Guestlist: Volby očima hudebníků

Již dnes ve 14:00 se rozletí dveře do volebních místností a po čtyřech letech budeme opět volit do parlameních voleb. Pro jedny občanské povinnost, pro druhé čistokrevná otrava. Proto nás zajímalo, jak k tématu voleb přistupují samotní hudebníci. Jak důležitým tématem jsou pro oslovené muzikanty volby? A které téma jim připadá jako nejdůležitější?

Oslovené trojici jsou proto položili tři konkrétní otázky.

1) Půjdeš volit?

2) Co si myslíš o angažovanosti interpretů v otázkách jako je politika nebo veřejné dění?

3) Jaký dopad může mít výsledek voleb na kulturní život a koncerty?

TOMÁŠ HENNEL (KRANG, CRIMINAL COLECTION)

1) Rozhodně volit půjdu. Od svých 18 let jsem u voleb chyběl pouze jednou.

2) Myslím si, že angažovanost interpretů je důležitá a chybí tady (hlavně v mainstreamu). Nemám rád názor, že politika do umění nepatří. To přece není pravda a nikdy nebyla. Myslím tím ale angažovanost, kdy se interpret dotýká různých společenských témat, a ne konkrétní strany. To, že někoho před volbami podpoříte, je podle mě problém. Nikdy nevíte, co bude s danou politickou stranou za pár let, co tam bude za lidi, a to vám už nikdo nikdy neodpáře. Interpreti by ale měli být větší aktivisti, kritizovat společnosti, nastavovat zrcadlo a ukazovat lepší směr. Chybí mi tu víc mainstreamových umělců, kteří by se dokázali nějakou kreativní nebo provokativní cestou postavit xenofobii, sexismu, násilí, korupci…atd.

3) Těžko říct. Nejspíš to v krátkém časovém horizontu žádný velký dopad mít nebude, ať to dopadne jakkoliv. Mluvím ale za sebe, člověka, který nikdy nepobíral žádné dotace, neživí se tím a jen si jezdí s kapelou po malých koncertech. Jaký to může mít vliv na majitele klubů, divadel…atd? To netuším. Samozřejmě pokud se tady bude opakovat scénář z minulého roku, bude to zlé, ale nemyslím si, že by jakákoliv rozumná strana chtěla, aby se lidi ve velkém scházeli na akcích a divočili. To asi těžko ovlivníme a cesta: „Chovejme se tak, jako by tu žádná pandemie nebyla!“ se mi osobně vůbec nezamlouvá.

DAN HOLÝ (TROCHA KLIDU)

1) Beru to jako rozkaz, ale stejně bych šel, i kdybych se měl k tý urně doplazit!

2) Občas je to nešťastné, hlavně u politiky, která teď rozděluje společnost fakt hodně. Jsem rád, když vidím, že má můj oblíbený umělec názor a veřejně ho prezentuje, když se ale umělec postaví přímo za nějakou politickou stranu, je to většinou cesta do záhuby. Propojení umělce s politickou stranou funguje jenom u SPD, která je továrnou na předvolební hity.

3) To záleží… Když dostanou komunisti 95 % tak si asi budeme muset dávat bacha na to o čem zpíváme. To se však nestane a v nejlepším možném scénáři se do sněmovny už nedostanou. Ať už bude rozložení politických sil jakékoli, myslím, že vzhledem k tomu, jak velká je naše kapela, se konkrétně nás moc nedotkne, jestli vyhraje Losna nebo Mažňák.

MARTHAS MERESIEW (MERESIEW)

1) Ano, jdu volit. Osobně to považuji za zodpovědné. I když jsou volby dobrovolné měl by volit každý. Názory typu, že volby nic nezmění jsou liché.

2) To že, se angažují umělci či případně vyjadřují podporu nějaké politické straně je asi v pořádku. Vždy to tak bylo a bude. Nemám s tím žádný zásadní problém, ale dle mého názoru to musí být z vlastního přesvědčení a ne se nechat najmout jako nástroj marketingu. Jsou to známí lidé a mají i své fanoušky které se snaží ovlivnit. Angažují se ale i sportovci a vědci.

3) Jaký dopad by mohl mít výsledek voleb si vůbec nedokážu představit. Spíš to bude o tom jak se budoucí vláda postaví k podpoře umělců v době kdy nemohou vykonávat svou práci z důvodu které nedokáže umělec jakkoliv ovlivnit. Vláda posledních let postavila umělce v době pandemie mezi zbytné a podpora nebyla dostatečná. To by se nikdy nemělo opakovat. Je to řemeslo jako každé jiné.

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: