Ice Nine Kills poprvé předvedli svůj hororový cirkus

Dvacet tři let objížděla úspěšná metalcorová kapela Ice Nine Kills svět, než si našla cestu i do našich končin. Ve středu si ale hororová banda parta pod vedením charismatického frontmana Spencera Charnase konečně odbyla českou premiéru. S sebou přivezla svá poslední tři hitová alba i neobvyklý hudebně divadelní zážitek.

Večer otevírala thajská alternativně metalová kapela Defying Decay, a to s neočekávaným nasazením. Zdaleka nejtvrdší kapela celého večera otřásla klubem a v jinak poklidném májovém večeru působila tak trochu jako z jiné planety. Vřískajícího zpěváka v příliš velkém obleku doplňovali dva plně nasazení kytaristé a energický basák, bubeníkovi nebylo přes vlající háro ani na chvíli vidět do tváře a dvojice backing vokalistů v podobě klávesačky a technika pařila, jako by je posedli démoni, které s sebou přivezli headlineři. Škoda, že ani jeden z nich nebyl ve výsledném zvuku vůbec slyšet.

Zpěvák i kytarista se hrdinně vydávali na výlety do davu a neúnavně se snažili dostat z vlažného publika nějakou reakci, to však jejich řádění a politicky motivované texty příliš nepobíralo a trvalo dlouho, než se objevil alespoň náznak požadovaného mosh pitu. Do sestavy se asi tato divoká partička příliš nehodila. Škoda, protože za jiných okolností (v malém klubu a ve společnosti správných kapel) by jim to mohlo opravdu slušet. Třeba se jich někdy ujmou jejich jihovýchodní bratři Crystal Lake – jako předkapela těchto japonských velikánů by Defying Decay stoprocentně zaváleli. Fanoušci Ice Nine Kills je ale očividně vnímali pouze jako povinnou půl hodinku, kterou je nutné přetrpět, chtějí-li se dočkat vystoupení svých oblíbenců.

V podobné roli se ocitli i následující Landsdowne. Ani s pro místní publikum přístupnějším zvukem kapela nijak zvlášť nevynikla a v rytmu průměrného heavy-rock-metalu se stala spíš pouhou kulisou při čekání na hlavní chod.

S blížícím se vystoupením Skynd ale nastala viditelná změna atmosféry. Soudě podle počtu make-upů a oděvů inspirovaných image excentrické zpěvačky hrála pro nemálo fanoušků prim v line-upu právě královna true crime muziky. Příchod kapely na stage byl konečně poprvé za celý večer náležitě hlasitě podpořen a podobnému přístupu se ikonická vokalistka a její maskovaná banda těšili po celý, téměř hodinový set. A na rozdíl od setů předcházejících dvou interpretů, tenhle určitě v zapomnění jen tak neupadne.

Skynd naživo, to je bizárek, jaký na corových akcích opravdu neuvidíte každý den. Spíš než o hudební spřízněnosti s headlinery jde v tomto případě o spřízněnost tematickou – jestli jste někdy toužili po náloži songů o největších sériových vrazích a jejich činech, pak Skynd je váš člověk. Každý z kousků pojmenovaných po nejslavnějších činitelích skutečného zločinu doprovází zpravodajské intro o jejich identitě a uskutečněných vraždách, následované Skyndovským měněním hlasu – její schopnost si s ním pohrát je až děsivá a těžko uvěřit, že opravdu nezpívá na playback. A nezůstává jen u hudby – vystoupení Skynd je také o teatrálnosti. Při svých hudebních představeních ale zpěvačka téměř nemluví a i tentokrát si vystačila s pouhým „děkuji“. Nakonec, její vystoupení mluví sama za sebe. Ať už je Skynd váš šálek čaje nebo ne, jedinečnost projevu se jí rozhodně nedá upřít.

A totéž platí i o hvězdách večera, před desátou hodinou večerní nastoupivších Ice Nine Kills. Na začátek vystoupení headlinera je to možná kapku pozdě, ale Ice Nine Kills nejsou headlineři jen tak ledajací. Navždy spjati s vůní starých videokazet, tajemstvím nepřístupných filmů a legendami žánru, před nimiž se třesou i dávno dospělí, na hororové příběhy je ten nejlepší čas právě pozdě v noci. A že jimi Ice Nine Kills nešetřili! Během kratinkého hodinového setu rozehráli na podiu hororovou show, jakou Praha ještě neviděla. Na stagi si v průběhu večera dali rande Freddy Krueger, Michael Meyers, To, Norman Bates i Reagan Vymítače ďábla.

Nezůstalo samozřejmě pouze u hudebních zpracování slavných hororových filmů – Ice Nine Kills ve své show kombinují hudbu s divadlem a kapela v průběhu večera oblékla nejeden kostým a vzala do rukou nejednu tematickou proprietu. Spencerovi v rolích slavných vrahů a monster zdatně sekundovali převlečení herci znázorňující neméně slavné hororové oběti – to aby měl zpěvák během přehrávání ikonických scén slavných bijáků koho zapichovat a vymýtat. Míhající se sekáčky a motorovky mísící se s chytlavými refrény a tvrdými breakdowny tak místy kazil jen naduněný, těžko čitelný zvuk a přemíra suchého ledu – po umírněném bafání během Skynd kapela osolila plynomety na sto dvacet procent a místy se divákům ztrácela v oblacích kouře.

Ice Nine Kills se pochlubili hlavně zatím posledním albem The Silver Scream 2: Welcome to Horrorwood, konceptuální deskou jež navazuje na předchozí stejně laděný kousek The Silver Scream. Dostalo se na „Funeral Derangements”, hudební to adaptaci Řbitova zvířátek, variaci na Psycho, „The Shower Scene”, sérií Hostel inspirovaný song „Wurst Vacation”, „The American Nightmare” podle Noční můry v Elm Street nebo téměř muzikálovou verzi To od Stephena Kinga. Jako jediný zástupce starší tvorby kapely pak hrdě vynikl singl „Communion of the Cursed”.

Show mají Ice Nine Kills promakanou do nejmenšího detailu. Jejich koncerty jsou stejně tak zážitkem vizuálním, jako hudebním, stejnou měrou prvotřídní alternativní core a jedna velká scéna z béčkového krváku. Snad do příště kluci natáhnou i setlist – hodinka je na headlinery zatraceně málo. Po nadšeném přijetí už budou určitě vědět, že v Praze máme odvahu na jejich kompletní hororový maraton.

text // Kája Klenková
foto // Čestmír Jíra – Fource.cz

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: