Umělečtí obojživelníci. Kteří herci stojí za poslech?

Jejich snímky znáte z blockbusterů, nejrůznějších produkcí a často jsou ověnčeni řadou prestižních ocenění. Mezi výbavu komplexního herce by mělo patřit i umění zapět či ovládat rytmiku. Onen um se ostatně často protíná s hercovým zadáním.

Například Jason Momoa, filmový Aquaman a Khal Drogo z Hry o trůny, se musel kvůli svým rolím naučit growling a hraní na basu. Riz Ahmed za letošní ztvárnění bubeníka Rubena Stona v dramatu Sounds Of Metal dokonce reálně útočí na Oscara. My ovšem půjdeme ještě mnohem dál. Představme si herce, kteří se i přes svůj nabitý kalendář stále aktivně prosadit i na hudebním poli. A pozor, povětšinou jde o velice zdařilé projekty!

LAKEITH STANFLELD – (HTIEKAL)

Znáte ho z: Straight Outta Compton, Sorry to Bother You, Judas and the Black Messiah

Jeden z největších afroamerických hereckých talentů poslední dekády září ve skvělém dramatu Judas and the Black Messiah, kde skvěle ztrvárnil podvratnou jednotku v jádru Černých panterů. Lakeithovu variabiltu ovšem doplňují i jeho hudební aktivity.

Stanfield pochází z nefunkčního rodinného prostředí, což nadějnému herci otevřelo cestu k rapu, kterému se momentálně věnuje pod hlavičkou solového projektu HTIEKAL. Všestranný umělec, který se netají tím, že se po náročnějších projektech potřebuje svěřit do péče terapeuta, svou nevšední flow využil například ve filmech Short Term 12, Sorry to Bother You či Straight Outta Compton, kde ztvárnil Snoop Doga. Lakeith Stanfield je taktéž hrdou součástí rapového seriálu Atlanta, který letos chystá třetí řadu.

JACOB ANDERSON – (RALEIGHT RITCHIE)

Znáte ho z: Game of Thrones, Game of Thrones, Skíns

Věrná armáda fanoušků Game of Thrones znáte Jacoba Andersona jako Greye Worma, hudební svět se zase klaní jeho autentickému pseudonymu Raleight Ritchie. Muž mnoha rolí svou hudební identitu vtiskl natolik autenticky, že si spoustu fanoušků tyto tři jména častokrát ani nespojí.

Raleightovi autenticita rozhodně nechybí. Fanoušky i hudební žurnalisty poslaly do kolen už jeho první dva releasy – EPčko “Black and Blue” a debutová deska “You’re a Man Now, Boy” z roku 2016. Unikátní směsice britopopu, triphopu a moderního soundu vynesla projektu okamžitou a oprávněnou pozornost, kterou Raleight přetavil v účasti na tour George Ezry nebo další spolupráci s kamarádem Stormzym. Loni se fanoušci dočkali lehce rozporuplné druhé desky “Andy“. Britský herec a zpěvák se podobně jako kolega Stanfield často a rád věnuje otázkám duševního zdraví a sociální nerovnosti.

DYLAN MINNETTE – (WALLOWS)

Znáte ho z: 13 Reasons Why, Zmizení, Mentalista

13 Reasons Why v roce 2017 vletěl do domácností skrze distribuci Netflixu a stal se nečekaně obrovským seriálovým hitem, na který posléze navázala agresivnější (a v pravdě mnohem zajímavější a propracovanější Euforie od konkurečního HBO). Ve stejném roce spatřila světlo světa i Minnettova kapela Wallows.

A start to byl raketový, neboť se Wallows podařilo zabodovat hned prvním singlem “Pleaser“, který se hned po svém startu umísil na druhé pozici mezi global viral tracky na Spotify. Dost velké halo na to, aby se vám okamžitě ozval major label. Wallows přijali otevřenou náruč Atlantic Records a začali chrlit ještě víc nové tvorby. A logicky došlo i na celohrající debut “Nothing Happens“, které se dočkalo příznivých recenzí i prodejů. Na NH navázalo i loňské EPčko “Remore” a Minnettova parta se dočkala nominace na MTV Europe Music Award. A zatímco si Clay Jensen získal srdce miliony diváků po celém světě svou nejistotu, z jeho představitele roste velká hvězda. A to i na kapelním poli.

IDRIS ELBA

Znáte ho z: The Wire, Luther, Thor

Idris Elba je poměrně často zmiňován jako jeden z nejvážnějších kandidátů na nástupnictví Daniela Craiga v roli ikonického agenta 007. James Bond musel čelit nevšedním nástrahám a krotit nejrůznější čudlíky. Jeho potenciální představitel vykazuje nevšední nadání a vášeň. DJing.

Představitel charakterních postav i nesmlouvavých tvrďáků si loni za účasti pivní značky Heineken podmanil Amsterdam a v létech minulých featoval i na tracích po boku Macklemora nebo Willeyho. Pokud bude mít příští James Bond povolení koketovat s hudbou, bude rekrutován právě Elba.

KEANU REEVES

Znáte ho z: Matrix, John Wick, Ďáblův advokát

Neo uměl uhybat kulkám, John Wick kopům nájemných zabijáků a Keanu Reeves, nečekaná akční hvězda nultých let, se umí ohánět nejenom na plátně, ale i na stagi. Zvlášť když prvotní úspěchy na filmovém plátně definovala u Reevse příznačně hudba. Konkrétně oblíbená teenage série Bill & Ted v tahu s Alexem Winterem. V dobách, kdy se podobně dařilo i druhé ztřeštěné dvojici Waynův svět, šlo o skvělý start, na kterým Keanu postupně navázal v hitech jako Nebezpečná rychlost, Ďáblův advokát, John Wick a samozřejmě Matrix.

Jedna z nejcílenějších hvězd Hollywoodské mašinerie zároveň nikdy nezanevřela na svou lásku ke kytarové hudbě, kterou definoval v kapele Dogstar, kde zastával pozici basáka a dobrovolného zpěváka. Výsledek? Dvě alba. K dokonalosti dotáhl taktéž svou mystifikaci v herním hitu Cyberpunk, kde se podílel na vzniku kapely Samurai, za kterou stojí legendární Refused. Milovník dobrých skutků ním zkrátka dělá radost!

DONALD GLOVER

Znáte ho z: Atlanta, Studio 30 Rock, Solo: Star Wars Story

A pak je tu Donald Glover. První herec-rapper dostal cenu Grammy za píseň roku. No, vlastně první rapper, který tuto prestižní cenu získal. A přidal k ní ještě další tři triumfy. Oceněná a oceňovaná skladba “This Is America” je navíc úzce spjata s Gloverovou hereckou kariérou. Hudební manifest Childish Gambina si vizuálně vzal do parády Hiro Murai, který s ním točil oblíbenou Atlantu. Ano, ten stejný seriál, ve kterém vystupuje i Lakeith Stanfield.

Zdá se, že konkrétně Glover bere obě své disciplíny na stejné úrovni a hudebně slaví ještě větší úspěchy. Sympatický a angažovaný herec-rapper se naposledy loni uvedl albem 3.15.20 a na příští rok přeobsadí Breda Pitta v blockbusteru Mr. & Mrs. Smith.

VÁCLAV NEUŽIL

Znáte ho z: Čtvrtá Hvězda, Dabing Street, Zrádci

A jdeme do Čech! I u nás se totiž najdou herci – interpreti! Loni se mezi ně výrazně zařadil i Václav Neužil. Jedna z největších hvězd našeho pořadu Hodnotíme Vaše Kapely, kde sympaticky bez milosti sdělil své názory na vyselektované kapely, loni také vydal jeden track.

Nepřekvapivě to bylo u kamaráda Filipa Konvalinky z Pio Squad, který si jej pozval na track “Serenáda” po boku Matěje Homoly. Václav prokázal rapové skills a zároveň potvrdil svá slova, když se netají obdivem k projektům jako PAST nebo Mutanti hledaj východisko. Milovník boombap rapu zároveň naznačuje, že s rapem ještě zdaleka neskončil..

ADAM ERNEST – (Matka, Sebe, ex – Pomoč Kolotoč)

Znáte ho z: Párty Hard, Inspektor Max, Specialisté

Viděli jste Party Hard? A pamatujete si postavu hlavního běďaro-stříkajícího primitiva Páju Poulíčka? V tom případě zavětřete i na jeho hudební aktivity. Muž mnoha rolí i činností Adam Ernest totiž vystupuje i v projektech Sebe a Matka. V obou případech se jedná o ceněné alternativní projekty, které mají minimálně v Praze velice solidní práce. A stejně tak výrazné jsou jeho názory.

„Mám rád rocknroll. Mám rád lidi, který se zajímaj o to, co se děje kolem nich a snažej se aktivně přistupovat k utváření společnosti. Obdivuju, když se někdo dokáže obětovat pro dobrou věc bez nároku na pochvalu. Dojímá mě celoživotní láska starých lidí a příroda. Nesnáším poklonkování, lenost, xenofobii a Miloše Zemana se všemi jeho kamarády.“ tvrdí o sobě divadelní, filmový a rozhlasový herec, který byl i trojnásobným žákovským mistrem ve veslování.

FILIP KAŇKOVSKÝ

Znáte ho z: …a bude hůř. Příběh kmotra, Nabarvené ptáče

Nepřehlédnutelná tvář mu pro hereckou kariéru předurčila převážně role kriminálních živlů, Filip Kaňkovský je ovšem mnohem komplexnějších umělcem. V roce 2009 si se svou kapelou Green Småtroll došel pro Anděla v pro něj milovaném žánru Ska & Reggae.

Filip Kaňkovský, který patří mezi nejzajímavější herecké talenty do 35 let nepohrdne dabingem, divadlem, rozhlasovými hrami a podle nedávného vystoupení Wohnout na České televizi ani tancem. Mezi jeho hudební dovednosti můžeme zařadit zpěv, hru na klavír a pozoun.

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: