Zataženo, místy povodně. 5FDP a další, co pro nás Pragokoncert na léto ještě připravuje! (Metalfest report)

První ze tří letních festivalů od Pragokoncertu máme za sebou. První červnový víkend náš plzeňský amfiteátr hostil již na 13. ročníku Metalfestu. Čeká nás ještě Masters of Rock, který oslaví 20. výročí, a nejmladší ze tří festivalů, Rock Castle.

Pragokoncert na jejich festivalech nabízí rozmanitý výběr metalových subžánrů, ale rozhodně nejčastějšími a nejoblíbenějšími styly jsou power metal, symphonic metal či heavy metal. Taky se nám tu často točí stejná jména, ale lidem to vyhovuje. Pravidelně vidí své kapely a k zahození to také není. I mně to vcelku vyhovuje. To, co jeden rok hraje na Metalfestu, hraje druhý rok (nebo ob rok) na Masteru a opačně. Ale Judas Priest nebo Halloween mi do Plzničky ještě nepřivezli… Vždyť ten amfiteátr není zas tak malý a myslím, že i pro kapely je zážitek hrát na takové přírodní tribuně.

Rozhodně je zajímavé vidět, že Pragokoncert pomalu vnáší corové odnože. Například Metalfest nám v roce 2019 nadělil švédské uskupení Imminence. Loni to zas byli například Annisokay či Any Given Day. Rozhodnutí o rozšíření žánrového spektra velice kvituji. Pragokoncert na jejich Masters of Rock zvedl laťku ještě výš – do Vizovic nám přivezou Electric Callboy. Rozhodně největší metalcorová hvězdička za posledních pár let, co Pragokoncert přiveze na jejich festival. Uvidíme, jestli do svého letního setlistu zařadí i nový song „RATATATA“, který nazpívali se slečnami z Babymetal. Annisokay a Any Given Day, kteří byli loni na Metalfestu, se nám ve Vizovicích představí také. A nebo je libo nu-metal hardcore od Sickret? Českou scénu tam pak budou zastupovat například brněnští Denoi. Sama osobně zbožňuji, když je na festivalech více subžánrů metalu. S radostí si poslechnu metalcore, deathcore ale i symphonic metal nebo power metal. Jsem ráda, že festivaly dělají širší záběr, co se žánrů týče. Jako další headlineři kromě Electric Callboy vystoupí třeba Bruce Dickinson, Judas Priest, Avantasia nebo Accept.

No a jak Metalfest přežil záplavový víkend? Nepříznivé počasí panovalo všechny tři dny. Kemp Na Jíkalce se musel přestěhovat do přilehlého parku, případně šli lidé přespat do hotelů ve městě. Omezené bylo i parkování. Černokabátníci vytáhli své barevné pláštěnky. Právě když je deštivo, je to ten jediný moment, kdy se na metalových festivalech ukážou barvy duhy a nejen černá trika. Barevné pláštěnky ladily například k růžové skupině Trollfest a jejich kostýmům plameňáků, kteří vystupovali první den.

Z programu mě hned první den oslovila jména jako Ice Nine Kills a Five Finger Death Punch. Beru je jako obměnu line-upu (co se týče žánrů), který tu obvykle máme. A obě kapely jsem si moc užila. 5FDP jsem osobně brala jako jeden z největších taháků. Taky to byla nejdražší kapela, jakou Pragokoncert na Metalfest kdy dovezl. Znáte ten moment, když se přistihnete, že se usmíváte, až přiblble culíte? To jsem byla já u 5FDP. Fakt jsem tam šla bez očekávání, nebo jsem se možná i trošku bála, jak to bude vypadat. A oni zahráli, a ještě to bylo za mě fakt super. Komunikace s publikem krásně fungovala celou show. Můj pozitivní ohlas k Moodymu a 5FDP je ale spíše v menšině, protože dost lidí si stěžovalo, že už to neuzpívá. Ale jediné, co opravdu nefungovalo dle představ, bylo počasí.

Intenzivní déšť doprovázel i druhý, sobotní den. I přes nerudné počasí ale dorazilo několik fanoušků už v dopoledních hodinách a s pozdějším časem přibývalo i lidí. Déšť byl opravdu nepříjemný v moment, kdy se vám během chvilky z dvanáctky stala desítka. Byl to i moment, kdy jsem zvládla pít hruškovici. Než jste se sešli s partou, byla z hruškovice šťáva. A moc na výběr z tvrdého alkoholu nebylo.

V sobotu se pravděpodobně uskutečnila i jedna z nejdelších podpisovek. Nepřekvapivě tomu tak bylo u Tarji a Marca, kdy se fronta táhla až do Plzně (bez srandy).

Brothers of Metal rozskákali celý amfík, Septicflesh jím rozezněli jejich hudbu a Sonata Artica hráli spíše novější kousky a ze starých zazněla snad jen „Tallulah“. Tarja s Marcem měli samozřejmě zaplněno a jak jinak, než že to bylo super.

Poslední den festivalu začíná již zvolna asi pro všechny. Stále sem tam proběhla průtrž mračen, ale už to bylo lepší. Na sličné uskupení Nervosa z Brazílie přišla hromada návštěvníků. Vision of Atlantis předvedli dobrou show s hodně proprietami. Orden Ogan měli skvělý náboj a rozpoutali to na podiu ve velkém stylu. I Feuerschwanz ukázali energické vystoupení. A u Dimmu Borgir byla škoda, že nezahráli svoje nejlepší pecky, ale i tak výborný.

Co je rozhodně třeba vychválit, je zvuk. Letos to bylo snad bezproblémové a bez větších počátečních úprav se dařilo všechny tři dny. Uvidíme, jak to bude znít ve Vizovicích na Masters of Rock 11.-.14. 7. a na Rock Castle 15.-17. 8.

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: