
Pot, mosh a core – Make Them Suffer se vrátili do Prahy (Fotoreport)
V pondělí do Prahy po roce a půl opět zavítala australská corovka Make Them Suffer a skoro vyprodala klub Futurum. Aby ne, když si s sebou na svou evropskou tour ještě vzala tak lákavý support. Headlinerům totiž úspěšně sekundovali populární Resolve. Skvěle se na své české premiéře uvedli také If Not For Me.


Zahřívací kolo tentokrát padlo právě na pensylvánskou čtveřici If Not For Me. V našich krajích jde sice o nováčky, ale jejich drive, chytlavé refrény a energické breakdowny okamžitě rozpohybovaly všechny pod podiem. Nedlouho po začátku setu se už tvořily první moshpity a walls of death večera. Zaujali nejen po hudební stránce, ale i po té lidské – kluci v čele se zpěvákem Patrickem Gloverem jsou sympaťáci a s publikem se okamžitě skamarádili. Po tomto vystoupení jim v českých zemích určitě přibylo hned několik nových fans.


Zato následující Conjurer takový úspěch neměli. Hudebně se do line-upu jinak corových kapel příliš nehodili a jejich set působil poměrně jednotvárně. Lidé pod pódiem se tak poněkud zklidnili, protože příležitostí ke skákání, zpěvu nebo moshi příliš nebylo. Oproti ostatním kapelám působili Conjurer dost odtažitě. Na pódiu to trochu stagnovalo i pohybově, protože oba vokalisté jsou zároveň kytaristé, museli se tudíž omezit jen na bezprostřední prostor kolem stojanu s mikrofonem.


Krev do žil zpátky všem nalili až očekávání Resolve, kteří okamžitě rozjeli našlapaný set plný svých metalcorových pecek. Frontmana Anthonyho Diliberta vítal na pódiu nadšený povyk a fanoušci se s ním zdravili jako se starým známým. Aby ne, když je kapela u nás tak častým hostem – od roku 2022 v Praze vystupuje každý rok, loni nám zahrála dokonce dvakrát. Velká část publika se na koncert vypravila minimálně zčásti právě kvůli Resolve, a jejich songy tak zněly nejen z mikrofonu, ale i z davu. Anthonyho energie a charisma ale strhly i ty, kteří kapelu viděli poprvé. Nejvíc songů zaznělo z nejnovějšího alba Human se známými kousky jako „Death Awaits“, „Older Days“ nebo „Smile“. Znovu se rozjel také pit a další walls of death.


S úderem desáté hodiny nastal čas na headlinery. Make Them Suffer si ale dali načas a přes veškeré vyvolávání se na stagi ukázali až čtvrt hodiny po avizovaném začátku. Drobné zdržení ale nikomu příliš nevadilo, naopak všichni příchod kapely radostně vítali. Pozornost se přitom upírala především na duši skupiny, frontmana Seana Harmanise, který si získal sympatie publika od první minuty nejen svým bezchybným zvládáním growlingu, screamů i zpěvu. Velkého zájmu se dočkala také nejčerstvější členka kapely, klávesistka a backing vokalistka Alex Reade, která doplňovala Seanovy vokály o neméně skvělý zpěv a screamy.


Kapela se do toho pořádně opřela a začala do publika valit hutný core, a fanoušci jí nezůstali nic dlužni. Pod pódiem okamžitě propukla mela, která se nezastavila až do úplného konce večera. Celý sál jako by se proměnil na jeden velký kotel, v němž se nikdo ani na chvíli nezastavil – na každé straně klubu se lidé strkali a skákali, uprostřed místnosti se každou chvíli rozpoutala další wall of death a dav se přeléval ze strany na stranu jako moře. Tlačenice nadšených fans byla hustá a všudypřítomná, a skrz ni se zoufale prodírali fotografové, snažíc se splnit nemožné – totiž nepřijít uprostřed toho šílenství o zuby ani o foťák, a ještě při tom něco slušného vyfotit.


Make Them Suffer odehráli výživný hodinový set, v němž vyzdvihli především stejnojmenné album z konce loňského roku, zastoupeného například singly „Epitaph“ a „Mana God“. Z předchozí placky How to Survive a Funeral jsme slyšeli třeba „Song Decay“ nebo „Erase Me“. Došlo ale i na „Widower“, jeden z nejstarších singlů kapely vůbec. Ten zazněl jako třešinka na dortu během přídavku.
Sauna s touhle čtveřicí kapel stála opravdu za to. Odcházeli jsme zpocení, vyskákaní, otlučení z pitu, trochu ohlušení, a naprosto spokojení. Takhle má corový koncert vypadat.
Text: Kai Klen x Foto: Adam Rowe