The Hara pobláznili Café V lese, dorazil i sám ďábel (Report)

Se skvělými akcemi jako by se tohle jaro roztrhl pytel. Ti, kdo se rozhodli vyrazit zrovna na koncert The Hara, ale své volby určitě nelitují. A že jich nebylo málo. Kapela na své koncertní premiéře vyprodala akci dlouho dopředu a Café V lese jim bylo vysloveně malé.

Večer otevíralo české uskupení Nvtvlie. Za trochu matoucím jménem se skrývá jak samotná zpěvačka Natálie Míšová, tak i celá kapela s Natálií jako frontwoman. Projekt je zatím ještě na samém začátku své existence, s The Hara si dokonce odbyl svůj úplně první koncert (alespoň v této sestavě). Nikdo tedy tak úplně netušil, co od neznámého supportu čekat. Velkým (a velice příjemným) překvapením proto bylo, když se za zpěvačkou vyloupl na stage i zbytek kapely – Natálii totiž nekryl záda nikdo jiný než bratři Rony a Adrian Janečkové, známí především jako kytarista a bubeník populární kapely John Wolfhooker. Jejich náhlé zjevení bylo také hlasitě oceněno.

Nutno ale podotknout, že v podstatně měkčích Nvtvlie neměli zdaleka tolik prostoru vyniknout jako v corové tvorbě JWH. Alternativně rockové písně ještě zjemňoval zpěvaččin lehký vokál a její až něžná prezentace na podiu – ve spojení s rockovou hudbou dala vzpomenout třeba na Avril Lavigne. Jestli kapela žánrově zapadla zrovna k The Hara je sporné, podpory se jim z řad diváků ale dostalo dostatek.

Na to, co nás mělo čekat, asi lépe naladil vhodně zvolený soundtrack v podobě emařin typu Evanescence a My Chemical Romance, které zpívala polovina klubu s nasazením, jako by už na pódium nastoupili headlineři. The Hara se ale opravdu vzápětí objevili v plné polní, od první chvíle budíc pozornost černou barvou na obličeji a Joshovým drsňáckým ohozem. A od začátku se do toho pořádně opřeli.

Kytarista Zack Breen sice nemohl na stage vnést mnoho pohybu kvůli zraněné noze, která ho upoutala na stoličku, ale frontman Josh je naštěstí showman, jakého Café V lese nejspíš ještě nezažilo. Podium si úplně přivlastnil, aby mohl skákat, všemožně tančit, a dokonce vyseknout ukázkovou stojku. Nejspíš by ho bylo všude plno i na obří stagi O2 areny. Fanoušky měl od samého počátku omotané kolem prstu, publikum skákalo, zpívalo, mávalo a pohybovalo se od prvního songu po poslední. Na Joshovo pobízení poslušně vytvářelo moshpity, circle pity a wall of death, ke konci setu dokonce přiměl úplně celé osazenstvo sklepních prostor klubu ke dřepu s výskokem. Kontaktu s publikem se frontman rozhodně nebál – v přestávce mezi songy se pokusil vyznat Praze lásku v češtině, velkou část songu „Fool & The Thief“ odzpíval na barovém pultě, při „Animals“ si zase zaskočil mezi fanoušky do pitu. Už při třetím „Fire“ se vrhl do davu, aby si nad jeho hlavami zasurfoval, a ani mu nevadilo, že je kromě kratinké sukně/kiltu téměř nahý. Jak Josh během večera opakovaně dokázal, stydlivka rozhodně není a na žádost jednoho z fanoušků se na stagi nakonec i svlékl do slipů a značně obnažený odzpíval zbytek koncertu ve spodním prádle. A kdyby snad někoho zajímal i zbytek, zpěvák nabízí nepřístupný content na svém OnlyFans.

Setlist byl stejně nadupaný jako show, jež ho doprovázela. Oproti domácké části turné na britských ostrovech čekalo Prahu o tři songy více, ubylo také z debutové placky Survival Mode, aby se dostalo i na EPčka. Klasický přídavek se nekonal, namísto toho byl koncert rozdělen na čtyři tematické části – počáteční výbušná The Chaos obsahovala novinky „Autobiography“, „Fire“ a „We All Wear Black“ spolu s pár let starými kousky „Off the Edge“, „Until It Happens“ a „FYI“. Při emocionální The Vulnerable zazněly „Okay That’s Me“ a „Off This Train“, následující The Evolution byla věnovaná zatím jedinému albu a novému EP We All

Wear Black. Dostalo se na „Play My Game“, „Talk to the Manager“, „Black Soul Ceremony“, „Fool & The Thief“ a „Die in the City“. Nejdivočejší pecky „Animals“, „Rockstar“, „Jesus“ a „Friends“ si kapela namísto enocore schovávala pro závěrečnou část The Beast.

The Hara si dali neuvěřitelně záležet na každém detailu. Mezi jednotlivými částmi tak k publiku promlouval ďábel, který je vlastně hlavní postavou i celého alba Survival Mode; samozřejmě i „zavolal“ na ikonický rudý telefon během singlu „Rockstar“. Nechyběly ani neony, promítání na zeď a kapela si po skončení koncertu na fanoušky počkala a trpělivě si popovídala a vyfotila se s dlouhou řadou nadšenců, přestože na webu předem nabízela i VIP balíčky obsahující prakticky totéž.

The Hara byli prostě jedním slovem dokonalí. Během svého večera vytvořili neuvěřitelnou atmosféru, předvedli prvotřídní výkon, publikum úplně pobláznili a pro fanoušky by se snad i rozkrájeli, jen aby jim zprostředkovali ten nejlepší koncertní zážitek. Zájem o ně je přitom takový, že by se nejspíš snažit už ani nemuseli. Své oddané posluchače a vyprodané koncerty si ale zaslouží právem a zůstává už jen otázka: Za jak dlouho kluky uvidíme na velkém pódiu?

Report // Kája Klenková x Foto // Jana Vařečková

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: