So Long Goodbye: Koncertní rozlučky v Česku

Říkat sbohem je těžký. Někdy je ještě těžší takovýmu sbohem uvěřit. Zvlášť když se loučíte se svou oblíbenou kapelou. Poněkolikátý. Letos nás nějaké ty kapelní rozlučky ještě čekají, a tak se pojďme podívat na pár „sbohem a šáteček“, která kdy na koncertech v Česku zazněla… nebo která v daný moment zaznít měla, jen jsme o tom nevěděli. Vzácné okamžiky, snahy o opakované návraty i otevřené případy, u kterých definitivnost rozloučení teprve prověří čas. Za některými legendárními hudebními událostmi zabrousíme do devadesátek, jiné jsou stále aktuální.

Pink Floyd

Strahovský stadion se stal v porevolučních letech dějištěm legendárních koncertů. Patří mezi ně také jediné české vystoupení Pink Floyd – pro všechny přítomné nezapomenutelný zážitek, od kterého letos uběhne třicet let! Lístek tehdy stál dost (790 Kč, v předprodeji 690 Kč), ale fanouškům se dostalo nevyčíslitelné hudební i světelné show pro více než stotisícový dav, jejíž kouzlo podpořilo deštivé počasí. Většina z nás si tehdejší atmosféru může jen představovat, na YouTube je alespoň k dispozici raritní dvouhodinový záznam (devadesátková kvalita included). Šlo o turné k novému albu The Division Bell, po kterém se kapela oficiálně rozpadla. Nutno podotknout, že do Prahy už přijeli bez Rogera Waterse, který kvůli sporům kapelu opustil v osmdesátkách. Právě on je však tím, kdo hity Pink Floyd ve 21. století stále udržuje naživu při svých sólo vystoupeních, se kterými se pravidelně objevoval i v Česku (naposledy loni).

Soundgarden / Chris Cornell

Jedna z devadesátkových legend, která definovala grunge, zazněla naživo i v Praze. Do hlasu Chrise Cornella se čeští fanoušci mohli zaposlouchat rovnou při třech příležitostech, každá z nich byla něčím ojedinělá (a neopakovatelná). Kapela Soundgarden se představila už v roce 1992 davu na Strahově. Ne že by tady snad měla prorážející kapela v porevolučních letech tolik příznivců, tehdy „jenom“ společně s Faith No More předskakovala Guns N’ Roses. O čtyři roky později už se vrátili s vlastní headline show do Malé sportovní haly. Kdo mohl tušit, že půjde o jediné plnohodnotné vystoupení kapely na českém území – zanedlouho se Soundgarden rozpadli kvůli neshodám. Chris Cornell se pak do Prahy vrátil se sólovou tvorbou v roce 2009 a nezapomněl zahrát ani některé hity Soundgarden včetně „Black Hole Sun“. Už to mohlo naznačovat, že kapela brzy ohlásí comeback. Jenže pak nás jejich koncertní zastávky léta míjely a osud kapely nakonec v roce 2017 zpečetil Cornell svým předčasným odchodem.

David Bowie

David Bowie se pražskému publiku představil celkem třikrát, jeho vystoupení v roce 2004 se naneštěstí stalo jedním z posledních v jeho kariéře – osudný a nedokončený koncert, který trval zhruba hodinu. Bowie do toho šel naplno, i když ho omezovaly zdravotní problémy. Během koncertu se omluvil, že mu vystřeluje bolest do ramene, a proto nebude tentokrát hrát na kytaru. Pokud by to nezmínil, možná by nikdo nic díky jeho charismatickému vystupování ani nepoznal. Postupem času muselo dojít k pauze, po které se však vrátil odehrát vsedě ještě „The Man Who Sold the World“. Na „Changes“ nedošlo, bolest mu nedovolila pokračovat a s omluvou opustil pódium. Lékařské vyšetření nic neodhalilo, a tak Bowie pokračoval do Německa, kde o dva dny později odehrál svůj poslední kompletní koncert, a to navzdory přetrvávající bolesti a tlaku na hrudi. Údajně okamžitě po přídavku zkolaboval. Poté vyšlo najevo, že už v Praze byla na vině ucpaná srdeční tepna. Nikdo by neměl obětovat své zdraví na úkor fanoušků, ale jestli něco prokazuje Bowieho statečnost a také odevzdanost vůči posluchačům, pak právě tyto dva večery.

Linkin Park

Linkin Park a Chester zůstávají v srdíčku minimálně jedné generace. Někdy je možná lepší užít si koncert naplno, aniž byste si uvědomovali, že se ten moment už opakovat nebude. Pro někoho zpětně nostalgický a silný večer, pro jiného věčná výčitka upomínající na to, že koncerty oblíbenců prostě nemáte odkládat na „příště“, protože příště být nemusí. Koho by taky v červnu 2017 na pražském Aerodromu napadlo, že je to pro české fanoušky poslední možnost zažít Chestera Benningtona a že o měsíc později bude celá hudební scéna truchlit. I když se stále objevují zvěsti o možném návratu kapely (podle posledních zpráv s ženou za mikrofonem), snad všichni se shodneme na tom, že Chester je zkrátka nenahraditelný. Navíc víme, jak to bylo u spojení Queen + Adam Lambert – k oblíbeným hitům se fanoušci vždycky rádi vrátí v jakékoliv podobě, akorát jde už o něco úplně jiného. V případě Linkin Park je dost problematické, že mají všichni Chestera pořád v živé paměti. Třeba ale síla nostalgie zvítězí.

Black Sabbath / Ozzy Osbourne

Ozzy Osbourne, jeden z těch pověstných interpretů, co našel zálibu v opakovaném loučení a návratech. A to ať jde o jeho sólovou kariéru nebo vystupování s kapelou Black Sabbath. Ta si od sedmdesátých let prošla mnoha pauzami, odchody členů a znovushledání. Nakonec odjela i své „The End“ turné a až na bubeníka (na vině byly údajně smluvní neshody) se při této příležitosti sešli její členové v původní sestavě – do Česka zavítali v červnu 2016. Právě včas, aby se ještě jednalo o důstojnější rozloučení, zdravotní problémy totiž trápily nejednoho z nich. Ukončení činnosti legendární kapely ale neznamenalo konec sólo kariér, Ozzy Osbourne prakticky vzápětí navázal se svým úsměvně nazvaným turné „No More Tours 2“ (první „No More Tours“ probíhalo na začátku devadesátek). V rámci něj stihl vystoupení na Prague Rocks 2018. Tohle poslední turné si chtěl samozřejmě ještě prodloužit, dokonce měl v květnu 2023 vystoupit společně s Judas Priest v Praze. Zdraví je ale přednější a návrat k putovnímu koncertnímu životu se nekoná. Občas se ještě objevují prohlášení, že by chtěl uskutečnit jeden poslední koncert Black Sabbath. Prozatím to vypadá, že by mohly být v plánu pouze dva rozlučkové sólo koncerty v Birminghamu.

KISS

KISS aneb další kapela, která se do hudební historie zapíše svým vytrvalým loučením. Je to ale obdivuhodný, už v polovině své kariéry poprvé přesvědčovat sebe i fanoušky, že to chcete zabalit (původní „The Farewell Tour“ probíhalo v roce 2000). Poslední turné s názvem „End Of The Road“ začalo v roce 2019 a trvalo čtyři roky, v Praze mělo dokonce tři zastávky. Opakovaný marketingový tah přestává být marketingovým tahem? Na prodlužování turné se samozřejmě podepsala pandemická doba, každopádně oznámení o posledních koncertech už jen vyvolávaly úšklebky a není se čemu divit, když pražské rozlučky z let 2022 a 2023 od sebe dělilo jen jedenáct měsíců. O2 arenu zvládli KISS i po 50 letech na scéně zaplnit. Na konci roku 2023 (zřejmě oficiálně) zakončili svou kariéru v Madison Square Garden. Odchod do důchodu ale nečekejte. Gene Simmons možná odložil líčidla, ale ne kytaru, a tak je letos zase na cestě, tentokrát s Gene Simmons band. Nejblíž bude v Německu, ale ani by nebylo překvapením, kdyby se časem ukázal i u nás.

Sum 41

Jednou z aktuálně nejočekávanějších rozluček je ta, kterou chystají Sum 41. Někdy se prostě loučíš tak dlouho, že to z brněnského Výstaviště vezmeš přes hradecký Park 360 až do pražské O2 areny. Věc se má takhle: Sum 41 se svým koncem nečekaně vyrukovali v květnu 2023, a protože byl zrovna oznámený jejich červnový koncert v rámci brněnské Rock for People afterparty, někteří fanoušci tuhle zastávku vzali jako rozlučku. Předčasně, začalo se totiž teprve chystat poslední celosvětové turné. Na Mikuláše nám pak Rock for People nadělil jejich festivalové vystoupení na letošním ročníku. Dost lidí si kouzelný dovětek „last cz festival show“ na plakátech vyložilo jako „oficiální česká rozlučka se Sum 41“, a tak mohlo následné oznámení o podzimním posledním českém koncertu působit jako přírůstek do série nekonečného loučení. Jenže členové kapely působí dost rozhodnutě a plán zní jasně: Do ledna 2025 jsou v koncertním zápřahu a sami netuší, kam se každý z nich vydá potom. V kapele jsou od středoškolských let a uznejme, že minimálně pauzu si zaslouží – vždyť jen od roku 2022 je čeká pátý koncert v Česku. Vrátí se někdy? Zavítá k nám někdo z kapely s jiným hudebním projektem? Kdo ví, čas ukáže. Pojďme se teda ještě jednou 10. listopadu emočně i fyzicky zničit a společně si zazpívat (nebo spíš zavzlykat) „I want you to know, with everything I won’t let this go“.

You Me At Six

Letošní podzim bude svádět k tesknění zřejmě více než obvykle, ponese se totiž ve znamení více pop-punkových sbohem. You Me At Six přišli s podobným plánem jako Sum 41, akorát tohle loučení je méně chaotičtější a proběhne jednofázově (alespoň tomu vše zatím nasvědčuje). Britská pětice loni vydala desku Truth Decay, na kterou letos navázala oznámením, že chystá turné, které bude oslavou jejich dvacetileté kariéry, ale zároveň také jejím symbolickým zakončením. K poslednímu albu i turné přistupují s velkou dávkou upřímnosti a působí to, že mají všechno moc dobře promyšlené. Někdo se zkrátka rozhodl odejít na svém tvůrčím vrcholu. Česko bylo v posledním desetiletí jejich častou koncertní zastávkou, a tak na nás nezapomněli a naposledy je můžeme zažít 22. listopadu v prostoru Archa+. Na jaře 2025 by pak vše mělo vyvrcholit v londýnském Wembley. A dál? Další z otevřenějších případů, u kterého nám zbývá naivně doufat v možný návrat po letech.

Gramatická zachránkyně, kterou do našich medvědích spár přivedla Min. Vždy připravená a spolehlivá Anett je velkou milovnicí punk rocku. Často nás zásobuje včasně zachycenými informacemi, které pro vás poté s rychlostí blesku (a po jejím nutném korektorském zásahu) nahazujeme na naše sociální sítě.

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: