Basinfirefest začíná pomalu omlazovat. Dobré zprávy ze Spáleného Poříčí (Report)

Ve Spáleném Poříčí se po pěti letech uskutečnil Basinfirefest. „Poslední“ ročník zde proběhl v roce 2017 a v roce 2019 mělo dojít k jeho obnovení, bohužel zasáhla covidová doba. Během pauzy jsme se dočkali interních změn, kdy se ke stávajícím pořadatelům, kteří připravovali předchozí ročníky, připojila společnost Obscure Promotion (pořadatelé festivalu Brutal Assault 9.-13.8. 2022). Jako každý rok jsme se dočkali průřezem hudebními žánry od rocku, metalcoru až po death metal.

Festival byl poprvé tento rok čtyřdenní. Po koronavirové pauze nám plno festivalů rozšiřuje jejich line-up do vícero dnů, než měli předchozí roky a Basinfirefest nebyl výjimkou. Každý den se festival ze strany pořadatelů zlepšoval, od čistoty Toi Toi záchodů a přidáním raket pro pány, nebo přidáním security u podií. Myslím si, že bychom tento ročník mohli považovat za takový „oťukávací“. Každý den jsme se dočkávaly zlepšování a myslím, že příští rok v této spolupráci bude velkolepý.

Sluncem zalitý čtvrteční den nám otevírala punk rocková kapela S.A.S. Dále jsme mohli vidět Cocotte Minute, dethcorové seskupení Suicide Silence, nebo také Ferat a Debustrol. Během dne se nám areál krásně zaplňoval. U Blind Guardien jsme se dočkali chorálového zpěvu u písní Valhalla či písně The Bard’s Song: In The Forest. Bohužel kapelu ochromily na chvíli problémy se zvukem, ale ty byly rychle zažehnány. Při západu slunce zahrála blackened death metalová kapela z Rakouska Belphegor. Po setmění při hoření ohňů a vzplanutých satanových rohů kapela pokračovala v rouhání a satanismu. Po death metalu jsme přešli do odvětví symphonic metalu. Epica předvedla skvělou energickou show. Část kapely zamířilo během setu i mezi fanoušky, kde stále pokračovali v jejich hraní. Dočkali jsme se i písní z alba Omega, které vyšlo loni. Bylo opravdu vidět, jak si to kapela užívala, jejich vystoupení mělo zkrátka jiskru. Jako poslední vystoupil Frog Leap, s jeho metalovými covery.

Páteční den byl ve znamení aprílového počasí. Vystřídali se nám ostré sluneční paprsky i přívalový déšť. Mezi první kapely, které rozjížděli páteční den byli Satisfucktion. Hned v takto brzkém čase jsme se dočkali, toho dne prvního, stagedivingu od zpěváka. Vzápětí hrála jedna z nejmladších kapel, které jsme na festivalu mohli vidět, Stell/\ris. Odehráli si zde jejich první vystoupení na Basinu a myslím, že si nemohli přát lepší start. Vyšlo jim pěkné počasí a přišlo i hodně lidí. Zájem byl znát i na pokoncertní autogramiádě, kdy se mohlo mihnout 200 lidí. Uvidíme, jak se kapele podaří chytit zjevnou příležitost, zájem o ně je ovšem zcela evidentní.

Nejhorší počasí schytali němečtí Annisokay, na které byla největší průtrž mračen. Plno lidí se sice šlo schovat, ale našli se i tací, kteří se připravali, oblékli do pláštěnek a na kapelu si zamoshovali. Prudký déšť doprovázeli i nepříjemnosti se zvukem, ale kapela se toho chopila s úsměvem. Po jejich setu se zase vyčasilo. Během dne jsme si ještě užili punkové E!E, heavy metalový Ektomorf, Grave Digger, black metalové Rotting Christ nebo dnes již legendární XIII. století. Na závěr dne začalo zase pršet a k tanci a poslechu zahráli Hentai Corporation, který jejich set proložili svými neotřelými poznámkami, však už je znáte.

Sobotní ráno v areálu vypadalo jako v sušárně. Od setu Hentaiů pršelo až do rána a pocítil to nejeden promoklý fanoušek. Ve stanovém městečku se sušilo oblečení, kde se dalo. Spacáky a oblečení bylo naházené přes ploty a auta. Pršet pak přestalo ráno, takže na první kapelu už bylo počasí umoudřené. Den nám otevřeli plzeňští Acid Row, kteří si toho dnes střihli dvojáček ještě na křtu Hopes, který rovněž otevřeli. K obědu jsme dostali nášup growlu od Silent Generation kde byl k vidění první pohyb. Milým překvapením byla skupina Rollo Tomassi z Anglie.

Set s osvědčeným humorem sobě vlastním přivezli ČAD zo Svätého Jura. Covery v country stylu předvedli finští Steve ‘n’ Seagulls a i na country předělávku dav zvládl umoudřený circle pit. Den osvěžila německá a capella Van Canto. Infected Rain v čele se zpěvačkou Lenou vybouřili publikum do jednoho z největších circlů letošního Basinu. Večer značně potemnil s kapelou Death To All, nejen po hudební stránce, ale zatáhlo se nám již poněkolikáté i neposlušné nebe. Při příjemné dešťové přeháňce, lítajících toaletních papírech a lidech oblečených v jednorázových oblecích, kteří běhají se záchodovými štětkami muselo být všem jasné, že před spaním zahrají Gutalax.

Poslední festivalový den zalitý sluncem otevřel prostopášník Záviš. Zahráli plzeňští Innersphere, punkový S.P.S, či folk metalový Silent Stream of Godless Elegy. Na slunnou louku u Spáleného Poříčí zavítali i Dog Eat Dog. Zmínili i to, že je Česká republika známá díky pivu, a rovnou jsme si sborově zakřičeli do písně „pivo-pupek“, rozkošné. Což bylo narážkou na pivní břicho českého saxofonisty, který kapelu doprovázel. Kapela velkolepě rozproudila publikum a skvěle si fanoušci zaskákali. Večer gradoval s Jinjer, kteří se vyjádřili i k tíživé situaci v jejich zemi. Teťana vyslovila přání, aby válka na Ukrajině skončila a poděkovala za pomoc, kterou Česká republika zemi poskytuje. Během jejich setu si dav zase skvěle zamoshoval. Závěrečný festivalový den uzavírala experimentální folková kapela Heilung.

Festival jsem měla možnost navštívit před jeho pauzou a jsem ráda, že si udržel svoji atmosféru. Vždy jsme ho nazývali rodinným festivalem, s přátelskou atmosférou a myslím, že to můžeme zmínit i o tomto ročníku. Po navázání spolupráce s Obscure Promotion nám v lineupu trošku ubyly známější české kapely. V předchozích ročnících byl mix českých kapel trochu dyplomaticky řekněme “usedlejší”, šlo například o formace jako Škwor, Trautenberk, Harlej, Dymytry, kterým na Klubovně zrovna dvakrát neholdujeme, což občas působilo v kombinaci kapel jako We Butter The Bread With Butter, Reckless Love, Pro-Pain, až trochu bizarně. Různorodost v životě je fajn, ale budeme rádi, když si Basin udrží současný vibe, a třeba ještě rozšíří portfolio kapely typu Acid Row, Silent Generation nebo Stell/\ris.

text // foto: Lety

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.