Rock for People afterparty: Zdena zavítala i do Brna! (Palaye Royale report) 

Tohle bratrské trio není České republice vůbec neznámé a jejich láska k naší zemi a hlavně k Praze je cítit na každém vystoupení, které tu předvedou. Dvě odehrané české show za tři dny myslím mluví za vše. Palaye Royale totiž byli velmi očekávanou secret show schovanou za názvem Zdena. Věrní fanoušci Rock for People vědí moc dobře, jaké poselství Zdena ukrývá a lidé, kteří na Rock for People nejezdí… no… řeknu vám jen to, že to musíte zažít. Zdena nejde popsat, Zdena se musí prožít. Hlavně v kempu. Ve tři ráno. O Zdeně bych mohla mluvit dlouho, ale vrhneme se konečně na ten report…

Celý večer otevřela alternativní tříčlenná kapela GIRLBAND!, která pochází z Nottinghamu a u nás se představila vůbec poprvé. Popisují se jako „neprůstřelná vlčí smečka“, která čerpá inspiraci z doby od 50. do 90. let. I když publikum jejich tvorbu příliš neznalo, troufnu si říct, že vytvořilo fajn předskokanskou atmosféru. Dav se rozezpíval a rozeskákal a ve vyprodaném SONU začínalo být pomalu horko. Všichni jsme ale věděli, že za chvíli se ještě přitvrdí.

Za dohrávajících tonů písně Teenagers od My Chemical Romance vlétli na podium hlavní aktéři Rock for People afterparty – Palaye Royale. I když jsou u nás tihle rockeři jako doma, v brněnském SONO Music Clubu měli tu čest zahrát si vůbec poprvé. A změna prostředí jim vůbec nevadila. Svůj set odstartovali písní „Little Bastards“. Dav začal šílet a SONO se začalo vařit. Show měla úplně všechno, na co jsme od téhle kanadské partičky zvyklí – od neutichající atmosféry přes moshpity až po klasického opičáka Remingtona, který nezklamal a tentokrát vylezl za fanoušky až na balkónek. Toho člověka prostě neudržíte na pódiu, ani kdybyste chtěli.

Po třetí odehrané písničce „You’ll Be Fine“ už bylo v klubu nedýchatelno a moje tričko se dalo ždímat. Doslova. Kapela ale nepolevovala a jelo se dál. Remington zvolal, že je čas na moshpit a i když většina sbírala poslední kapky energie po náročném čtyřdenním hudebním svátku v Hradci Králové, tak samozřejmě, že dav poslechl a naběhl do strkanice. Svého fandomu si kapela váží neskutečným způsobem a bezpečí všech je u nich na prvním místě. To se ukázalo během písně „Broken“, kdy začal v předních řadách kolabovat fanoušek. Show byla okamžitě pozastavena, dokud se kluci neujistili, že je všechno v pořádku. Nešťastný fanoušek se jevil nakonec v pořádku, ale pro jistotu byl odnesen v náručí security a kapela začala song od začátku.

Téhle partičce to spolu prostě ladí – Remingtonovy vokály, Sebastianova kytara a Emersonovy bicí vytváří nezapomenutelnou atmosféru, při které se člověk nemá čas zastavit a zkontrolovat, kolik je vůbec hodin, natož se nudit. Jako poslední ze základního setlistu zazněl song „Fever Dream“ ze stejnojmenné desky, který byl odkázaný milované mamince kluků, která před pár týdny bohužel prohrála svůj boj s rakovinou. Fanoušci měli připravený projekt a při celé písničce dav držel v rukou papírovou kytičku s nápisem „In Loving Memory of Mamma Royale“. Kapela byla dojatá a pro mě to byl jeden z nejvíc emotivních zážitků, který jsem na koncertě kdy zažila a myslím, že nejen mně ukápla nejedna slza.

Dočkali jsme se například i písně „World Ends“ z jejich posledního vydaného alba Songs For Sadness nebo nové písně „Just My Type“. Nechyběly samozřejmě ani nejpřehrávanější hity jako „No Love in LA“ nebo třeba „Mr. Doctor Man“, který zazněl v encoru a uzavíral celou porokáčovou afterparty. Remington se jako tradičně projel na člunu mezi fanoušky a za hlasitého potlesku a křiku bratři opustili brněnské pódium.

Kdybych to měla shrnout, tak Palaye milují Českou republiku a Česká republika miluje Palaye. Ať už je to Praha, festival Rock for People nebo Brno, bratrské trio se vždycky postará o to, aby to byla dynamická show, kde jsou všichni vítaní, a aby se fanoušci na jejich koncerty rádi vraceli. Podle mého názoru byla volba interpreta pro Rock for People afterparty více než povedená a odcházela jsem sice unavená, ale velmi spokojená.

Jo a mimochodem, během koncertu kluci zmínili, že se na podzim znovu vrátí, takže s kým se vidíme na dalším Palaye Royale koncertě?

Foto // Min

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: