Sametový November Weekend se zařadil mezi klubové akce roku (report)

Za doprovodu mlhy, tmy a minimálně v Praze, tak trochu i společenského marasmu jsme se po dvou letech vydali opět do Havlíčkova Brodu na November Weekend. Akce, která je mnoha ohledech, až nestandartně nadstandartní.

A to hlavně v rámci organizace, k tomu se však ještě dostaname.

Akce začala, tak trochu netradičně přednáškou. O tu se postaral místní učitel, který zaujal všechny přítomné “nemainstreamově” pojatou verzí událostí Sametové revoluce. Krom znamých faktů, tak přišla řeč například na lidskost nebo spíše lidovost ex-premiéra Adamce nebo osud Marty Kubišové. Jedno z hlavních vyznění této přednášky bylo, že i komunisté byli lidé. Lidé, kteří často slepě či naivně poslouchali nařízení zhora nebo prostě pouze slepě věřili ideologii, která se čím dál tím více ukazovala jako mylná a zastaralá. Osobně se mi líbí, když podobné debaty nepůsobí úplně černobíle. A tato přednáška tento účel naplnila. Dobrá práce.

November Weekend letos zahájila poutavá přednáška o Sametové revoluci

November Weekend letos zahájila poutavá přednáška o Sametové revoluci

Poté se však hlavní pozornost všech přítomných vrhla směrem ke kapelám. Jako první vystoupili písečtí UNRAVEL. Kapela, o které se začíná hlasitě mluvit. Aktuálně se vydávají na tour po Čechách a Slovensku se Skywalker, u jejichž bubeníka Damiána natočili své aktuální album. Mladá formace předvedla snaživý výkon, osobně mě nejvíce zaujal frontman … . I když je zřejmé, že si to z jejich strany pořád trochu sedá, rozhodně se však jedná o velmi zajímavý příslib domácí core scény.

Unravel se ukázali jako nadějný příslib do budoucích let

Unravel se ukázali jako nadějný příslib do budoucích let

Na úplně opačném konci se ocitají legendární Pio Squad, takřka domácí legendy si během večera podobně jako Skywalker střihli dokonce dvojáček, který zahájili v akustickém provedení. Feneticky známé texty si zpíval celý dav a drive mu dodala i doplňková kapele, ve které si zahrál i toho večera velmi vytížený hlavní organizátor Rosťa Šíma z Chasing Christy.

Pio to skvěle ladí i akusticky

Pio to skvěle ladí i akusticky

O slovo se následně přihlásili i zábavní bratia LANDLESS, kteří se pokoušeli rozeskákat tentokrát bohužel poměrně odtažitý dav. Frontman Laco, kterého trápili lehčí zdravotné indispozice se ovšem nedal zadarmo, a to i na vzdory nezvykle vysoké stage, kterou jsme s Hadrabákem odhadovali zrhuba na metr a půl na výšku.

Landless zakončili sezonu ve velkém stylu!

Landless zakončili sezonu ve velkém stylu!

Poté přišla řada na domácí hrdiny CHASING CHRISTY, které evidentně znali víceméně všichni přítomní. I ti se ovšem ze začátku prali s trochu odtažitějším přístupem domácích. Zpěvák Vítek ovšem neustálých hecováním v klasickém podání “pojď skákat, pojď dělat nesmysly” nakonec prolomil pohybový kod mlčení a část nesmyslů, stagedivů a moshů se nakonec přeci jen naštěstí udála. Mezitím se na druhé stagi objevili i další místní hrdinové HIGHSTREET HOOLIGANS. Zajímavostí i pozitivem bylo, že se obě stage doplnovali takřka s přesností švýcarských hodinek a tak mohli fanoušci plynuje přecházet na obě stage bez nepříjemných dilemat. Občas to dokonce vypadalo mnohem živěji na aktustické stagi, což bylo pro všechny přítomné víceméně překvapení.

"Pojď se hejbat" v podání Chasing Christy

“Pojď se hejbat” v podání Chasing Christy

Tak jako nový setlist SKYWALKER, kteří na nový přehráli celé nové Epčko Sugar House ani oni se však nevyhli do jisté míry odtažité reakci publika. Kluci, ale ukázali svou zkušenost, kterou demonstrovali v druhé půlce setu, kterou proložili hity z alb Babylon a Liberty Island. Nás to taky strhlo a zapojili jsme se i do dění na stagi. Na konci už to před stagí pěkně vřelo a večer pomalu mířil do velkolepého finále.

Skywalker na akci vypomáhal na postu basáka Honza Jandák z Call Tracy

Skywalker na akci vypomáhal na postu basáka Honza Jandák z Call Tracy

To obstarali po opět velmi svěžích a oblíbených MEMENTO MORI již zmiňování PIO SQUAD  a tady už to konečně vřelo od začátku, až do konce. Hajzlové z Jihlavy jsou ve skvělé formě, což dokázali už na letošním Mighty Sounds a v nastoleném trendu pokračovali i v Havl.Bronxu. Kultovní čtveřici nezbrzdilo ani Eurodelovu zranění ruky a hrátky s publikem pokračovali, až do druhé ranní. Pio ukázali, že jsou na rapové scéně stále tím pořád vzácným unikátem, který v sobě má víc punku, než kdejaká punková kapela a víc charisma, než kdejaká egotripová rychlokvaška. Tohle je real rap v nejčistčí podobě.

Legendární Pio Squad neztratili nic ze svého umu

Legendární Pio Squad neztratili nic ze svého umu

Samotný festival se dá opět hodnotit jedině kladně. Opět nechyběli dárky pro brzké příchozí, opět byl celý sál polepený GNWP plakátky, opět se show nedostávala do skluzů, opět se podařilo festival vylepšit, a třeba servis akce je na naprosto top úrovni, což dokumentovala například situace v backstagy, kde bylo pro učínkující či jinak pomáhající připraveno mnohem víc, než pizz, než bylo reálně sníst.

Ale to jen dokumentuje, až přepečlivý přístup, který November Weekend symbolizuje.

Nejen to z něj proto z mého pohledu dělá jednu z nejlepších lokálních a klubových akcí, které můžete nejen během podzimu navštívit.

Fotex-131

Text: Gumi

Foto: Jáchym Belcher

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: