Medzištátni The Contradiction a ich temný Legion: The Fall (Recenze)

Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako znie deathcore, metalcore so štipkou orientálneho korenia. 

Nie je to často, čo sa mi dostáva do slúchadiel kapela, ktorú nepoznám. Ako človek čo zbožňuje hudbu musím povedať, že tieto momenty milujem. Keď som sa dostal k albumu Legion: The Fall tak som vôbec netušil čo sa v najbližších minútach môjho života bude odohrávať. A musím uznať, na konci tejto jazdy temným univerzom Warhammeru som ostal príjemne prekvapený a spokojný. 

The Contradiction na svojom debutovom albume rozbiehajú solídnu jazdu, ktorá sa za celý čas nepozastavuje. Čo musím oceniť hneď na začiatku je to ako príjemne sa počúva iný jazyk ako angličtina v hudbe, ktorej úloha je okrem lámania sánok počas breakdownov aj pôsobiť exoticky. Vo svete, kde je väčšina hudby dominovaná práve angličtinou tento ťah dokonale podčiarkuje exotickosť, ktorou je táto nahrávka obsiahnutá. Okrem toho skvele rozbíja stereotyp, ktorého na tomto albume síce veľa nenájdete, ale dodáva celému dielu unikátnosť, ktorá sa v dnešnej dobe v hudbe nehľadá až tak ľahko. Jednoducho to sedí. Bol som príjemne prekvapený zo všetkých tých malých aj veľkých technických vychytávok, ktoré The Contradiction zvládajú zakomponovať do hudby bez toho aby zneli nútene alebo naopak len preto, aby zneli inak – atmosférické pauzy, sóla, orientálne melódie a podobne. 

Rovnako neviem kedy som naposledy videl, či skôr počul album s takým množstvom hostí ako je to práve na Legion: The Fall. Musím však poznamenať, že to rozhodne nie je na škodu. Znova platí to čo bolo spomínané na začiatku – ozvláštňuje to celkovo už aj tak dosť originálny kus hudby. Je tu teda možno vypočuť si aj dosť zvučné mená ako Brojob, Shokran, či lokálnejších pionierov tvrdej hudby – Silent Generation alebo Marina

Veľmi sa mi páčilo celkové narábanie práve s orientálnym „vibom“. Využívanie (predpokladám, že) citary je skvelé, neznie silene alebo čudne, ale práve naopak, pôsobí prirodzene či už ako primárny ťahúň v interludových atmosferických častiach alebo ako jemná štipka korenia popri hlavných gitarových linkách. 

Legion: The Fall je nepochybne zmesou kvalitného metalcoru a deathcoru so zmesou progresívnej hudby. Za celú svoju hraciu dobu je slušne našľapaný, hraje tvrdo a zároveň príjemne. The Contradiction sú prí

Autor: Jakub Bizub

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: