TOP 2023 podle Klubovny: Objevy a překvapení

TOP 2023 podle Klubovny: Objevy a překvapení

Klubovna se historicky profiluje a aktivně zasazuje jako jedno z hudebních médií, které se snaží aktivně vyhledávat talenty a vytvářet pro ně mediální či koncertní prostor. V příštím roce se tato úloha ještě znásobí koncertní sérií United Klubovna, která bude upozorňovat na nejrůznější talenty napříč žánry i přístupy.

Stejně tak se ovšem snažíme měřit všem stejně, a tak tradičně házíme do placu i lehce třaskavou kategorii překvapení roku, ve které se zaměřujeme na interprety, se kterými jsme v našich myslích příliš nepočítali, zároveň nám však dali důvod otevřít oči a ocenit jejich progres. I tady se, podobně jako mezi alby / EP, dočkáte jednoho velmi překvapivého vítěze, který došel cestou vzletů a pádů k uměleckému sebe vykoupení.

OBJEVY

Někdy stačí i relativně málo. Swept Into Decay byla jediná kapela, na které jsme se dokázali alespoň ve dvou shodnout. Na druhé straně to až taková náhoda není. Ostravskou úderku jsme letos měli na dvou našich největších eventech, takže jsme si je mohli důkladně prověřit. Krom kvalitního výkonu na stagi musíme ocenit i jejich profesionální přístup, který je předurčuje k dalšímu růstu. Budeme je bedlivě sledovat, rozjeté to mají velice dobře. Mezi domácími talenty se pak alespoň jednou nominací těší Ludens, noyada a Tchert.

GUMI

noyada & swept into decay

Pralo se to ve mně s volbou Swept Into Decay, které jsme měli na Klubovna Festu a Halloweenu a jsou to neuvěřitelní držáci, ale jejich čas ještě přijde. Proto nakonec volím noyadu. Uhranul mě singl Pikachu, nicméně soudě podle další tvorby to nebyl jednorázovej výstřel. Pořád jde o velmi mladý talent, který ale už teď přesně ví, co chce říct, a troufnu si poznamenat, že čistě po technické stránce nemá mezi domácími rapperkami konkurenci. Její koncert v Kampusu Hybernská mě vyloženě nadchnul. Tohle bylo na úrovni vystoupení pro velkou festivalovou stage. Obhájeno ve sluchátkách i na stagi podle reálnýho ohlasu fanoušků. Výhra v talentové soutěži nemusí být vždycky výhra, stejně jako prohra nemusí znamenat porážku. A já pevně doufám, že nám to v příštím roce vyjde i na nějaký akci, protože její neúčast na Halloweenu mě hodně mrzela. Ale zase tím otevřela cestu Swept Into Decay, kteří si pozornost zaslouží neméně.

HADRABÁK

Mezi objevy určitě řadím Pulse, což je kapela ze severu, jejíž členy můžete znát z dalších (nejen) severočeských kapel. Nesmím zapomenout na ostravské Swept Into Decay, kteří otevírali náš fest a příjemně nás překvapili svým vystoupením. A taky jsou to skvělí lidi.

JANČA

Chiefland

Upřímný, atmosférický hardcore s příběhem. Viděla jsem je na pražské zastávce turné s Acres a bavili mě z celého line-upu nejvíc. Jejich show byla bezkonkurenční, takže doporučuji poslechnout!

TOMÁŠ

HEALTH

Dobře… tohle není asi úplně objev… HEALTH znám už asi od roku 2020 díky featům s Ho99o9 a Full of Hell, ale letos jsem se do nich tak nějak zamiloval.

ŠÁRKA

Arm’s Length & FLOYA

Existují vlastně tři cesty, kterými se dostávám k nové muzice. Buďto mi o někom básní moje okolí, zamiluji si support na koncertu, nebo to na mě vyflusne Spotify nabídka… Arm’s Length byli ten poslední případ. Tuhle zaslouženě rostoucí midwest emíčkovinu jsem objevila čirou náhodou v lednu a od té doby mě nepustila, právě naopak. Poetické texty, které bodají přímo do srdce, v kombinaci s neotřelou kompoziční stránkou… Není divu, že popularita téhle čtveřice míří nahoru, a ačkoliv mají zatím na kontě jediné EPčko, jsem si jistá, že o nich ještě hodně uslyšíme.

Nechci ale opomenout ani můj druhý objev, který byl kombinací těch zbylých dvou cest. Na německou partu FLOYA kombinující pop, rock a EDM beaty jsem už nějakou tu chválu slyšela, jakožto předskokani říjnového koncertu Holding Absence si mě ale konečně zcela získali.

NIKKITA

MOTHICA

Popovou hudebnici MOTHICU pasuju na letošní objev roku a moc děkuju Black Veil Brides a Halestorm za to, že ji vzali s sebou na tour, protože tahle holčina je vážně skvělá! Na koncertě mě okamžitě zaujala svým vzhledem a posléze i svou pokorou a texty o mentálním zdraví. Mrzelo mě, že se na stagi moc dlouho nezdržela, a tak jsem si doma našla další její songy a ona je vážně moc dobrá! Řekla bych, že se dostane hodně daleko a moc bych jí to přála.

KAČER

Mod Sun

Těšil jsem se hodně na vystoupení Mod Suna na Rock for People, ale že to bude až takový? To jsem nečekal. Jeho skromnost a pokora byla neskutečná. Vystoupení bylo plné emocí a bylo vidět, že si zpěvák účast na festivalu vážně užil. Snad se jej brzy dočkáme v nějakém klubu!

ANETT

Beauty School Dropout

Tak dlouho jsem je úspěšně ignorovala na všech instastories Marka Hoppuse, až mi je Rock for People musel přivézt jako předskokany Sum 41. A byla to láska na první poslech (no, možná i pohled). Rockový boyband s pár popovějšími songy, který jde naživo punkově nadoraz (moshpit nebo crowd surfing se členy kapely included). S fanoušky komunikují jako s dobrými kamarády, rádi leakují vlastní nevydanou tvorbu… a kdo já jsem, abych se zvládla ubránit jejich bezprostřednosti a hloupým vtipům?

MIN

Kami Kehoe – alternativní rock. Zajímavostí je, že je nejen bubenicí, ale zároveň i zpěvačkou.

RÍŠA

Sleep Token. Jejich míchání žánrů víc než překvapilo a hned mě chytlo.

PÉŤA

Mouth Culture

Mým největším objevem jsou letos asi Mouth Culture, britská rocková partička, kterou jsem objevila na začátku roku. Jack má super hlas a vůbec je to celý takový fresh, navíc kluci vypadaj, jako že s nima bude sranda. Nejdřív to vypadalo, že je vůbec nikdo nezná, což se teď začíná obracet, takže snad brzo přijedou (… na Zéland).

LUCKA

TCHERT

Pro mě (a myslím, že i pro více lidí pohybujících se v tomto žánru) jsou TCHERT jednoznačnými favority na objev roku 2023, jejich nové album je asi jednou z nejočekávanějších událostí.

KORMITCH

Ludens – kapela, která si během chvíle vytvořila skvělou fanouškovskou základnu a dál ji rozvíjí.

LETY

HORSKH

Skupinu HORSKH jsme objevili na letošním Brutalu a moc mě bavil jejich set.

A jako ostuda jsem poprvé na Brutalu viděla Beartooth, kteří mě fakt zaujali a bavili. Předtím jsem od nich znala dva songy 😀 Teď se dostali do mých top 5 kapel ve Spotify Wrapped.

PŘEKVAPENÍ

GUMI

Kdo by to byl před roky řekl. Sebastian pro mnohé z nás patřil po řadu let k tomu nejhoršímu, co český rádiový mainstream nabízel. Letos ale sebral odvahu a položil veškeré očekávatelné předpoklady na hlavu. Do jisté míry to byl znak odvahy, kterou jsme mu na konci roku přičetli k dobru.

Překvapila nás také otevřenost MC Geye, znovuobrození Offseta nebo zvednutá rukavice The Hara, která si pomalu, ale jistě získává naše srdce. Kdo další nás letos překvapil a potěšil?

Offset

Nikdy jsem nebyl fanoušek Migos a tahle éra mumble rapu mě úplně minula. Offseta jsem ale po očku sledoval, když se ke mně dostala reality show The Hype (najdete na HBO), kde dělal porotce. Jakmile na mě vyskočila jeho letošní deska SET IT OFF, tak jsem se okamžitě namotal. Osamostatnění mu rozhodně prospělo a jeho deska nabízí snad úplně všechno. Rozpoznatelný bangery, ego, pokoru, sebereflexi, pasující featy, vymazlený klipy, stylovej merch a hlavně naplnění vlastního potenciálu.

Na domácí půdě letos interpreti vykračovali mnohem více ze svých komfortních zón, než bývalo zvykem, a tak mě zaujal třeba Sebastian, který se celkem sympaticky popral s pop-corovou výzvou. Tohle přitvrzení v mainstreamu jsem tipoval už v minulém roce, ale nečekal jsem, že k němu dojde až v takové míře. Začíná se to celkem sčítat (mj. Sofian Medjmedj, Renne Dang a teď Sebastian), nicméně jsem zvědavej, kdo první zvedne rukavici a natočí něco s interprety, kteří jsou v těchhle žánrech kovaní. A jestli k tomu vůbec dojde, nebo si to bude dál jen žít svým vlastním životem a dotkne se těchto žánrů jen tak ledabyle, jen na oko.

HADRABÁK

Kapelních objevů mám tradičně více a jednou z nich určitě jsou italští Regrowth se svým emotivním hardcorem. Stylově na způsob dalších italských kapel jako třeba Raein. Příjemné překvapení z 15.5. na půdě Eternie. Ten večer s nimi vystoupili jako předkapela Lorelai, což je můj český objev a je dobře, že v Liberci zase začínají vznikat nové kapely.

JANČA

Good Times Only

Na Klubovna Festu si získali mé srdce a mezi ostatními interprety poměrně vyčnívali. Jako jedni z mála umí skvěle pracovat s češtinou, což dokazují i na nejnovější desce, která se dostala i do mých TOPek.

TOMÁŠ

50 Cent v O2 areně

Hele, ani nevím, jak to popsat, ale to bylo prostě hrozně dobrý 😀 A to i přesto, že jsem tam byl sám. Fifty knows how to party!

ŠÁRKA

Sebastian – sBohem

Mé náctileté já znající jen Toulavou by nikdy nevěřilo, že tahle slova řeknu, ale Sebastian dělá corovkami inspirovaný pop v češtině a zní to sakra dobře. Jo, akusticky možná všechny skladby na letošním albu sBohem nejsou to nejnovější, co jsme kdy slyšeli, ale přenést tenhle zvuk do češtiny, to chce přeci jen dávku odvahy, za kterou tímto děkuji a tleskám.

NIKKITA

Palaye Royale

Já jsem kluky tak nějak letmo znala už delší dobu, ale jejich koncert v jednu ráno na letošním Rock for People mi způsobil obsesi. Oni jsou přesně moje krevní skupina a zpětně nechápu, jak se mi povedlo bez nich žít takovou dobu. Remingtonův hlas mi přivodil husinu třetího stupně. Nemůžu se dočkat, až se zase vrátí zpět a já si s nimi tentokrát pořádně zazpívám jejich texty.

KAČER

The Hara

Pro překvapení a objev roku zabrousíme k mému nejoblíbenějšímu festivalu Rock for People. Překvapení roku bylo jednoznačně vystoupení The Hara, které jsem viděl prvně – a hned na KB Stagi, kterou totálně zbourali.

ANETT

girlfriends

Pop-punkoví girlfriends, kteří mi jako předskokani nakonec utkvěli v hlavě víc než samotný koncert Avril Lavigne. Frontman Travis Mills má energie na rozdávání a mimo jiné ho můžete znát z jeho show na Apple Music, kam si zve hosty z hudební branže.

MIN

Grandson

Sice jej jako umělce znám, ale hudba šla žánrově mimo mě. Po koncertě se můj názor změnil a už brázdí moje playlisty. 😀

RÍŠA

Paledusk

Ačkoliv kapelu znám nějakou tu dobu, tak její vystoupení na Rock for People bylo jedním z nejlepších, co jsem tam viděl.

PÉŤA

Překvapil mě MC Gey, když s náma na Klubovna Fest afterparty zpíval jako o život „V pekle sudy válej“.

LUCKA

SOFT PLAY (bývalí Slaves)

Nečekaný comeback. Vypadalo to na velký rozpad a roky jsme nevěděli, jak to vlastně se Slaves bylo, či bude. Myslím, že tohle je jeden z nejpřekvapivějších letošních comebacků na scéně.

KORMITCH

YI

LETY

Přežila jsem pětidenní Brutal. Sice jsem zase odjížděla nemocná (jako loni), a to mě odrovnalo na docela dlouho dobu, ale dali jsme pět dní na Brutalu :O A konečně jsem viděla In Flames nebo Ghost a mohla jsem na těch akcích fotit. To úplně překvapení nejsou kromě toho Brutalu. Všichni si zasloužíme medaili, ale rozhodně to zahřeje u srdíčka.

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: