Komety roku 2020. Kdo využil šance a kdo loni nenaplnil ambice?

Hodnotit cokoliv v roce 2020 chce trochu rezervu. Divný a světovou pandemií nehezky zkoušený rok zavřel na větší část roku kluby, ale v celosvětovém ohledu jsme na tom byli vlastně ještě docela dobře. Vysmívaný pojem “Best in covid” nám ale umožnil zažít aspoň nějaké koncerty. Jak se povedl loňský rok na začátku predikovaným kometám roku, které vybralo duo Gumi a Venca?

GUMIHO KOMETY:

Aldente – Z Matyáše Svozila se stal na úvodu roku trochu nečekaně jeden z největších skokanů našeho žebříčku. A rozhodně se dá tvrdit, že Aldente rostl s příležitostí. Ta přišla především díky spolupráci s rapperem Renne Dangem, který si vzal Aldenteho na úspěšné, leč coronou useklé Thái Tour. Moravský všeuměl měl poté příležitost spolupracovat například s uznávaným producentem Cehou pod hlavičkou Blakkwood Records.

Celkově vydal Aldente šest singlů. Postupně byla cítit a hlavně slyšet velká žánrová obroda, která trochu ustoupila od původního kytarového r’n’b. Pragmatický krok? Možná. Faktem ovšem zůstává, že se z kluka, který měl na začátku pár stovek streamů, stal interpret, který má momentálně měsíčně 9000 posluchačů na Spotify. A velmi slušnou vidinu do nadcházejících let. Tenhle “pick” mířil do černého.

Brankos Bridge – Ruku na srdce, tady to byl trochu přešlap. Ne kvalitativně, ale rozsahově. Miláčci pražského publika Brankos Bridge si totiž vybrali víceméně vypauzírovaný rok, který narušilo vydání dvou povedených videosinglů Dig It a Chin Up, které se dostaly dvakrát do tuzemského výběru New Music Friday na Spotify.

Jinak klid po pěšině. Část kapely zamířila na Erasmus, momentálně chystá nové tracky a možná i nějakou tu větší interní změnu. Příslibem je pak potvrzené vystoupení na dalších Colours of Ostrava.

Giudi – Silný a povedený rok. Ambiciozní vizionářka Giudi zažila bezesporu nejzásadnější rok kariéry. Výrazně pak zabodovaly především dva singly – éterický Sleeping Boy a hadí a taneční Flower and Snakes. O obou se mluvilo doma i v zahraničí a bylo z toho i spoustu výstupů a rádiových rotací.

Asi není žádným tajemstvím, že u nás hadím klipům fakt nefandíme, ale bývalé zpěvačce kapely Isua její současné i budoucí úspěchy rozhodně přejeme. Singlově-vizuální doba Giudi přeje a umí v ní chodit.

Marked As An Enemy – Typický příklad kapely, která letos dohnala a možná i předehnala spící kolegy. MAAE zdobí vyhlášená pracovní morálka, se kterou nám už delší dobu imponují. Pracovitost, poctivost a spoustu nové energie zdobila i jejich povedené EPko “Fire Find Me“. Výsledek?

Na Klubovně z toho byly hned dvě nominace na album / ep roku. Oceněna byla i jejich pověstně smrtící live perfomance. Společný křest na plánované Klubovna Fajtfest Night v Českých Budějovicích nám sice nevyšel, ale třeba se dočkáme u následujícího titulu, na kterém nová jihočeská chlouba tvrdě pracuje. A my se rozhodně těšíme! Tohle bylo další bingo.

It.Used.To – Tady se to hodnotí opravdu špatně. Člen pracně budované “Eldovi divize” byl do jisté míry dost závislý na tom, jak dopadne jeho plánovaná tour s Redzedem. Hvězda nové cloud trapové naděje ale koncertně zazářit nemohla, a tak si alespoň připomeňte vydání solidně vnímaného debutu “When I Die It Gets Better“. Uvidíme jak to bude v příštím roce, mluví se například o spolupráci s hostem prvního Mike Checku a taktéž rapperem Forgenem.

A dojde taky na očekávanou desku domovské kapely Silent Generation. I tady máme hodně vysoká očekávání!

VENCOVY KOMETY:

Hello Marcel – Miláčci pražského studenstva vydali 8. června očekávanou desku “Hořák“, kterou podpořili i aktivním koncerto-streamování. Hello Marcel se objevili například v relacích Žižkovské Noci nebo Wombat session.

Jejich performance samozřejmě ne každému sedne, což potvrdila i aktuální slova Lukáše Rychtaříka z Championship Labelu. Naší optikou to byl ale v rámci možností povedený rok.

Fall From Everest – V Praze se delší době šuškalo, že chtějí FFE udělat “víc než jen řadovou desku”. A tak se taky stalo. Jejich debutové album “St. Nightmare’s Day” přišlo s dnes velmi neortodoxní a na hodinu útočící stopáží. K tomu si přidejte dotaženou vizuální identitu a další velký mezník – první lokálně corový koncert v Divadlo Archa. I tady se kapelní jméno objevovalo v našich TOPkách.

Z Fall From Everest je cítit, že ten svůj vnitřní Everest vidí hodně vysoko. V mnoha ohledech šlo o jednoho z nejvýraznějších corových hráčů roku.

Kalle – Klidná síla, která nemusí křičet, řvát a ani se nikam výrazně tlačit, protože za ní mluví výsledky i poctivá práce. Letos z toho byl vinyl “Songs with the Acoustic Band“ a spoustu domácích streamů. Kapele by možná více seděla titulace na pozici “stálice”.

Teepee – Mezinárodní ambice našly své naplnění. Tvrdá práce i ceněná deska “Where The Ocean Breaks“  vynesly Teepee do pozice reprezentantů na Evropských hudebních dnech. A kapela slavila alespoň (co do propíraných i bagatelizovaných čísel) svůj jednoznačně nejúspěšnější rok.

Na Spotify z toho loni bylo více než půlmilionu streamů a několik mezinárodních příležitostí. Přičtěte k tomu i vydání klipů “parallel world”, “hazel trees” a “closer”, a máme tu možná nejvýraznějšího zástupce naší predikované desítky.

Viah – Nejprve tříčlenná a poté dvojčlenná Viah prožila mimořádně zajímavý rok. A to i přesto, že jsme se letos vlastně nedočkali žádné nové nahrávky. Hlavní kapelní událostí se stal odchod usměvavé Eli, která využila nabídku na přestupu do rapového Fuck Them Labelu (rozhodně doporučujeme poslech prvního singlu “heavy hurts“.

I tak se zejména pražskému publiku dostalo spousty Viah koncertů (a těšili se opravdu velké podpoře). Došlo i na nový merch a newsletter. Pořád je na čem makat.

Který z Klubovních tipů roku 2020 Vás nejvíc bavil nebo zaujal? Napište nám!

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.