Metalové Vánoce přicházejí. Jak se do historie zapíše 27. ročník Brutal Assault? (Festivalový průvodce)

Již za pár dní začíná 27. ročník jednoho z největších metalových festivalů nejen u nás – Brutal Assault! Pojďme si v našem dalším festivalovém průvodci shrnout, na co se můžete těšit!

LEGENDY METALU CHTĚJÍ DOKÁZAT, KDO JE V JAROMĚŘI TEMNOSTPÁNEM!
Každoročně se na Brutalu prostřídá více než 100 kapel, a to i těch nejznámějších a nejuznávanějších v žánru. Letos se můžeme těšit na již legendární polské black/death černokněžníky Behemoth, thrashové velikány Exodus, kteří přijedou do pevnosti předvést, jak správně na circle pity, a dnes již obří Architects ukážou, že do pevnosti patří i čistý zpěv. Dále se tu taky objeví kapely jako Testament, Satyricon nebo Spiritbox. Právě tenhle nevšední mix se všemi myslitelnými i nemyslitelnými odstíny metalu tvoří z Brutalu unikátní sešlost, která především v tuzemském kontextu nemá obdoby. Festivalový věhlas navíc dávno přerostl domovskou hroudu a doslova láká fanoušky napříč celým světem.

KAPELY Z KATAKOMB
Brutal není jen o velikánech, ale také o undergroundové scéně a nových neprofláklých jménech. Z letošního line-upu bychom rádi vypíchli hardcorové Show Me the Body, belgické Brutus nebo deathmetalové lamače kostí Skeletal Remains. Věříme, že opět objevíme spoustu nových kapel, produktivní v tomto ohledu bývá především dění na Octagon stage. Pořád je co objevovat a pokud budete po těch pěti dnech ještě me(n)tálně bdělí, přivezete si plný vak nových objevů – ale to ještě probereme!

AREÁL JAKO Z MAD MAXE

Dostáváme se k organizaci areálu. Celý festival se nachází ve vojenské pevnosti Josefov z 18. století, která festivalu dodává ten správnej metalovej vibe a nabízí i spoustu jinýho využití. Když je vedro, tak se zchladíte v hospůdkách ukrytých v chodbách v pevnosti a jazz baru, nebo se můžete jít bát do proslulých katakomb. Pokud budete mít hlavu plnou hudby a budete se nudit, tak se můžete jít kouknout na postapokalyptický koutek od party Convoy, která má na celý festival připravený nadupaný a zábavný program. Pokud jste fanoušky filmů, můžete se jít kouknout do horror kina a pokud vás zajímá historie areálu, k dispozici je muzeum nebo nově jsou přístupné i samotné hradby pevnosti. Areál je taktéž plný umění, ať už od tuzemských nebo světových umělců, takže nudit se určitě nebudete.

SPLNĚNÝ SEN VŠECH JEDLÍKŮ A NEJLEPŠÍ PROSTŘEDÍ PRO MOSHPIT

Je to trochu zvláštní, ale jednou z prvních asociací k Brutalu je právě jídlo. Respektive dnes již legendární food uličky musí uspokojit opravdu každého! Pošmakují si především vegani, kteří dlouhodobě oceňují nepřeberné množství sortimentu, které oproti jiným festivalům nemá obdoby. Co rovněž oceňujeme jsou podložky před stagí. Ačkoliv se moshuje takřka od rána do večera, vážná zranění jsou eliminována na minimum, neboť právě tahle vychytávka zamezuje tomu úplně nejhoršímu. Dvě největší stage jsou u sebe, co by kamenem dohodil, a celkových 5 stagí je rozumně rozloženo, takže pořád máte šanci dostat se na kapely vašeho srdce nebo zájmu. Program i přes svou jasnou žánrovost působí pořád dost progresivně, za což na BA může i cca 40 % premiérového programu. Vyzdvihnout musíme i ambientní klub KAL, který se v noci otevírá i elektronickým žánrům, až k pověstné rychtě do časných ranních hodin. Brutal Assault je taktéž silně spojen s ekologickým přesahem, který demonstruje například skrze palmové talíře a příbory, dbaní na třídění či podporu fairtrade a lokálních zdrojů. Významným projektem je taktéž Brutal forest, který se snaží snížit ekologickou stopu festivalu. Nejen v tomhle všem jde Brutal opravdu brutálně příkladem.

BRUTÁLNĚ SE I ZDRAŽUJE

Náklady na provoz festivalů a jeho služeb rostou, u Brutalu ale pociťujeme krvácení z peněženek fakt hodně. Tenhle festival není úplně pro chudý. Jeden příklad za všechny? Přírodní tribuna, která se ze sympatických 250 korun překulila až k 7 stovkám. A pak ty skříňky, na ty potřebujete téměř litr. Doufáme, že jste si své čuníky rozbily předem, jinak vás bude pobyt na festivalu celkem bolet. Až na tohle nemáme výtek, organizace samotná je totiž naprosto profi.


NA KOHO ZAJÍT? NEBUDETE VĚDĚT, KAM DŘÍV SKOČIT!
Abbath
– A vezmeme to abecedně, takže od Áčka. Abbath jsou jedna z největších ikon norského black metalu a v pevnosti přehrají klasické skladby IMMORTAL! Temná strana síly si dá s BA meeting už první den na hlavní stagi ve 23:25.

Architects – Metalcorová superstar to dotáhla až na stadiony po boku Metallicy. V Jaroměři ale budou obhajovat především vlastní trikot a status jedné z nejzásadnějších kapel naší generace. Na Brutalu by se měli třetí den dočkat svého dosud největšího tuzemského koncertu a my doufáme, že půjde o nezapomenutelný zážitek.

Behemoth – Pro ty, kteří se nechystají příští týden na fesťák, máme částečně aspoň jednu dobrou zprávu. Nergalova slavná formace se příští rok vrátí do Prahy a 27. 4. 2025 je Obscure Promotion vůbec poprvé přivezou do O2 Universa. Polští kacíři budou i jedním z největších lákadel Brutalu.

Bodysnatcher – Tahle formace umí zaútočit s větší intenzitou než bývalý floridský panter Radko Gudas. Bodysnatcher protínají vlivy deathcoru, metalcoru či beatdownu a budou patřit k tomu nejzajímavějšímu, co letos představí americká scéna.

Cancer Bats – Za oceánem ještě zůstaneme a přesuneme se do Kanady, kterou budou reprezentovat námi velmi oblíbení Cancer Bats. Kapelu relativně čerstvě posilnil i Stephen, kterého jsme mohli dříve vídat ve Fever 333.

Cult Of Fire s Bohemian Symphony Orchestra Prague – Tohle bude velký! O pravděpodobně nejartovější vystoupení letošního ročníku se postará česká blackmetalová legenda, která si dala za cíl nevídané. Odehrát kompletní set složený ze songů Bedřicha Smetany. Nahoďte černý kvádro a buďte svědky nevšedního zážitku!

Distant – Kapela s možná nejhezčím merchem na scéně okolo charismatického Alana patří mezi tuzemské festivalové stálice, ale neopomínejme, že jde o velké dříče, kterým se krom Evropy daří dobývat i severoamerický kontinent. Stále lepší deathcorovka bude patřit mezi nejvíc fresh jména letošního line-upu.

Exorcizphobia – Držitelé posledního rockového Anděla se těší velikému respektu a patří mezi největší tuzemské metalové jistoty. Trutnovská kapela krom Andělů ovládla s aktuálním počinem Spiritual Exodus také Ceny Břitva, i přesto ale razí heslo, že hudba nejsou závody.

Guilt Trip – Britská kapela, co s každým koncertem dokazuje, že patří k nejzajímavějším prospektům současné hardcorové scény. Aby ne, když loni uchvátili skvělou deskou Severance, kterou si obhájili sérií skvělých koncertů. Za všechny jmenujme jejich pražské dostaveníčko na tour Landvmrks nebo loňské Mighty Sounds, kde se postarali o největší štípanou.

Hatebreed – Destroy everything! To zní jako plán i rozkaz. Formace okolo Jamese Jasty je pro nás vlastně headliner i bez největšího písma na plakátech. Očekáváme totální demolici, která se dá v domácích reáliích pobrat i jako oslava 30 let dnes již legendární formace.

Madball – A když už jsme u těch legend, nemůžeme opomenout ani legendy NY hardcoru – Madball. Konec osmdesátých let nepřinesl jenom politickou, ale také hudební revoluci, kterou reprezentovali právě jedni z praotců oldschool hardcoru. A věřte, že si na své přijdou nejen starší a pokročilí.

Motionless in White – Gothic, metalcore, industrial, popová pompéznost a výstřední image. Všechny tyhle atributy přinesly MiW celosvětovou popularitu i největší myslitelné spolupráce, mezi které v minulosti patřily například Jonathan Davis (Korn), Danih Filth (Cradle of Filth) nebo videoherní skladatelská ikona Mick Gordon.


Sněť – Když dva přijímají Anděla, není to totéž. Sněť ho před dvěma lety získala za album Mokvání v okovech, ale přímo v přímém přenosu jej dnes již památně odmítla. A ze své cesty neslevuje ani nadále. Letos se na konci března připomněli se splitem společně s kolegy z kapely Sequestrum. A my jsme zvědaví, v jaké formě se nám předvedou tentokrát.


Spiritbox – Možná to vůbec nejočekávanější vystoupení ze všech! Spiritbox už našincům několikrát doslova protekli mezi prsty, a tak třikrát ťukáme na stůl a doufáme, že se konečně dočkáme. Kanadská formace patří mezi nejvýraznější představitele moderního metalu. A my jsme upřímně zvědaví, až rozlouskneme otázku, zda-li všechen ten hype a pochvalné recenze odpovídají realitě, nebo jde o nafouklou bublinu.


Whitechapel – A deathcore nakonec. Sextet v čele s Philem Bozemanem vydal osm alb. A všechny z nich udeřily naše ušní bubínky se stejnou intenzitou, s jakou mučil svoje oběti Jack Rozparovač. Tři kytary, atmosférické pasáže, brutální tvorba a překročení žánrových limitů. Limity si na sebe Whitechapel kladli vždy pouze sami.


klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: