Rocky a ikonické soundtracky: Království Billa Contiho a rapová obroda v Creedovi

Italský hřebec Rocky Balboa. Nejslavnější série o outsiderovi. Definice amerického snu. Sylvester Stallone před bezmála 48 lety definoval nejenom vlastní kariéru, ale také subžánr, který v různých méně či více povedených formách louhují tvůrci již téměř půlstoletí. Krom jednoho z nejsympatičtějších filmových hrdinů k tomu přispěl i jeden z nejikoničtějších soundtracků. Rockyho cestu za věčnou slávou i všemi nástrahami provázely i hudební podklady, které se stejně jako celá série různě vyvíjely. Jaké fláky patří k těm nejpovedenějším? A jak se nyní daří tvůrcům přiblížit hudbu mladšímu publikum skrze aktuální trendy?

Na úvod se musím přiznat, že v případě Rockyho a Sylvestra Stallona jde jakýkoliv pokus o objektivitu stranou. Tahle série a celá livestory okolo jejího vzniku, který přímo zrcadlí osud samotného hlavního představitele, zasáhla miliony lidí po celém světě a já jsem jedním z nich. Mám s ní spojených tolik situací, životních etap, vzpomínek na konkrétní lidi… Jako na moji babičku, která mi někdy kolem roku 1995 přehrála na VHSce nekompromisní dvojku, která mi navždy učarovala a změnila život. Vztah k jednotlivým dílům se sice po letech měnil, ale láska k celé sérii rostla a zůstala. Stejně jako k jednotlivým soundtrackům, které u mě reflektovaly nejenom vývoj postav, ale i všechny ty hudební trendy které se napříč bezmála pěti dekádami prolínaly. Na následujících řádcích se vás pokusím provést jednotlivými díly i soundtracky. Pokud jste fanoušky akčního filmu, přijdete si na své, pokud nikoliv, neomlouvám se. Tohle je prostě čistá rockyovská nerďárna. A na závěr jen dodám, že bych chtěl tento článek věnovat nedávno zesnulému Carlu Weathersovi, představiteli Apolla Creeda, který nás na začátku února tragicky opustil.

POVSTÁNÍ FILMOVÉHO OUTSIDERA A BILLA CONTIHO

  • Rocky 1
  • Rok vzniku: 1976
  • Autor soundtracku: Bill Conti

Kontext dílu v rámci rockyovského universa: Rocky vznikal jako nízkorozpočtový projekt, který měl být předem odsouzen k zapomnění v oceánu VHSkového trhu. O scénář byl v Hollywoodu od začátku solidní zájem ze strany producentů. Ten však svlažil neústupný přístup věčně přehlíženého autora scénáře, Sylvestra Stallona. Hlavouni si pro roli italského hřebce původně uměli představit například tehdejší velké hvězdy Roberta Redforda nebo Charlese Bronsona. Stallone ale řekl jasné NE, a tak zájem řádně ochladl. A tak svou roli sice obhájil, ale stálo to dost penízků z budgetu a také psa Butkuse, kterého si za mnohonásobek odkoupil zpátky po prodeji scénáře. Stallone v nedávném dokumentu Sly také poodtajil, že téměř nikdo z hereckého ansámblu nebyl první (a často ani druhou) castingovou variantou. Přesto se nakonec čtveřice (Sylvester Stallone, Talia Shire, Burt Young a Burgess Meredith) dočkala oscarové nominace. Silná sociální romance se nakonec dočkala dvou plešounů (včetně toho pro nejlepší film) a Slye vyšvihla do první ligy, ve které se drží již přes neuvěřitelných pět dekád.

Jak fungoval soundtrack: Naprosto skvěle! A pomohl definovat celou sérii! Vzal si jej do parády Bill Conti, který pomohl prvnímu dílu rozšířit emoční paletu. Conti v jedničce sázel na jednoduchost i pompéznost. Vyjma „popelnicového” popěvku „Take You Back”, ve kterém slyšíme zapřisáhlého republikána a bratra hlavního hrdiny, Franka, a dobové rádiovky „You Take My Heart Away”jsou téměř opomenuty zpěvové linky a důraz se klade na piano a žesťové nástroje. Ve scénách, kdy je Rocky sám a pochybuje sám nad sebou, jsou hudební podkresy decentní, naopak tréninkové a zápasové pasáže jsou opravdu opulentní. Nejvýrazněji se do srdcí fanoušků zapsala slavná „Gonna Fly Now”, kde se poprvé dočkáváme slavné scény s výběhem k philadelphským schodům. Sílu materiálu pak dokládá, že například motiv k melodii „First Date” přemohl zub času a vklínil se i do současného universa Creeda.

JE DVOJKA LEPŠÍ NEŽ OSCAROVÁ JEDNIČKA? 

  • Rocky 2
  • Rok vzniku: 1979
  • Autor soundtracku: Bill Conti

Kontext dílu v rámci rockyovského universa: Spoustu z vás se mnou nebude souhlasit, ale já mám prostě dvojku mnohem radši než oscarovou jedničku. Jde mnohem víc na dřeň. Je to nepříjemná sociální sonda o chudobě, pádu na dno, těžkostech na pracovních trhu, ale i motivaci a cestě zpátky. Zápas je oproti prvnímu dílu trojnásobně delší a nesčetněkrát brutálnější. Tenhle díl opět reálně opisuje životní útrapy samotného Sylvestra, který se chtěl po prvním Rockym stát úspěšným charakterním hercem, až se nakonec opět veleúspěšně vrátil ke své osudové roli. Troufnu si říct, že druhý díl mnohem více odhaluje Stallonovi herecké schopnosti a krásně buduje všechny Rockyho klady i zápory. Na jedné straně to je ekonomická negramotnost, přehnaná důvěra, paličatost, na druhé ale i dobré a nezdolné srdce, které mu dopomáhá i proti po všech stránkách silnějšímu soupeři. Pokračování je mnohem špinavější a nebojí se bodat například do těžkostí na trhu práce a špinavých mediálních praktik. Celý díl krásně graduje až k legendárnímu zápasu, který mě jako dítě až děsil svou brutalitou. Troufnu si říct, že je to asi nejdramatičtější zápas ze všech střetnutí v původní sérii a Carl Weathers neboli Apollo Creed je tu opravdu GOAT.

Jak fungoval soundtrack: Podobně jako samotný díl mnohem více potemněl i soundtrack, který si opět vzal na starosti Bill Conti. Atmosféra u zápasu houstne díky moodovce „Conquest”, která lemuje celý zápas, a motivy krásně pasují na jeho jednotlivé sekvence. Údery jsou často zpomalené a vy máte pocit, jak kdybyste ty pecky dostávali přímo mezi oči. Pro mé dětské já to bylo trochu moc a pořád mám z toho spojení Contiho tlaku a Slyovi režiserské gradace pořádnou husinu. Spoustu motivů z prvního dílu se dočkalo lehčí aktualizace, výrazně pak upoutá pochmurná „Vigil”která provází porodní boj, který je posléze pro neslavnějšího filmového boxera tou největší možnou motivací. A také v tomto případě vítězí Contiho rukopis nezpochybnitelným KO!

ROCKYHO PROMĚNA SE PROPSALA I DO SOUNDTRACKU

  • Rocky 3
  • Rok vzniku: 1982
  • Autor soundtracku: Bill Conti

Kontext dílu v rámci rockyovského universa: První zásadní změna. Sledovat sedmdesátkového a osmdesátkového Rockyho je částečně jako sledovat jiného člověka. Po těžkých začátcích tu máme uhlazeného a distingovaného šampiona, který má vybraný slovník, točí reklamy a zcivilizoval se. To hlavní mu ale začalo scházet – pohled tygra! A když jej ztrestá nekompromisní vidlák Clubber Lang, který nešťastnou náhodou usmrtí milovaného manažera Mickeyho, je čas na změnu. Na scénu nastoupí někdejší soupeř Apollo Creed a dopomůžeme Rockymu nejenom k vítězství, ale také k jedné z  nejslavnějších bromancí všech dob. Troufnu si říct, že si třetí díl z větší části ukradl Carl Weathers, který v roli nového mentora opravdu zazářil, a ten switch z arogantního soupeře ve starostlivého kamaráda je naprosto skvělý. Třetí díl jsem jako dítě miloval, nyní jsem k němu samozřejmě kritičtější. Jedná se o asi nejhorší imaginaci boxu v celé sérii a celkově je to takové zkratkovité. Nicméně v tomhle případě opravdu stojí za rozbor mimořádně povedený soundtrack!

Jak fungoval soundtrack: Právě na něm totiž částečně nepřijatá trojka stojí. Hned ze začátku se do nás pustí slavná osmdesátková hitovka „Eye of the Tiger“ od Survivor. Ačkoliv se snímek moc pozitivních recenzí nedočkal, „Pohled tygra” si vysloužil oscarovou nominaci. A to mohlo být všechno jinak, neboť se silně zvažovalo i použití dalšího dobového hitu „Another One Bites The Dust“ od Queen. Sly a spol. zkrátka měli z čeho vybírat. Výraznější prostor dostal také Frank Stallone, který se postaral o dva uvolněné tracky „Pushin’“ a „Take You Back. Co mě osobně na tomhle dílu baví, je, jak Conti pracuje se zasazením do lokace. Rocky se po prohraném zápasu s Cluberem přemisťuje do Kalifornie, kde již známé motivy dostávají nový jižanský háv. Celkově jde o zajímavý mix staré školy s novými přístupy, což sedí i s celkovou a vědomou mainstreamizací zavedené a úspěšné značky.

DEFINITICE OSMDESÁTEK VE VŠECH ASPEKTECH

  • Rocky 4
  • Rok vzniku: 1985
  • Autor soundtracku: Vince DiCola

Kontext dílu v rámci rockyovského universa: Studená válka vrcholila a dostala se i na filmové plátno. Železný Reagan dával za příklad Ramba a jeho filmový bratr se mu pokusil nezůstat nic dlužen. Výsledkem byla jedna z nejslavnějších osmdesátkových klasik, kterou dodnes kritici nenávidí, ale fanoušci bezmezně milují. Čtyřku Rockyho jsem viděl snad 150x. Dnes tvrdím, že je to snad nejrychleji utíkajících 90 minut v historii kinematografie. Sdělení jsou jasná, ale srozumitelná a archatypální práci s dobrem a zlem nakonec docenil čas. USA versus Sovětský svaz, příroda versus technologie, poctivý trénink proti dopingu. Asi nejpopulárnější díl série nabízí kultovní tréninkovou sekvenci i jednoho z nejslavnějších filmových záporáků. Ivan Drago, produkt sovětské politicko-sportovní mašinérie, je jen kolečkem v soustruhu vyšších zájmů, kde je sport jen záminkou. Nedávný director’s cut se snažil jeho postavu trochu polidštit, ale příliš ho nedoporučuju. Krom nových záběrů se dočkáme i jiné tonality příběhu a dynamiky, která na ten původně namazaný stroj prostě nestačí. Rocky porazil svého nejtěžšího soupeře v ringu a nepřímo zapříčinil vznik neméně slavného Predátora. Hollywoodem kolovalo, že dalším soupeřem philadelphského bijce musí být snad už jen mimozemšťan. Obluda s nechutnou držkou se nakonec stala soupeřem Stallonova generačního rivala Arnolda…

Jak fungoval soundtrack: Nejpovedenější ze všech soundtracků série. A to i přes to, že nezůstal kámen na kameni. Bill Conti měl práce tolik, že nevěděl, kam dřív skočit, a dal přednost další osudové sérii Karate Kid. Místo něj se trochu překvapivě ukázalo na popového hitmakera Vince DiColu a byla to skvělá volba! DiCola se rozhodl soundtrack v podstatě rozdělit na dvě části. Měšec kvalitního audio zážitku se rozhodl naplnit hity od Survivor, Johna Caffertyho nebo Roberta Teppera a poté přispěl svou vlastní genialitou. Motion část soundtracku je totiž naprosto nadčasová a na tu dobu revoluční. VDC vsadil zejména u scén s Dragem i tréninkové montáže na hi-tech futuristické motivy, které znějí dodnes. Výraznou stopu v tomto, přiznejme si to, značně propagandistickém díle, uzmul i James Brown, který si pro svou „Living in America” ukradl opulentní nástup Apolla Creeda v neplánovaně posledním zápase kariéry i života. A nebyl to zdaleka poslední výrazný hudební zápis do popkultury. Úspěch slavilo i „Burning Heart” od Survivor. „No Easy Way Out” od Roberta Teppera se zase dočkalo skvělého coveru od Bullet For My Valentine. Paradoxem je, že se všemi opěvovaný Vince DiCola dočkal spoluprací jen na třech dalších filmech…

BYLO V NEPOPULÁRNÍ PĚTCE OPRAVDU VŠECHNO ŠPATNĚ?

  • Rocky 5
  • Rok vzniku: 1990
  • Autor soundtracku: Bill Conti

Čtyřka byla ultimátním vrcholem a dodnes se vedou diskuze, zda-li se jedná o nejzásadnější moment v historii akčního filmu. Minimálně jde o nejzásadnější komerční úspěch největší hvězdy samotného žánru. Poté ovšem přišel postupný (a místy potupný) pád Sylvestrovi kariéry. Pár pozitivních zářezů by se samozřejmě našlo, ale sázka na jistotu se tentokrát opravdu nevyplatila. A přitom mělo snímku na papíře všechno hrát do karet. Celé dění se opět vrátilo do Philadelphie, k režisérskému kormidlu se poprvé od oscarové jedničky vrátil John G. Avildson a vládu nad soundtrackem opět převzal Bill Conti. Stará parta si ovšem došla pro největší kariérní debakl. Rocky se nevrátil do ringu, místo toho scénář zatížil pořádnou porcí zdravotních a rodinných problémů. Soupeřem se Rockymu v prazvláštním pouličním souboji stal jeho protivný protivník a někdejší svěřenec Tommy Kulomet” Gunn (zdravíme Hajdu z Backist!), kterého ztvárnil někdejší vyhlášený knockouter Tommy Morrison. A celou tu bezradnost lemuje časté přetáčení scén, kde v jedné z variant dokonce mělo dojít k Rockyho usmrcení. My fanoušci máme k tomuto dílu krajně odtažitý vztah a má ho i samotný autor jižní tlapy. Rocky 5 dal KO sám sobě a na plné čáře propadl. Tento ostudný debakl nedá nerdům spát ani po letech, a dokonce začali vytvářet alternativní scénáře, které se snaží průšvih z roku 1990 aspoň trochu zkorigovat.

Jak fungoval soundtrack: Nefungoval. Prazvláštní kočkopes zmatků se bohužel propsal i do selekce soundtracku, pod kterou byl podepsán Bill Conti, ale v zákulisí to byla docela divočina. Ačkoli jsou ve filmu použity klasické Contiho písně „Conquest“, „Mickey“ a „Gonna Fly Now“, nejsou na soundtracku uvedeny. Promo kampaň lákala na další zářezy od Vince DiColy, ale ani jeho inovace se ve filmu neobjevily. Snaha zalíbit se novému publiku přinesla podivnou směsici devadesátkového hip-hopu se jmény jako MC Hammer nebo SNAP!, no a co si budem, byla to bída. Jediným světlejším bodem byla balada „The Measure Of A Man” od Eltona Johna, ale jako v případě samotného filmu jsme i na tenhle debakl do uší radši všichni dobrovolně zapomněli.

ŠAMPION VRACÍ JEŠTĚ JEDEN ÚDER

  • Rocky Balboa
  • Rok vzniku: 2006
  • Autor soundtracku: Bill Conti

Série se poté odmlčela na dlouhých 16 let. Nám vše a samotnému Slyovi ale bylo jasné, že se Rocky nesmí loučit takto drtivou porážkou. Pád Rockyho předznamenal i drtivý propad kariéry jeho hlavního představitele. Jasně, našly se pecky, které dodnes všichni milujeme (Demolition Man nebo Cliffhanger), ale někdejší největší hvězda Továrny na sny se začala propadat níž a níž, až hrozilo, že skončí v propadlišti VHSkových dějin. A tak se zrodil plán na návrat italského hřebce. Návrat, ve který nikdo nevěřil, zkrátka návrat na začátek se vším všudy. A povedlo se. Znovuzrozený Rocky je opět jí syrová vejce, vybíhá po philadelphských schodech, mlátí do syrového masa a vrství jedno motivační moudro za druhým. To nejslavnější: Nikdo nedává tak tvrdé rány jako život,” se stalo již nedílnou součástí popkultury, a dokonce se objevilo jako součást songu “One Last Time” od Hopes. Pro tento díl mám speciální slabost. Jednak to byl první díl Rockyho/Creeda, který jsem mohl vidět v kině, a jednak mi strašně sedla Rockyho proměna. Najednou je tu postarší pán, který se vyrovnává se ztrátou milované Adriany ale také bojuje dost sám se sebou. Jde z toho neuvěřitelná síla, motivace i citlivost. Monology s bručounem Pauliem i hrobem své milé jsou silné a je cítit, že do toho dal svalovec italského původu opravdu všechno. Byl to osobní projekt a dopadl vítězoslavně. Boxerský comeback otce myšlenky opět katapultoval zpátky do první ligy a všichni byli přesvědčeni, že slavného ranaře vidíme v ringu naposled.

Jak fungoval soundtrack: V jednoduchosti je krása. Do skladatelského křesla se opět vrátil Bill Conti, který se správně rozhodl nic zásadního neměnit. Šesté pokračování stálo na silně sentimentální notě, což je i díky citlivému použití původních motivů, jež jsme si představili na předchozích zhruba 2250 znacích. Jedinou pěstí na oko jsou The Killers a It’s A Fight” od Three 6 Mafia, kteří uvozují nový svět, kterému hlavní hrdina již příliš nerozumí. Jako nástupovku do posledního rohovnického zápasu kariéry pak volí Franka Sinatru.

ŽIVOTNÍ VÝKON BEZ OSCAROVÉ ODMĚNY

  • Creed
  • Rok vzniku: 2015
  • Autor soundtracku: Ludwig Göransson

Rocky Balboa se rozloučil ve velkém stylu a s jeho návratem nikdo nepočítal. Nápad na jeho reinkarnaci se tentokrát zrodil v hlavě talentovaného režiséra Ryana Cooglera, který slavil úspěch s palčivým snímkem Fruitvale o nesmyslné policejní brutalitě páchané na Afroameričanech. Hlavní roli tehdy uzmul jistý Michael B. Jordan, se kterým se Coogler rozhodl pracovat i na dalším projektu. A tím měl být sequel o potomkovi tragicky zesnulého šampiona Apolla Creeda. O tento návrat na začátku nikdo příliš nestál, ani samotný Sylvester Stallone. Inovativní Cooglerova vize ovšem otce původní myšlenky nakonec oslovila a nutno dodat, že se jedná o jeden z nejlepších dílů série. Creed respektuje původní sérii, ale zároveň se nebojí vykročit novým směrem. Stallone, který se zde v roli Rockyho musí postavit nejtěžšímu a nejzákeřnějšímu životnímu soupeři, naprosto exceluje a podává svůj životní výkon. Jako jediný herec se po 39 letech dočkal nominace na Oscara i Zlatý glób za stejnou roli. Oscar nevyšel, Zlatý globus naštěstí ano. Creed neskutečně šlape, fascinuje realisticky natočenými zápasy, k čemuž přispěli i dva někdejší mistři světa, Tony Bellew a Andre Ward, ale především vzdává hold jedné z nejlegendárnějších sérií a dokáže hřejivě pohladit stejně jako nekompromisně emočně sejmout.

Jak fungoval soundtrack: Velmi dobrý zářez. Žezlo po Billu Contim převzal švédský progresivní skladatel Ludwig Göransson, který je momentálně oslavován za práci na Oppenheimerovi, který mu může vynést Oscara, na kterého je nominován již potřetí (předtím za Black Panther – vítězství a Black Panther: Wakanda nechť žije – nominace). Vstupem do první ligy pro něj však byl Creed. Pro účely prvního snímku umně přepracoval část motivů z původní série, kterým dodal nový moderní háv založený na decentních beatech. A světe div se, funguje to skvěle. Tréninkové sekce krásně gradují a stejně tak tuhne krev při závěrečném zápase. Adonis Creed se stal hrdinou nové generace a Hollywood začal objevovat jeden velký evropský talent.

Producenti si uvědomili, že hodlají cílit především na mladší publikum, a tak se ve scénách s Adonisem a jeho soupeřem začal výrazně objevovat rap. První díl vsadil především MCs se striktním flow jako Meek Mill, Childish Gambino nebo slavnou The Fire” od The Roots. Jednotlivé tracky do scén na rozdíl o prachbídné pětky skvěle pasují a pomáhají budovat hutnou atmosféru. Pamatuju si, jak jsme krátce po premiéře odcházeli s Hadrabákem z kina dojatí a šťastní. Rockyovské universum se vrátilo v Creedovi s novou energií a pokračování bylo nevyhnutelné.

BYL DRUHÝ CREED FLOP NEBO TOP?

  • Creed 2
  • Rok vzniku: 2018
  • Autor soundtracku: Ludwig Göransson

Dvakrát do jedné řeky nevstoupíš. Ale osmkrát? To si může dovolit snad jen Mr. Balboa. Druhý Creed se do kin vrhal s maximálním očekáváním. Vrátila se ústřední dvojice, nejznámější záporák i s jeho dosud utajeným potomkem, a ke všemu nás lákal famózní soundtrack, ze kterého dunělo Kendrickovo DNA.”. A dopadlo to relativně hodně dobře. Režie se ujal nezkušený Steven Caple Jr., dle zákulisních zpráv jí ale docela šéfovali Sly i předchůdce Coogler, který se mezitím stal jedním z nejžádanějších mužů Hollywoodu. Marvel si jej zaháčkoval pro Black Panthera, což je jedna z mála povedených Marvelovek posledních let. Očekávání zkrátka nemohla být vyšší, ale objektivně jsme čekali asi lehce víc. Adonis Creed se přes půlku filmu chová trochu jako nevychovaný, nevděčný fracek, Rocky se stále více ustraňuje do pozadí a větší prostor by naopak zasloužila rodinná linie zatracených a později znovu omilostněných synů Ruska – rodina Dragů. I přesto tu stále jsou silné momenty a opět se dočkáme silné bromance mezi Rockym a potomkem jeho osudového soupeře Apolla. Pokračování Creeda se opět komerčně dařilo, v závětří jsou ale cítit velké změny. Takzvaně s Rockym bez Rockyho”, a to se fanouškům původní série stále víc přestávalo líbit…

Jak fungoval soundtrack: Ludwig Göransson na scéně. I tentokrát se jedná o povedený vkusný soundtrack, který ovšem lehce zaostává za pompézností prvního dílu. Göranssonova úloha samozřejmě nebyla čistá recyklace, ale inovativně zapůsobily spíše scény zaměřené na Viktora Draga. Povedenými momenty jsou pak zápasové melodie a také pěvecké přispění herečky Tessy Thompson, která zaujímá roli zpívající partnerky Adonise s pokročilou poruchou sluchu.

Také v druhém Creedovi se dočkáme i výrazně rapového vlivu, který tentokrát centralizoval opěvovaný producent Mike Will Made It, jenž přizval hosty z první ligy. Zatímco první Creed často využíval již vydané tracky, tentokrát už artists poskytovali party vyloženě pro účel samotného filmu. Mezi rappery, kteří se na albu objevili, patří například Lil Wayne, Swae Lee nebo Gucci Mane. Na Spotify se pak skvěle dařilo obzvláště tréninkovým bangerům Ice Cold” za účasti Vince Staplese nebo Running” s Nicky Minaj, A$AP Fergem a symbolicky A$AP Rockym.

POPRVÉ BEZ ROCKYHO. MÁ JEŠTĚ POKRAČOVÁNÍ CREEDA SMYSL? A UVIDÍME JEŠTĚ NĚKDY ROCKYHO?

  • Creed 3
  • Rok vzniku: 2023
  • Autor soundtracku: Joseph Shirley

Třetí Creed vznikal za dramatických okolností. Ačkoliv je Sylvester Stallone duchem, srdcem i mozkem celé série, podepsal hned na začátku krajně nevýhodný pakt, který jej extrémně limituje v rozhodovacích procesech a především ho vyškrtává z vlastních práv celé série. ,,Na Rockyho nemám žádná práva. Každé slovo, každá slabika, každá gramatická hrubka, to všechno byla moje chyba,“ řekl v rozhovoru pro Variety. A soptil, když zjistil, že producenti Irvin Winkler a jeho syn David Winkler, chystají další spin-offy bez jeho vědomí. To se dost propsalo i do nálad před premiérou loňského třetího Creeda. Když se postaví hlavní symbol proti nové značce částečně parazitující na původních základech, tak si to můžete jít rovnou hodit. A nebo ne? Creed 3 zaznamenal ohromný komerční úspěch a tržby 100 milionů dolarů za první víkend po premiéře. Nečekaný úspěch dává nové hlavní hvězdě, Michaelu B. Jordanovi, takřka neomezené možnosti a společně se studiem MGM kují další pikle. Potvrzeno již bylo čtvrté pokračování, mluví se o možnosti rozšíření v rámci seriálové tvorby nebo rozšíření do světa anime. Právě anime zpracování zápasů bylo společně s nevýrazným soundtrackem asi největší bolestí jinak povedeného třetího dílu, jemuž se povedlo vykročit novým směrem, najít solidního záporáka i únosnou stopáž bez hluchých míst. Creed v této formě a kondici dává i nadále smysl, ale byl bych rád, kdyby hamižní hlavouni nezapomínali na jakých základech celé toto universum stojí a hlavně díky komu. Rocky je jen jeden.

Jak fungoval soundtrack: Také o Ludwiga Göranssona začal být zájem, a tak za sebe doporučil Josepha Shirleyho. Trackovou sekci si pro sebe tentokrát ukradli výkonní producenti Dreamville. A bohužel se jedná o povětšinou zapomenutelné tracky a momenty. Dreamville se pokusili skrze afrobeaty trefit globální notu, což eskalují až do závěrečné „Blood, Sweat & Tears“ od Bas, Black Sherif s Kel-P. Nejvýraznějším hudebním momentem pak zůstává pomrknutí Dr. Dre a slavné The Watcher “, která předznamenává, že se mění zavedené pořádky a že se tým okolo MBJ pevně ujal otěží boxerského fenoménu, který brzy oslaví 50 let na scéně.

Pokud jste to dočetli až sem, tak teda vážně klobouček! Končíme někde na 3500 znacích a to jsem se ještě snažil na vás úplně neřvat informacemi. Jaký z Rocky/Creed filmů máte nejradši? A jaký ze soundtracků vám připadá nejikoničtější?

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.