TOP 2023 podle Klubovny: Videoklipy & Songy roku

TOP 2023 podle Klubovny: Videoklipy & Songy roku

Půlnoc ze čtvrtka na pátek pro nás není standartním začátkem dne, ale důvod ke zvýšené pohotovosti. Čekáme na nové releasy, které vám pak každý pátek naservírujeme na našem Instagramu. Některé ze singlů nám pak zůstanou v hlavách po celý zbytek roku. A stejné je to i s videoklipy, které v průběhu roku pečlivě sledujeme na Youtube.

VIDEOKLIPY

Králové videa jsou pro letošek jen jedni. A pokud jsme v předchozích dílech ocenili spíše jemnější nuance, mezi klipaři vyhráli suverénně Knocked LooseDeep in the Willow / Everything is Quiet Now. Mezi domácími audiovizuálními počiny zadobovali například díla od The Valentines nebo Deloraine.

GUMI

The Valentines – Happiest Day Ever

Rozum volí OffsetFAN, ale srdce zůstává doma, a tak bych rád ocenil hlavně domácí tvůrce, kteří na svá díla nemají milionové produkce. Tady mám celkem jasného kandidáta: The ValentinesHappiest Day Ever. Trochu v tom nápadu cítím inspiraci Walking In The Sun od Travis. Každopádně to funguje, klip chcete vidět opakovaně, a navíc je to hit. Povedený dílo.

HADRABÁK

Worst – Don’t Give Up

Videoklipem roku je pro mě klip od Worst – „Don’t Give Up“. Líbí se mi temnější atmosféra a je to něco, co mě vždy zvedne, když se zrovna nedaří.

JANČA

Ludens – Prey

Videoklipy už upřímně moc nesleduju, ale letos jsem měla možnost jeden natočit a od základů zpracovat, takže vím, kolik je na tom práce. Chtěla bych proto vypíchnout videoklip „Prey“ od Ludens, na kterém pracoval primárně Kormitch a spousta mých dalších přátel. Má to nápad, kreativitu, emoce a hlavně kvalitu. Doporučuji.

TOMÁŠ

Knocked Loose – Deep in the Willow / Everything is Quiet Now

ŠÁRKA

The Plot In You – Left Behind & You Me At Six – Mixed Emotions

Když já na dobré klipu cením dvě věci – buďto kvalitní vizuál, nebo příběh… takže není zbytí, zas musím zmínit dvě jména. (A ne, vůbec to není výmluva, abych si nemusela vybrat. 🙂 )

Prvními zmíněnými budou The Plot In You s klipem k „Left Behind“. Kdo by to byl řekl, že pár zrcadel, dva šikovní herci a zatraceně talentovaná crew stačí k tak dechberoucímu vizuálu? No, já teď už jo a The Plot In You zjevně věděli, co dělají, protože tomuhle říkám dokonalé vyjádření vibu songu skrz vizuální formu! Zároveň však musím zmínit You Me At Six s „Mixed Emotions“. Vzít si na paškál vážná témata a vyvarovat se všem klišé a simplifikacím, to není snadný úkol. A přeci se to YMAS povedlo. Téma toxické maskulinity řeší text i klip s respektem a upřímností, které se dotknou nejednoho srdce.

(Navíc bych ráda jako mimožánrový bonus zmínila klip k „Wish You The Best“, ve kterém Lewis Capaldi lehce zvládl rozplakat miliony… děkujeme, gratulujeme. :D)

NIKKITA

Falling in Reverse – Last Resort (Reimagined)

Tady není o čem. Nebyla bych schopna spočítat, kolikrát jsem tenhle videoklip viděla. Já se teď velmi omlouvám všem fanouškům Papa Roach, ale Ronnie z toho udělal takový dělo, že je to pro mě lepší než originál a to se jen tak nestává. Klip je narvaný emocemi od první do poslední vteřiny a byla jsem vtažena do děje prakticky okamžitě a nepustilo mě to. Já to zbožňuju, fakt.

KAČER

The 1975 – ‘At Their Very Best’ Live from Madison Square Garden

Na klipy moc nekoukám, ale pokud se to dá brát jako klip, tak zmíním vystoupení The 1975 z Madison Square Garden v New Yorku, které kapela sdílela na svém Youtube kanálu.

ANETT

Green Day – The American Dream Is Killing Me

Když já na novou tvorbu Green Day čekala tak dlouho, že bych se spokojila s čímkoliv. Tenhle klip si mě ale získal oprávněně. Estetika tematicky souvisí se songem, zombie verze kapely je naprosto skvělá (skládám obdiv celýmu natáčecímu týmu!) a Billieho kytarové sólo na kapotě auta si pustím kdykoliv znovu.

MIN

Halflives Oblivion

Honourable mentions: DeloraineSabat, Stand Atlantic SEX ON THE BEACH

RÍŠA

Knocked LooseDeep in the Willow / Everything is Quiet Now

Honourable mentions: Slowthai Selfish, Kevin AbstractBlanket

PÉŤA

Mým nejstreamovanějším songem i klipem by letos opět byli Sleep Token, takže to radši přehodím na jinou notu, a to k Whitechapel, kteří až letos vydali pár klipů ke skladbám z kin. Mezi nimi je i „Without You / Without Us“, kde Philly Bo vede dost temnou konverzaci sám se sebou. Jde tady spíš o kvalitní storytelling skrze Bozemanův strhující vokál, ale vizuál to všechno hezky doplňuje, aby vám bylo tak správně nepříjemno.

LUCKA

Harry StylesDaylight

KORMITCH

Enter ShikariKiss for the Whole World

LETY

Videoklip asi nevymyslím, ale co se týče vizuální stránky kapely na stagi, tak co mě úplně odzbrojilo, byl nástup Behemoth (Metalfest). Prolog k jejich setu bylo takové stínové divadlo, které mě neuvěřitelně zaujalo.

NEJSTREAMOVANĚJŠÍ SONG

GUMI

Good Times OnlyTakhle se nedá žít

Když jsem tenhle song slyšel prvně, tak jsem si regulérně řekl: „Doprdele, to zní jako nový Buty.“ GTO jsou kapela s talentem na to, vytvořit zapamatovatelný písničky, ale tady svůj songwriting poslali úplně na jinou úroveň. Už na první poslech mnou projel mráz, melancholie a trochu se tam tlačily i slzy. Tenhle song mě dojal a já ho od jeho releasu jedu každej den.

HADRABÁK

All Faces DownKing

Nejstreamovanější song letoška je u mě singl „King“ od All Faces Down. Líbí se mi kombinace melodického hardcoru a uřvanějších pasáží, což tvoří celkový osobitý styl kapely nejen u tohohle songu.

JANČA

The SmithsThis Charming Man

Ne vždy musí jít o nejaktuálnější songy a umělce. Můj nejposlouchanější song byl podle Spotify Wrapped „This Charming Man“. The Smiths jsou dlouhodobě můj comfort interpret pro smutný podzimní večery.

TOMÁŠ

$UICIDEBOY$…And to Those I Love, Thanks for Sticking Around

Proč je zrovna tenhle song můj nejposlouchanější? No, tak zaprvý jsem měl možnost jim letos fotit koncert a na ty fotky jsem extrémně pyšnej. Zadruhý ten koncert byl boží. A zatřetí je v mým playlistu, kterej si pouštím skoro každej den před spaním, když si zrovna nepustím lofi, protože bez hudby neusnu. :DD

ŠÁRKA

Sleep Token – Euclid

Jak už jsem naznačila v albech roku, můj nepřehrávanější song letoška najdete na Take Me Back to Eden a není jím nic jiného než závěrečná „Euclid“.

Nemůžu ale s čistým srdcem nezmínit ještě jeden song, který Euclid šlape na paty, a nebýt toho, že vyšel o nějaký ten pátek později, kdo ví, jak by to bylo. Tím je „The Angel In The Marble“ od Holding Absence a jak o tom přemýšlím, mají vlastně dost společného. Dlouhá skladba, která je závěrečnou kulminací celé éry kapely? Check. Text, který vymáčkne slzičku i v oku cynika? Check. Neskutečná dynamika od líbivého piana po erupci harmonií? Check. No, co mohu říct… zdá se, že mám typ.

NIKKITA

Black Veil BridesDevil’s Choir

Spotify Wrapped mi hodil jako nejstreamovanější song za letošek „Devil’s Choir“ z alba Wretched and Divine: The Story of the Wild One od Black Veil Brides. Já jsem na tohle celé album hyperfixovaná už přes tři roky a jestli existuje v životě nějaká jistota, tak je to ta, že zvládnu tohle album odzpívat a odvyprávět slovo od slova úplně celý. „Devil’s Choir“ je pro mě song o tom, že nelze žít celý život ve strachu, ale zároveň je těžké se toho strachu zbavit. A s tímhle já bojuju už dlouho, takže v téhle písni vždycky najdu porozumění.

KAČER

Nothing But Thieves – Overcome

Když tento song vyšel, tak jsem si ho samozřejmě stáhl kvůli NBT, ale ten největší hype ve mně vyvolal až při vystoupení na RfP. Píseň má v sobě tu správnou letní energii, a proto se stala mojí nejstreamovanější skladbou roku.

ANETT

Namísto nejstreamovanějšího songu sdělím nejstreamovanější diskografii. Občas někomu až obsesivně propadnu a letos to vyšlo na Beauty School Dropout, kteří mě od června doprovází snad každým dnem.

MIN

Jamie Bower – Heaven In Your Eyes

Honourable mentions: The Pretty RecklessUnder The Water, charvinn maniac

RÍŠA

Sleep TokenAscensionism

Honourable mentions: Trophy EyesBlue Eyed Boy, Skrillex, Missy Elliott & Mr. OizoRATATA

LUCKA

Billie EilishWhat Was I Made For?

Honourable mentions: boygenius Satanist, Paramore This Is Why

KORMITCH

Hot PantsJá z tebe šílim

Honourable mentions: Ludens Prey

LETY

Annisokay Calamity

Spotify mi jako nejposlouchanější song vyhodilo Calamity od Annisokay. A to jsem ho začala poslouchat až někdy v září/říjnu, za to pořád dokola.

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.