12 nejzajímavějších jmen letošní festivalové sezony

Dlouhá ubíjecí zima je v plném proudu, ale právě to nás přimělo si čekání zpříjemnit a přesunout se mentálně k létu.

Do doby, kdy nám životy zpříjemní fesťáky sice zbývá ještě několik dlouhých měsíců, ale již nyní můžeme bilancovat.

Letošní léto totiž přinese jména, na která se skutečně vyplatí těšit.

Jak vypadá zatím nejlákavější TOP 10?

12) Franz Ferdinand (Rock For People)

Kapela, která slavila úspěchy hlavně v minulé dekádě, ale stále má co nabídnout. Skotští králové roztančeného rock n´ rollu, kteří světu přinesli například hity jako Take Me Out nebo The Dark Of The Matinée. Léta sice neúprosně plynou, ale radost a drive, se kterou FF stále operují, nedohnal ani zub času. Velezkušená kapela loni příjemně překvapila albem Always Ascending i svěží formou ve Foru Karlín. Na letošním RFP hodlají sympatický dojem určitě potvrdit. Celkem jim věříme.

11) Crystal Lake (Brutal Assault)

Největší dary přijdou, když to nejvíc nečekáš. Přesně tak tomu bylo i loni na Fajtfestu. Předposlední kapela programu by svou lavinou energie postavila na nohy i smrtelně nemocného a donutila ho k poslední party v epicentru moshpitu. Japonští samurajové Crystal Lake ukázali, proč jsou vnímáni jako jedna z dlouhodobě nejzábavnějších live kapel. Letos to ukázali i v Meet Factory, kde si pro sebe ukradli titul králů večera z pozice první předkapely. Brutal vzplane v plamenech a to i kdyby hráli hodinu po obědě.

10) Don Broco (Rock For People)

Na jejich koncerty se zástupci Klubovny vydávali za hranice. Tedy až do štědrého prosince, který nadělil další, na první pohled nedostupný, dárek – Don Broco. Britská senzace, která tak dokonale kombinuje brilantní kytarové riffy s nekonečnou salvou energie, které má tahle čtveřice na rozdávání. Kreativitou pak přímo čiší, což dokazují i vlastní videohrou Technology – The Video Game. Přes rok tak můžete utíkat před náletem ufonů, v červenci se však vidíme poctivě na značkách.

https://www.youtube.com/watch?v=W6JZ6IgCKKo

9) Polaris (Fajtfest)

Že se u protinožců rodí snad jen metalcore té nejvyšší jakosti je známá věc. S tím, že se vyplatí vidět a slyšet Polaris by však měla být festivalová společnost obeznámena také. Tahle formace jde totiž ohromně nahoru. Už zanedlouho se představí na tour po boku Architects a zároveň si stíhají sami celkem úspěšně klestit cestu ke slávě. Kapela, která si rozhodně nehoví v hraní za zábranami se může stát podobnou Fajtfest senzací jako loňská japonská vichřice Crystal Lake.

8) Moscow Death Brigade (Mighty Sounds)

“Milovníci” Vladimíra Putina a jeho estabilišmentu to mají v Čechách mimořádně rádi a tuzemské publikum zase miluje je. Loni absolvovali vyprodanou šňůru po českých klubech a letos se předvedou na festivalu, který by jim měl být nejblíž. Subkulturní ráj na zemi v Táboře připraví MDB dokonalou půdu pod nohama. Fesťák, který má stejně blízko jak k punku, tak angažovaném rapu, by měl MDB dokonale sednout. Aktivní Rusové dokáží dav strhnout divokou show i emotivními proslovy.

7) Pale Waves (Rock For People)

O Pale Waves se v Británii mluví jako o jednom z největších příslibů tamní mimořádně nadané scény. Jejich goth pop milují jak fanoušci tak i žurnalisté, kteří je dlouhodobě řadí po bok generačních souputníků jako … nebo The 1975. Právě s druhou jmenovou kapelou odjeli PW úspěšně tour a už nyní si říkají o vlastní kupu pozornosti. Chytlaví, originální, uhrančiví. Takoví jsou Pale Waves v době před jejich frontálním útokem na očekávané ceny a vyprodané sály.

6) Rag’n’Bone Man (Colours of Ostrava)

Přesně pozlacenou cestou se vydal trojnásobný laureát Brit Awards a kapitální úlovek letošních Colours – Rag’n’Bone Man. Charismatický mladík silného hlasu patří k největším současným mladým hvězdám britské scény. Jeho hit Human doslova obletěl celý svět, jeho tvorba však dokazuje, že se nejedná jen o “jednozářezovou” sezonní hvězdičku. Výrazně potetovaný chasník ve své tvorbě kombinuje gospel, soul, hip hop, rock s popem a uhranout hodlá i podobně žánrově pestrou Ostravu.

5) Comeback Kid (Fajtfest)

Fajtfest pokukoval po hardcorové stálici několik let a konečně se zadařilo! Na Fajtův kopec přijede hardcorová superstar, která snad ani neumí odehrát špatný koncert. Naopak. Comeback Kid zrajou jako víno, což jistě potvrdí i návštěvníci nedávných ročníků RFP nebo Brutalu, kde si řekli o titul kapely festivalu. Protřelá formace okolo charismatického Adrewa Neufelda umí z lidí mačkat energii jako štávu z citronu a nic jiného nečekáme ani letos. Tohle je sázka na jistotu a pořádnej moshpit, kde se opravdu pořádně zapřáší.

4) Flogging Molly (Rock For People)

Kapela pro život takový, jaký je. Chlouba hudebního Bostonu. Spousty piva, divokých shows, irské hrdosti i společenské kritičnosti. Kapela svoji identitu výborné živé kapely skryje jen těžko. V Čechách se navíc těší náležité oblibě.

3) Kraftwerk (Metronome Festival)

Německá (pop)kulturní ikona, která má i po takřka padesáti letech na scéně pořád co nabídnout. Králové hudební avantgardy, kteří šli vždy s dobou bez toho, aniž by vypadali trapně nebo na sílu podbízivě. Jejich audiovizuální a technologické hrátky nasávané skrze unikátní 3D podívanou stojí za to zažít. Tahle kapela stále aktivně píše hudební historii a rozhodně nepatří do šrotu ani na kraji druhé dekády 21. století.

2) Bring Me The Horizon (Rock For People)

Hned na úvod svého adventního kalendáře vytasil RFP zbraň nejtěžšího kalibru. Intepreta z kategorie nejžádanějších. Kapelu, která vypadala pro všechny české festivaly tak nějak nedostupně. Kapelu, o které se mluví vlastně neustále. Bring Me The Horizon.

Formace okolo muže s kultem osobnosti spustila po potvrzení jejich oznámení na festivalu na sociálních pořádné haló a stejné je to vlastně s každým jejich songem. Budí emoce, kontroverze, jakýmkoliv aktem krmí dva nesmiřitelné tábory a právě v tom je i jejich největší síla. Současná kytarová hudba nemá (pokud vůbec) v žádném intepretovi silnější medium. BMTH se úspěšně popasovali s minulostí a se ctí přechází do nové éry, kterou uvidíme a uslyšíme na letošním RFP.

1) The Cure (Colours of Ostrava)

Ještě nedostupněji pak vypadali The Cure. Robert Smith a jeho parta v sobě nosí něco, čemu se říká exkluzivní brand. Dotyk hudební historie s polibkem hudebního romantismu. Kapela, kterou byste spíše než na festivalech čekali třeba v O2 Areně. The Cure patří k nejzásadnějším kapelám osmdesátých let. Image jejich frontmana se dokonce stala předobrazem filmového Střihorukého Edwarda v režii Tima Burtona a v podání Johnnyho Deppa. Podle dalšího hitu Boys Don’t Cry je pak dokonce pojmenován oscarový biják. The Cure zkrátka psali historii a další kapitolu napíšou v Ostravě, kde jsou oprávněně největším lákadlem letošního festivalového léta.

Na koho se letos nejvíc těšíte? A jak se Vám líbí náš výběr? Pojďte se vyjádřit do diskuze!

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: