Jakub Hlaváček: Funus můžete slyšet, když hraje TCHERT. Nejvíc mě děsí hamižnost a lhostejnost (Rozhovor)

V rámci představování interpretů na našem Klubovna Festu tentokrát zamíříme mezi TCHERTy, které bude reprezentovat Jakub Hlaváček. Mladoboleslavský rodák byl delší dobu znám hlavně jako basák úderky Silent Generation, ale v poslední době se pořádně rozjel. Na streamovacích službách už nějakou dobu můžete registrovat jeho sólovku FUNUS, ke které se přidal famožní TCHERT a také bookování na vlastní triko.


V rozhovoru jsme probrali všechny zmíněné projekty, ale třeba i veganství v profesionálním sportu nebo výjimečnost nové desky headlinera našeho festivalu MC Geye.


Čau Kubo, díky za Tvůj čas a pojďmě se vrhnout na rozhovor. Už 7. května se účastníte našeho Klubovna Festu, kde vystoupíte s kapelou TCHERT. Jak jste tohle spojení mezi Libercem a Mladou Boleslaví dali dohromady?

Ahoj Gumi, díky za pozvání. Tohle spojení vzniklo tak, že jednoho dne mi napsal Tom, jestli bych s ním nechtěl udělat projekt tohohle ražení… no a já jsem shodou okolností měl hotový i dema v žánru. Ty teď můžete znát jako Worldender a Love Alone. Pak už začala společná práce, ladění detailů a pojídání burgerů. 

V domovský kapele jste vlastně tři basáci. Zajímalo by mě, jak u Vás probíhalo to rozdělení postů, kdo bude kde a co hrát.

Je to tak, ale já původně vždy hrál na kytaru. Na basu jsem vlastně začal hrát až kvůli SG. Rozdělení bylo jednoduchý, od začátku byl Tom na vokálu, já na kytaře a pak jsme přizvali naše kamarády Fandu na basu a Přému na bicí. Takže žádná bitva o posty neprobíhala, haha. 

Vaše koncerty jsou neskutečná smršť, což bylo cítit hlavně v Brně, kde jste měli tuším 3-4 koncert. Působilo to neskutečně nadupaně sehraně. Jak často máte při Vašem vytížení čas zkoušet?

No, hele, na zkoušky se u nás hledá čas velice špatně. Každej toho máme docela hodně, takže když řeknu, že jsme zkoušeli maximálně 10x, tak nebudu lhát.

Baví mě taky Vaše vizuální identita, hodně do temna a s nádechem tajemna. Bude se to ještě nějak prohlubovat, třeba do horovějšího looku?

Myslím si, že TCHERT bude vždy temnota. Máme s Tomem podobnej vkus na tyhle věci, takže i v tomhle směru jsme si sedli. Teď chystáme nějaký novinky a myslím, že se budete opět bát.

Podobnej nádech má i Tvůj solo projekt FUNUS, kterej jsi nedávno pohřbil a pak zase znovuzrodil. Je v plánu i koncert, nebo to bude fungovat jen na streamech?

FUNUS vlastně můžete slyšet live vždy, když hraje TCHERT. Všechny intermezza mezi písničkama jsou FUNUS. Ale nějaký solo koncert v plánu není a ani nebude. I vzhledem k tomu, že když zanevřu na život, tak chytnu náladu na skládání, pak vyexportuju track a projekt smažu… takže by to ve výsledku muselo být jen o pouštění songů a to nechci. Navíc si už vůbec nepamatuju, jestli jsem konkrétní zvuk dělal na klávesy, nebo mlátil nožem do hrnce. 

Nedávno jsi uvedl do chodu svůj No Traitors Booking. Jaký s tím máš ambice? Kolik akcí máš v plánu ročně udělat? A máš ňáký dream jméno, na který bys chtěl dosáhnout.

No Traitors je projekt bez nějakých větších ambicí. Založil jsem to, aby se tu něco dělo, protože jsem ten člověk, co nadává, že sem kapely nejezdí. Tak jsem se rozhodl, že se s tím pokusím něco udělat, protože bych si přišel fakt hloupě, kdybych nadával, že kapely se v Drážďanech otáčí zpět na západ a do ČR už nedojedou, ale jak by taky mohly, když je tu nikdo nebookne. Lidi teď musí začít chodit na shows a věřím, že časem tu bude na HC kapely zase narváno, že se tu hardcore punk stane životním stylem a obnoví se tu celkově ta scéna. No a nad dream jménem jsem nijak nepřemýšlel, ale kdybych jednou mohl dělat Jesus Piece, Speed nebo Turnstile, tak by to bylo nádherný.

Jsi z Mladý Boleslavi, kde jsem na Vás jednou byl v klubu Fararova sluj. Napadlo Tě někdy pořádat akce i tam? A jak je na tom Boleslav s tvrdší scénou? 

Hele, nenapadlo (smích). V Boleslavi pár lidí tvrdší hudbu poslouchá, někdo i dělá, např. MIKExWAZOWSKI (powerviolence), Nerium (death), Cataclysm Orchestra (death), Syndrom (crossover-stoner), ale fanouškovská základna tu je minimální. MB je celkově s kulturou hrozně zvláštní. Dokud tu není Krásná louka fest s přehlídkou radiovejch interpretů, tak to moc lidí nezajímá.

Pro nás jsou ty vysněný jména a line-up v rámci toho, co bude na Klubovna Festu, kde nebude chybět ani MC Gey. Zaregistroval jsem, že jsi z tý desky úplně nadšenej. Čím Tě baví nejvíc?

Tak MC Gey je pro mě král českýho rapu už dlouho a touhle deskou to jen potvrdil. Miluju náladu těch songů. Sám jsem dost nostalgickej člověk a tohle album ve mně tyhle pocity dost probouzí. Je z toho cítit, že to celý produkoval sám, a je to nádherný. No a Geyova lyrika? Nejlepší.


QR kod nákup lupenů na Klubovna Fest, díky moc!

Nedávno mě zaujal Tvůj post, kde jsi upozorňoval na vegan sportovce v profesionálním sportu. Ty, pokud vím, pořád ještě občas aktivně kopeš. Proč je podle Tebe tohle téma ve fotbale i profisportu tak tabuizovaný?

Aktivně už nehraju, ale vždy si rád jdu zakopat, když se něco naskytne. Každopádně fotbal mám furt rád a nervy u FIFY ještě víc. A proč je to tabu v profisportu? Těžko říct. Podle mě je stále hroznej problém pro lidi pochopit, že veškerý živiny lze získat i z rostlinný stravy. Že ten pověstný protein neobsahuje jen maso, ale i potraviny jako jsou třeba fazole, soja nebo arašídy, kde je ten poměr bílkovin na gramy snad i vyšší než u masa. Navíc sportovci, ať jedí maso nebo ne, tak suplementují. No a nabídka vegan suplementů je víc než široká.

Další pozitivní věc na veganství je regenerace po výkonu, spousta profi sportovců na tý nejvýšší možný úrovni to už potvrdila. Patří mezi ně např. i Neymar, Novak Djokovič a myslím, že i Lionel Messi, takže se nedá mluvit o lidech, kterým by chyběla výkonnost. Mám prostě radost, že veganství se víc a víc šíří napříč sporty od již zmiňovaného fotbalu přes americký fotbal, tenis a motorsport až po silový sporty, což vyvrací i oblíbené ‘‘jez maso, abys měl sílu‘‘(… no, Patrik Baboumian (strongman vegan) s 200 kilovou činkou nad hlavou by nesouhlasil ) a boří mýty o rostlinný stravě. Ale pro mě bude stejně vždy na prvním místě etická stránka věci a udržitelnost. No a když je k tomu jako bonus dobrá fyzická kondice a zdraví, tak co víc chtít?

Tvou domovskou kapelou jsou Silent Generation, se kterýma nejen v mých očích patříte mezi nejzábavnější kapely naživo. V poslední době jste poměrně dost změnili svůj styl, kde se stále víc projevuje vliv trapu. Co od Vás můžeme do budoucna očekávat?

V budoucnu lze od každého songu očekávat něco trochu jiného, ale střet beatdownu a trapových beatů vás nemine. Něco bude tvrdší, něco víc rapový, no a možná zabrouzdáme i někam dál.

Jak se Ti do kapely daří prosazovat Tvý postupy a nápady?
Já skládám víc HC/beatdown věci, takže jsem dělal třeba Step Up nebo One Shot Lay Flat. Kluci jsou otevřený všemu, takže vždy nad nápadama debatujeme a nikdy se nic úplně nezavrhne.

Jak to teď vypadá s tím fashion brandem? 

Ten teď víceménně stagnuje. Ale něco novýho určitě bude, jen bych chtěl trochu změnit koncept. Uvidíme, jestli se to povede.

Zdá se mi, že podobně jako Kachna hodně kritizuješ kapitalistický nastavení společnosti. Kde vidíš největší nebezpečí?

Nejvíc mě asi děsí ta hamižnost a lhostejnost ke všemu v zájmu svojeho blaha a taky to, že propast mezi bohatýma a chudýma se zvětšuje. Že se většina bohatství akumuluje u čím dál menšího procenta lidí, který to pak využívají ke svojí moci. Bohužel je většina stále následuje a věří, že bude lépe… ale tak jistej bych si nebyl. Pak nám tu vzniká asociální a xenofobní společnost, protože všichni mají pocit, že s někým musí zápasit a prosazovat se, aby byli ‘‘úspěšný‘‘. Ignoruje se i fakt, že tahle planeta pomalu, vlastně už rychle, umírá, že nejspíš ten náš majetek shoří i s náma. Shoří, protože se takovou dobu ignorovaly fakty. Vadí mi, že život má být jen honba za ziskem, protože to je přece v životě nejdůležitější… Pro lidi znamená “mít se dobře” = “mít majetek” a to pak znamená, že tráví lidi v práci hromadu času a nemají čas na to dělat to, co je skutečně baví. To je přece blbost.

Jak si myslíš, že tenhle tlak na individualismus ovlivňuje kulturní / klubovou scénu? Je tam za Tebe nějaká spojitost?

Tyjo, záludná otázka, ale tak nejspíš jo. Lidi musí poplatit to nejdůležitější (logicky) a pak už jim nezbydou peníze na koncerty, protože systém není nastavenej na to si užívat, ale makat. A nebo lidi upřednostňují seberozvojový kurzy a investují do nemovitostí a kryptoměn a pak nemají peníze na kulturu? Zas ale znám lidi, co peněz moc nemají, ale i to málo, co mají, cpou do hudby. Fakt nevím. Někde tady pravda bude. Ve výsledku je to stejně asi nejvíc o prioritách jednotlivce.

Na koho se na fesťáku nejvíc těšíš? 

Geye jsem sice viděl teď v Kasárnách při jeho tour, ale stejně tak asi nejvíc na něj. Pak ještě na Krang a Good Times Only.

VSTUPENKY NA KLUBOVNA FEST ZDE!!!

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.