The Smashing Pumpkins předvedli show bez zbytečných efektů, vsadili zato na hity a preciznost přednesu (report)

The Smashing Pumpkins se do pražské metropole vrátili po pěti letech, aby zde vyzkoušeli další koncertní sál. Po vystoupeních v Holešovicích či Karlíně je cesta zavedla do O2 Universa.

„Dýně“ na Starý kontinent vyrazili společně s jejich tour parťákem pro americké zastávky Green Day, ale síly spojí až za oceánem… Evropskou část si každý jede podle svého gusta, a proto se The Smashing Pumpkins představili i na našem území, což se bohužel o jejich amerických kolezích říct nedalo… No, co se dá dělat.

The Smashing Pumpkins

Chicagské legendy své tažení rozdělily mezi sólo koncerty, kde je doprovázeli nám známí RfP sympaťáci Weezer, ale také se před návratem do své domoviny představí na vybraných festivalech.

Pro českou zastávku byl vybrán speciální support v podobě Please the Trees, kteří svůj set započali lehce před osmou hodinou a z poloviny zaplněné O2 Universum hned od začátku naladili na alt-rockovou notu. Pro samotné rodáky z Tábora to musel být skvělý zážitek… dalo by říct, že splněný sen! Komu se poštěstí zahrát si před takovými velikány? Chlapci bez zbytečného respektu odehráli slušný půlhodinový set, na který pravděpodobně do konce života nezapomenou. Během vystoupení jim přes ostrá světla do obličeje moc vidět nebylo, zato zvuk, který se nesl z pódia, přesvědčil o tom, že tu česká partička nebyla omylem.

Čas na hlavní hvězdy večera? Jdeme na to! Avizovaný start s devátou hodinou úplně nevyšel. Intro se spustilo o pět minut dříve, což rozhodilo značnou část diváků, kteří se na poslední chvíli táhli z bufetu a po tmě s mobilním světýlkem hledali svá místa. The Smashing Pumpkins svůj set odpálili chytlavým kytarovými riffem k písni „The Everlasting Gaze“ a hned od prvních tónů nám bylo jasné, že toto bude pohlazení pro uši! Ještě se mi nestalo, abych v Universu zažil špatný zvuk, a daný koncert nebyl výjimkou! Kapela okolo frontmana Billyho Corgana se v úvodu koncertu nebála zařadit cover „Zoo Station“ od U2, ale co teprve dostalo lidi do varu, byla píseň, která zazněla v táborové podobě ve filmu If I Stay. Ano, řeč je o prvním hitu večera „Today“. Po neutuchajícím potlesku si vzal slovo kytarista James Iha a divákům přednesl lekci z českého jazyka: „Ahoj, Praha… Jak se máš?“, což samozřejmě zdejší vždycky potěší, když se kapela nabifluje pár místních frází.

The Smashing Pumpkins

Ale nebylo to jen o jednom hitu… vystoupení nabídlo průřez více než třicetiletou tvorbou The Smashing Pumpkins, avšak největší zastoupení měly skladby z alba „Mellon Collie and the Infinite Sadness“. V průběhu tour se setlist dočkal částečného zúžení, přesto zásadní songy v programu bezpochyby zůstaly… nebo vám nějaká skladba chyběla? Dejte nám vědět!

Kapela své nejslavnější písně rozdělila do jednotlivých částí. Zatímco zmíněným „Today“ či „Tonight, Tonight patřila úvodní pasáž, „Disarm“ přenesla vystoupení do druhé poloviny, kde své místo našly skladby s označením „tohle musíte zahrát, jinak nejdeme domů“. Řeč je o „Bullet with Butterfly Wings nebo nostalgické baladě „1979“, jež se dá považovat za kultovní song devadesátek.

The Smashing Pumpkins

Frontman Billy Corgan sice našel zálibu ve wrestlingu a občas si i sám, coby šéf pořádající agentury, okusí zápas na vlastní kůži, ale ve většině případů plní haly s kytarou na krku a mikrofonem před ústy. Už ho nezdobí dlouhé husté kadeře jako v raných začátcích, ale „goth“ styl oblékání má stále v paži a s kapelou mu to stále ladí.

Když se ohlédneme za celkovým večerem, tak je mrzuté, že O2 Universum pár volných míst nabídlo. I když se stání zaplnilo slušně, tak sektorům na sezení nějaké to procento k zaplnění chybělo. Co za tím stálo? Mohla to být doba dovolených? Nebo fanoušky odradila vyšší cena vstupenek? To už se těžko dozvíme… I přesto jsme byli svědky skvěle odehrané show, kde byl hlavní důraz kladen na přednes a za efekty se daly považovat pouze barevné LED tyče zavěšené nad účinkujícími.

Kapela sice ukončila vystoupení písní „Zero“, po které už se přes prosbu fanoušků na pódium nevrátila… avšak za „Zero“ tuhle show rozhodně považovat nemůžeme.

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: