Někdejší hlas Glad For Today začíná plout po klidnějších vodách. Jak zní nový projekt Toma Volára? (Exkluzivní premiéra)

Jeho scream dokázal strhnout stovky lidí v moshpitu, zároveň se však nikdy netajil tíhnutím ke světu písničkářů a popu. Tom Volár na konci roku 2019 učinil zásadní rozhodnutí. Opustit stále vyhledávanější kapelu a vydal se na sólovou dráhu. Výsledkem je projekt Lyra. Její debutový eponymní singl si můžete poslechnout v exkluzivní premiéře na našem webu!

Nejprve je třeba navždy zodpovědět otázku, jak to bylo s překvapivým odchodem Tomáše z Glad For Today.

“Když bych definoval začátek Lyry s koncem GFT, tak asi jako všechno na začátku, jsem si maloval start strašně jednoduše a barevně. Miluju tu naivní svobodu tvořit něco úplně od nuly a podle sebe. Znáte to, ne? Možnost hrát jakýkoliv žánr chci a navíc úplně bez hranic, takže můžu hrát Twenty One Pilots, nebo spíš něco jako Anetu Langerovou říznutou Tomášem Klusem? Ale stejně jako ze snu se musím jednou vzbudit, tak i hudba pro mě měla svoje pravidla. Třeba to, že když budu tvořit sám, tak to taky znamená, že budu tvořit sám! Strašně mi chyběla ta zkušenost hrát s někým na stejný flow, například kterou jsem zažíval s Honzou Kašparem začátkem éry GFT. To jsme byli schopný si sednout ke mně do sklepa a hrát klidně 6 hodin v kuse. A tohle je přesně to, co mi začalo udávat směr, kam bych chtěl s muzikou jít, a začala se formovat Lyra. Je to obecně něco, co v hudbě hledám, tu FLOW spojenou s lidma, proto hudbu tvořím a v tom mě hudba motivuje!” poohlíží se Tom za posledními dva roky kreativní činnosti a zrodem nového projektu.

Ještě před Lyrou však přišla jedna kratičká mezizastávka. A to pod značkou Dawe & Tom, se kterou se Tomáš představil na zatím poslední Klubovní akci pod hlavičkou KlubovnaFriday Night. Lze v tom hledat určitou symboliku? Poslední vystoupení s Glad For Today proběhlo pod patronací Klubovny a Fajtfestu.

“Vlastně je pravda, že ve 2020 jsme ještě spolu s kamarádem Dawem Gatesem měli i koncert, a dokonce na jedné z posledních akcí než byl tvrdej lockdown, a navíc to bylo s Klubovnou! Tenkrát to snad ještě snad ani nebyla Lyra a nebo nějak zčerstva. To mě napadá, že znovu první koncert by mohl bejt zase s Klubovnou, co ?:)” přitakává muž neohlížící se na žánrové limity.

Ale teď zpátky k Lyře. Jaké jsou její plány? A kam až míří interpretovy ambice?

“Pro mě byl rok 2020 čistě o tvorbě. Myslím, že jsem dal do kupy víc než 20 písniček, ale když jsem si na konci roku rekapituloval celý rok, tak mě to vlastně strašně vyděsilo – Fakt jsem složil přes 20 songů, ale žádný z nich jsem nedotáhl do konce? Takže pro mě osobně byl zlomový až tenhle rok. Usilovně jsem začal stavět na základech, na kterých Lyra stojí – na lidech.” rekapitaluje pandemický rok.

Začal jsem hledat parťáky, kteří by mi pomohli dát Lyře tvář. Oslovil jsem Honzu Skorunku, že bych chtěl pomoct s nahráváním a produkcí, a on souhlasil. Potom jsem oslovil Filipa Vlčka, jestli by mi udělal finální zvuk, taky souhlasil. A naprosto přirozeně na Lyře spolupracuju i s Kašpim, kde kromě toho, že ho enormně baví kecat do produkce a melodií, tak v týhle písničce zrovna vymyslel bicí a v tuhle chvíli jsme domluvený, že mi na ně bude hrát i na živo.” slibuje někdejšího parťáka v nového roli.

Jaký je však meaning debutového singlu? “Rozhodl jsem se, že první song ponese název projektu – Lyra, hudební nástroj nejen řeckých bájí, vesmír a jeho souhvězdí Lyry, ale hlavně ženské jméno. Jméno je i význam nositele v této písni. Píseň je o emoci, kterou může prožívat kdokoliv, kdo si projde třeba rozchodem a vidí pak všechny věci tak nějak černobíle. I když můžou být černobílé pouze kvůli té emoci, kterou v tu chvíli prožívá. Jinak může jít o běžné a jinak normální aktivity.”

Samotný videoklip pak nese emotivní message ztráty, kde se pro Klubovnu příznačně v hlavní vedlejší roli objevuje postava medvěda.

V klipu procházím několika činnostmi, které bych normálně dělal s partnerkou – sedím u stolu a popíjím víno sám.. pak koukám sám na televizi… pak ležím v posteli sám… nebo se sám procházím venku. Ve skutečnosti s medvědem, který je nositelem právě té ztráty. A na konci je to překvapení, kde si před kamerou fiknu vlasy, a to má být ta změna lepších zítřků, kde je vlastně ta špatná emoce za mnou a já vidím znovu ty hezké chvíle. Takže je to nový start – stejně jako tohle. A Lyra je nový start pro mě. Klip natočil a režíroval Matěj Pavlata a pomohlo nám na s ním strašná hromada lidí – přečtěte si na konci titulky!!” uzavírá příběh nového projektu i videoklipu.

Tohle je přesně to o čem jsem jsem mluvil, když jsem říkal, že Lyra je o lidech a má propojovat. Díky všem za podporu a díky všem, kteří to pošlou dál.” posílá závěrečného slovo do pléna muž mnoha nápadů a žánrových podob. Držíme palce!

LYRA

INSTAGRAM

FACEBOOK

WEB

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.