Japonizace metalu: Je libo anime breakdown?

Pokud nejste od hudby totálně odstřižení a máte aspoň Spotify, tak jste si mohli všimnout, že vaše oblíbená kapela začala používat ve své hudbě a na přebalech japonskou estetiku. Ať už se jedná o písmo, artwork nebo dokonce i spolupráci s jiným umělcem. Kde se to vzalo? Kdo začal jako první? Je toto temná éra metalu?

Takovým prvním spouštěčem celé téhle laviny byla určitě kapela Babymetal. Ve své domovině je jejich show a hudba běžná věc, ale jakmile se holky dostaly do povědomí zbytku metalové scény a začaly se objevovat na festivalech mimo Japonsko, jejich „kawaii metal“ uchvátil a zároveň znechutil obrovské masy lidí. V Japonsku jede taky ve velkém hudební odnož zvaná Visual Kei, kdy se do hudby přimíchává z estetické stránky oblečení a make-up. Největšími průkopníky jsou bez pochyb The Gazette a Dir En Grey, kteří se taky dočkali velké slávy a kladných ohlasů třeba v Evropě. Avšak jedním z hlavních elementů je i moderní pojetí anime. Anime neboli japonská animace se poslední dobou dostalo do mainstreamu a v dnešní době se mu de facto nemůžeme vyhnout. Najdeme ho v televizi, obchodech, moderní pop kultuře a samozřejmě v hudbě.

Moje první setkání s kapelou, co byla inspirovaná anime a japonskou kulturou, proběhlo u Rise Of The Northstar. Borci z Francie mají celou svou vizáž inspirovanou japonskými školními uniformami, texty a vyjadřování si půjčili u delikventů z měst jako Osaka a Tokio a nemůžeme zapomenout, že jejich jméno je doslova odkaz na anime Fist of the North Star. Co se týče mladších a modernějších kapel, tak Within Destruction a Distant se přidávají jak designem merche, tak náměty v hudbě. Nový song od Within Destruction s názvem „ANIMETAL“ by klidně mohl být použitý jako úvodní píseň k anime a Distant mají bezkonkurenčně nejlepší anime inspired merch, co jsem kdy viděl! Mohli jste si i všimnout, že ani poslední dva počiny od Bring Me The Horizon se nevyhnuly tomuto tématu a kapela to rozjela ve velkém. Hlavně nové album POST HUMAN: NeX GEn tahá tuto inspiraci nejvíc, ať už vizuálně, nebo živě. Otázkou ale zůstává, co je na tom všem tak uchvacující a pro posluchače naprosto pohlcující?

Z mého pohledu jsou lidé fascinovaní japonskou kulturou, protože je pro ně něčím unikátním a dokážou se s ní spojit jak duševně, tak i hudebně. Buďme upřímní, skoro každý posluchač coru nebo metalu viděl aspoň jedno anime nebo měl předražené sushi. Je to něco, co je pro nás nové a zajímavé, a proto chceme víc. Když je tato senzace přenášena přes hudbu, dokážeme se s tím spojit víc osobně a kapely to ví. Samozřejmě v některých případech jde čistě o marketingový tah, ale často je daná kapela plná nerdů, co dělají jenom to, co mají rádi a chtějí se s námi jako posluchači spojit. A to je hezké! Na druhou stranu pro ty, co jsou naprosto mimo, může toto spektrum sloužit jako vstup do světa nových možností a zájmů. Nejvíc geniální je, že pokud je člověk fanouškem anime a japonské kultury, tak určitě poslouchá i metal a naopak. Tyhle zájmy se krásně doplňují a dávají lidi dohromady.

Je úžasné vidět, jak se hudba rozvíjí a jak se kapely nebojí experimentovat s tématy a náměty, které mohou promlouvat k více lidem. Co bude dál? Omrzí nás někdy japonská tematika a přesuneme se k něčemu jinému? To je otázka, na kterou dostaneme odpověď časem. Teď si užívejme barevné postavičky a chytlavé refrény!

Text: Adam

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: