Ho99o9: Máme rádi kapely a interprety, kteří posouvají a boří hranice (rozhovor)

Nezařaditelnost. Nic neříkající pojem, který ale více než výstižně popisuje rap-beatdownou formaci Ho99o9, která se letos již podruhé představila na Rock For People. Ještě před nejdivočejší show letošního RFP jsme kluky ulovili na rozhovor a probrali s nimi například zálibu v metalovým merchi nebo kritiku současné politické situace v USA!

Na RFP to bylo velmi příjemné setkání!

Na RFP to bylo velmi příjemné setkání!

Terka: Hráli jste tu před dvěma lety, já u toho teda bohužel nebyla, ale dost lidí mi říkalo, že to bylo totální peklo a byli z toho nadšený. Pamatujete si na tuhle show?

theOGM: Jo, bylo to skvělý.

Eaddy: Já to mám tak trochu v mlze…

T: Takže si to nepamatuješ…

T: Hodně lidí ani nevědělo, kam vaši hudební tvorbu zařadit. Jak byste se definovali vy, pokud to tedy jde?

TheOGM: Já bych naši tvorbu asi nijak nedefinoval. Já být jimi, tak bych se to snažil prožít, než pochopit.

Eaddy: Jo, s tím souhlasím. Nemůžeme se zařadit jen do jedné krabičky, nemůžeme to ani nijak popsat. Jak říkáš, musí se to prožít.

T: Jasný.

T: Už na první pohled je vidět, že máte rádi i tvrdou hudbu. Ty máš (Eaddy) zrovna na sobě tričko Sepultury… Inspirovala vás nějaká kapela nebo interpret i ve vaší tvorbě? A máte nějaké oblíbené interprety, kteří vás fakt zásadně ovlivnili?

Eaddy: Jo, James Brown, Prince.

TheOGM: Jooo!

Eaddy: Nevím, jestli nás někdo přímo ovlivnil ve tvorbě jako takové, ale jsme velcí fandové hudby a máme rádi kapely a interprety, kteří posouvají a boří hranice. Než jsme začali s hraním, tak jsme taky byli jen posluchači a fanoušci.

T: Máte vlastně ještě nějaké jiné projekty kromě Ho99o9?

TheOGM: Ne ne. Věnujeme se Ho99o9 na 100%!

 

T: Tak super. Zpátky k těm kapelním tričkům. Co říkáte na jejich prodej třeba v H&Mku a podobně? V poslední době to vidím všude.  

TheOGM: Haha, jo, to je hodně vtipný.  Jako, když si to koupí člověk, co tu kapelu opravdu poslouchá, tak je to v pohodě. Pokud si to ale někdo koupí jen proto, aby byl cool, tak to není vůbec cool.

T: Myslím, že tričko Ramones je v tomhle ohledu asi nejpopulárnější.

TheOGM: Jo…a ještě Misfits!

T: Spousta lidí možná ani neví, co to má na sobě.

TheOGM: No jasně že ne. Lidi se snaží zapadnout a být cool, ale nemusíš přeci zapadnout za každou cenu, ne? Nemusíš si koupit tričko Misfits jen proto, že jsi to viděl u někoho jinýho. Můžeš si klidně vzít obyčejný černý triko a furt budeš vypadat dobře. A třeba na punkových koncertech, kam chodíme, nikoho nezajímá, jestli máš kapelní triko, nebo ne. Tam běžně vidíš lidi v teplákách.

Eaddy: Ještě jste zapomněli zmínit trička Iron Maiden a Metallica.

T a The OGM: HAHAHA, jo.

T: Před pár týdny jsme dělali rozhovor se Slainem. Znáte ho? Je to rapper z Bostonu.

TheOGM: Tak toho asi neznám.

T: Slaine mluvil i o tom, jak ho v jeho tvorbě ovlivnilo vyrůstání a život v Bostonu. Jak je to u vás? Ovlivnila vás města, kde jste vyrůstali? Co se hudební tvorby týče…

TheOGM: Jo, rozhodně. Pocházíme z hodně tmavých koutů New Jersey, který nás hudebně dost inspirovaly.

Eaddy: Když jsme vyrůstali, moc jsme toho neměli, takže jsme neskutečně vděční za to, kde jsme dnes. Vůbec nevíme, proč a jak se nám tohle stalo, ale moc si toho vážíme.

T: Je skvělý, že vám to takhle vyšlo.

 

T:  Teď přejděme k vaší poslední desce, která se jmenuje United States of Horror. Jste tu poměrně kritičtí k americké vládě. Co říkáte na to, jakým směrem se Amerika pod vládou Trumpa ubírá?

Eaddy: Já myslím, že už jsme takoví otupělí. Jasně, děje se okolo něj hodně špatných věcí, ale tak to bylo i s jinými lídry. Někdo se o něj vůbec nestará a dál si poklidně žije svůj život, někdo proti němu bojuje a snaží se nějakým způsobem zamezit tomu, co dělá. Za pár let bude jeho vláda u konce, tak můžeme jen doufat, že příště vyhraje někdo lepší.

T: Když Trump oznámil kandidaturu, mysleli jste si, že má šanci na výhru?

TheOGM: Já jsem tak nějak tušil, že vyhraje. On je totiž taková postavička, která lidi baví. Vlastně něco jako klaun, takže když to oznámil, tak jsem si říkal, že to asi tak dopadne.

T: Můj kámoš si na něj hned po oznámení vsadil a vyhrál teda slušnej balík. Já bych to teda vůbec nečekala.

Eady: Jo, je to celkem šílený.

T: Jestli vás to uklidní, tak náš prezident není o moc lepší, jen nemá takovou moc. Tak nezbývá než doufat, že ti další budou lepší.

TheOGM: Jo, přesně to si myslím. Špatní lídři jsou prostě všude, kam se podíváš. Někde se i válčí a masově zabíjí. Můžeme být rádi, že jsme na tom tak, jak jsme.

T: Pojďme na poslední otázku. Hrozně se těším, až vás večer uvidím. Slyšela jsem, že jeden z vás snad dělá i backflipy, nebo něco takovýho. Kde na to každý den berete energii?

Eady: Já ani nevím, proč to děláme. Prostě si to v tu chvíli moc užíváme.

TheOGM: Jo, hrozně se u toho bavíme.

T: Tak to je super, že vás to pořád tak baví. Na některých kapelách je občas dost vidět, že to dělají už jen čistě pro peníze a berou to jako nutnou práci.

TheOGM: Pro mě je tohle všechno. V tuhle chvíli bych mohl být zpátky v Americe a vstávat do práce, kterou nesnáším, ale místo toho jsem tady. Já si to tu užívám, fanoušci si to užívají a sálá z toho obrovská energie. Je to naprosto úžasný pocit.

T: To věřím, musí to být skvělý. Vždycky jsem chtěla mít kapelu, ale nějak to nevyšlo, možná někdy v příštím životě.

T: Tak kluci, díky moc za rozhovor.

Eady: My moc děkujeme a uvidíme se večer!

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: