Když se kytary střetnou s rapem. Jaký kombinace nesmažete z hlavy?

Bylo nebylo, za dávných časů měla část ortodoxních metalistů a rapových fanoušků úhlavního rivala (někdy dokonce nepřítele). Ty z druhého tábora. Metalisti se smáli jejich vytahanému oblečení, rap fans zase vtipkovali o drakovi a princezně. Naštěstí se jednalo jen o úzkou skupinu, protože většina posluchačů neřešila styl a dokázala si i na druhém pólu najít to zajímavé. Zvláště, když šlo o společné projekty.

Rap a (především) hardcore k sobě měli vždycky blízko. Ať už šlo o politické názory, odpor k autoritám, společenské kritičnosti nebo touze dělat věci jinak a bez diktátu konvencí. Pojďme si některé nejzajímavější rap – metal / hardcorové kombinace připomenout!

DREAM TEAM

Jako první v souhrnu nad žánrových spoluprací nemůžeme opomenout tehdy velmi překvapivé spojení legend žánru System Of a Down a Wu-Tang clan. Obě formace před zhruba 12 roky dosahovaly možná vrcholu svého věhlasu a společným songem si zkracovaly čekání na stěžejní projekty.

Zajímavostí je, že minimálně po mezilidské stránce nešlo, až o tak překvapivé spojení. Blízko k legendární formaci měl totiž zejména basák SOAD Shavo Odadjian. Ten několikrát svým partem přispěl na nahrávkách Wu-Tang a daleko k rapu neměl ani jeden z frontmanů Serj Tankian. Tankian nijak nezakrýval, že mu svět hip hopu není cizí, když například zremixoval klasiku „Who Shot Ya“ od Notoriouse B.I.G. pro PC hru „Getting Up: Contents Under Pressure„. Ve své době, ale tato spolupráce překvapila mnohé.

NEJTVRDŠÍ Z NEJTVRDŠÍCH

Tu pravou nálož však spustila, až spolupráce bostonské formace Special Teamz s Jamesem Jastou – řvounem hardcorových Hatebreed. Dost možná se totiž jedná o vůbec nejtvrdší věc a přitom nejuvěřitelnější věc, která mezi rapovým a hardcorovým světem dosud vznikla.

Song Gun In My Hand lemuje kytarový podmaz, ganstersky naložený sample a nádech, že to “dělo”, co třímáte v ruce musí mít sílu úderu Ivana Draga. Brutální kombinace, která by vnitřně dokázala nasrat i toho největší pacifistu.

…BEZ SLAINA TO NEJDE

Bez zajímavostí není ani to, že jedním z aktérů songu je i bostonský patriot Slaine, kterého si můžete pamatovat i z filmů Bena Afflecka jako Gone Baby Gone a The Town. Boombapová legenda se hrdě hlásí ke svým hardcorovým kořenům, které vychází zejména z klasického NY hardcoru. To ostatně už několikrát prokázal i díky společným koncertům s Agnostic Front nebo Madball.

KOUZELNÝ KYTAROVÝ SVĚT MACHINE GUN KELLYHO:

Štafetu mezi současnými rappery převzal Machine Gun Kelly. Ke kytarám a tvrdým žánrům má totiž blíž, než se může na první pohled zdát! A nejde jen o to, že měl loni vyrazit na i kvůli tragédii neuskutečněné tour s Linkin Park nebo účasti na loňském Aerodrome Festivalu.

MGK sám sebe považuje za hardcore fanouška Blink 182, mezi jeho obdivovatele se řadí například Mike Shinoda z Linkin Park, hecuje lidi k divokému crowdu, a nechyběl ani na featech se Sleeping With Sirence, Limb Bizkit, Linkin Park. Jeden příklad za všechny? Třeba tohle trochu bizarně působící ruské video, ve kterém si vyslechl metalcorovou verzi svého největšího hitu Till I Die v provedení ruské formace Wildways.

Pokud se o MGK a jeho vztahu k tvrdší hudbě chcete dozvědět víc, mrkněte na náš loňský článek, který jsme mu věnovali.

KONEČNĚ I U NÁS

Bylo otázkou, kdy k podobnému kroku dojde i u nás. Po úspěšné Molo tour se spekulovalo o spojení mezi Paulie Garandem a Skywalker. Šuškalo se taky o spojení mezi interprety Ty Nikdy Labelu a dalšími aktéry na hardcorové scéně. Nakonec se však první otěží chopili legendy žánru, od kterých by se to možná, až tak nečekalo. I když…

…Zas o takové překvapení nešlo. Podhoubí domácího hardcoru i rapu k sobě mělo vždycky blízko a nejinak tomu bylo v případě členů Cocotte Minute a Pio Squad. Pio byli vždycky na úrovni rapu, vlastně punku, a Cocotti u nás vládli nu-metalu, kterej tyhle dva žánry spojuje. Slovo dalo slovo a krom společného songu Rude Boys Rallye probíhá i společná tour, která zase o něco přibližuje zdánlivě nespojitelný svět rapových a nu-metalových fanoušků.

Mimochodem vůbec první zmínka o společné tour padla právě u nás. Před zhruba dvěma lety v rozhovoru mezi Gumim a Zellerem v tradiční rozhovorové Klubovně. Prorocká slova se naplnila a vy rozhodně naplňte kluby. Tohle unikátní spojení za to stojí. Propojování scén v praxi!

Více se o pražské zastávce tour Cocottů a Pio dozvíte na našem Instagramu – SLEDUJ ZDE!

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: