sú rodení experimentátori, ktorých hudbe človek pomerne ťažko prichádza na chuť. Keď už sa tak však raz stane, je to láska. Rovnako ako pre mňa Twin Peaks.

 

8. Kendrick Lamar – untitled unmastered.

Na Kendricka nedám už nejaký čas dopustiť a preto keď sa tento rok projekt untitled unmastered. objavil na Spotify, bola radosť.

 

7. A Tribe Called Quest – We got it from Here… Thank You 4 Your service

Šiesty v poradí a zároveň posledný album legiend dýcha jazzom, plus na guestliste sú mená ako Kendrick Lamar, Elton John, Anderson Paak, Jack White,…

 

9. Leonard Coen – You Want it Darker

Ďalšia z nadšasových vecí nesmrteľného majstra slova Leonarda Coena. I want it darker.

 

10. Moderat – III

Chlapci z Berlína, Sascha Ring (Apparat) a Gernot Bronsert + Sebastian Szary (Modeselektor) znova spojili sily aby mohol vzniknúť ich v poradí tretí spoločný album s príznačným názvom III.

“The album absorbs a dark spectrum of postminimal electronic music—the rococo bass and deep contrasts of James Blake, the windy knock and moan of Burial, the sultry lightness of The xx, the granular whir of Four Tet—and reflects it back.” (Pitchfork)

 

___________________________________________________________

POD ČIAROU:

ArchitectsOur Gods Abandoned Us

David BowieBlackstar

Red Hot Chilli PeppersGetaway

 

TOP AKCIE 2016

 

Rock im Park 2016 (Zeppelinfeld, Nürnberg)

Bezkonkurenčne akcia roku číslo jedna. Asi najlepšie zorganizovaný fesťák na akom som kedy bola (soudruzi to proste vedia), Jack Daniels tiekol prúdom a k tomu královský line up. Black Sabbath, Red Hot Chili Peppers, Deftones, Tenaciuos D, BMTH, Of Mice & Men, Rival Sons, Billy Talent, We Came As Romans, Biffy Clyro,  Caliban, Billet For My Valentine, Major Lazer,… plus pre mňa prvýkrát live znamenití Architects, zároveň posledná show Toma Searlea!

https://www.youtube.com/watch?v=Uy4d_EVy45U

 

Pohoda 2016

Festival Pohoda hneď po Rock for People dal telu i mysli zabrať, no spája sa mi s nezabudnuteľnými hudobnými momentami. Počas dní a večerov dávky kvalitnej hudby všetkých žánrov a po nociach ťažké techno a elektro, pre tých, ktorým sa nechce spať. Tradične príjemná atmosféra na tomto fesťáku a mená ako Prodigy, Savages, PJ Harvey, James Blake, Sigur Rós, …

Image may contain: 9 people, people playing musical instruments, people on stage, crowd, concert and outdoor

(Jehnny Beth / Savages, Pohoda 2016, foto: autorka)

 

John Coffey, 17.9.2016, Klub 007 Strahov

Áno, chlapci to skutočne balia a jediné, čo k tomuto ich rozhodnutiu môžem dodať je jeden bezpredmetný výkrik do kyberpriestoru neeeeeeeee! Jeden z posledných koncertov ever odohrali v septembri práve v pražskom Klube 007 Strahov. Päťhviezdičková atmosféra v narvanom klube. Wall of death, circle pits, stage dive každý sekundu, pivo a dokonca i ovocie lietalo vzduchom. Kapela fungujúca od roku 2005 na rozbesnený dav vytiahla zo zásoby takmer všetky šlágre, silné refrény, nadávky, ale i slová lásky a vďaky. Jeden z top koncertov za celý rok, a že ich nebolo málo!

 

Aerodrome 2016

Takmer všetky kapely som videla cca dva týždne pred týmto fesťákom na Rock im Park, no show nadobúda iný rozmer v momente kedy dostanete foto akreditáciu a aby toho nebolo málo, hneď na to stretnete známeho, ktorý vám vybaví backstage pass. Nezabudnuteľný večer, ktorému na pódiu kraľovali Billy Talent a BMTH.

Image may contain: 1 person, on stage, night and concert

(Benjamin Kowalewicz / Billy Talent / Aerodrome 2016, foto: autorka) 

Koncerty, ktoré tento rok fakt stáli za to (lebo celkom ťažko sa vyberá len jeden z vyše päťdesiatich)

Massive Attack na Rock for People, Skrillex v Pragovke (25.8.), IAMX 8.11. v Rock Café, Killing Joke v Paláci Akrorpolis (20.11.), King Crimson ve Foru Karlín, Red Hot Chili Peppers v O2 Arene (4.9.), Architects v Roxy (31.10.), Damian Marley v Lucerne (29.8.), Swans v Divadle Archa (19.10.), Eskimo Callboy ve Futuru…

Image may contain: 1 person

(Sebastian Sushi Biesler & Kevin Ratajczak / Eskimo Callboy / 27.11.2016 / Futurum, Praha, foto: autorka)

 

OBJAVY & PREKVAPENIA 2016

Tak sem u mňa patrí jednoznačne už spomínaný Alex Cameron alebo “your new favourite looser” ako ho nazval v augustovej recenzii jeho debutovej sólovky plátok The Guardian. Priznávam, že pred tým som existenciu tohto týpka vnímala len v rámci zoskupenia Seekae a myslím, že sólo kariéra je v jeho prípade krok správnym smerom. Prosím Alex maj budúci rok koncert v Prahe alebo aspoň buď v lete na line upe minimálne jedného z festivalov kam mám namierené!

 

Vystúpenie U.S. Girls v čele s charizmatickou Meghan Remy v pražskom Klube 007 Strahov. U.S. Girls fungujú od roku 2007 a Meghan vo svojich skladbách celkom netradične kombinuje prvky popu, r&b, soulu a rocku ktoré sampluje kazetovými nahrávkami. Väčšina skladieb na koncerte pochádzala z posledného albumu Half Free, ktorý vyšiel minulý rok pod záštitou britského labelu 4AD. Speváčka a skladateľka stavila na texty, v ktorých sa otvorene a s nádychom feminizmu, pohráva s medziľudskými vzťahmi, sexom, pokrytectvom, smrťou …

 

Romana, 2016

 

 

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.