Průvodce Budějovickým Majálesem aneb na co zajít během majálesového týdne největšího neziskového festivalu v republice

Budějovický Majáles, originální koncept Majálesu, kterej nikde jinde v republice nenajdeš. Každoročně se na něm podílí desítky dobrovolníků, jsou do něj zapojeni studenti téměř ze všech středních škol v Českých Budějovicích, vysokoškoláci, veřejné instituce, místní firmy a podniky napříč celým městem. Jedná se o největší neziskový festival v České republice, takže se na jednotlivé události Majálesu můžeš podívat zadarmo, ale doporučujem přispět libovolný příspěvek do majálesových kasiček! 

Už loni jsme vám přinesli článek, ve kterym jsme víceméně shrnuli, na co se během celého majálesového týdne můžete zajít podívat, a ani letos vás o to rozhodně neochudíme! Jubilejní 20. ročník Majálesu bude probíhat v týdnu od 21. do 25. května. Pojďme si tedy probrat jednotlivé dny a doporučení, které si pro vás připravila naše budějovická spojka Mandy.

Pondělí 22. května

Oficiální zahájení Majálesu a představení králů začíná sice už v neděli, nás ale bude zajímat až den následující, tedy pondělí, první den, kdy místní kluby a podniky ožijou uměním. Do Žižkárny, což je kouzelnej prostor sám o sobě, tak můžeš zajít na indiečka v podání kapel Future Track, Bonnie nebo Nixon Lads. Když zůstaneš až do pozdnějších hodin, můžeš se podívat třeba i funkový Batáty nebo punkovej kvartet Nastřižená hráz. Kromě poslechu hudby si ale v Žižkárně nezapomeň prohlídnout taky studentskou výstavu abstraktních děl Tři Grácie, která bude k vidění po celou dobu Majálesu. A když jsme u těch výstav, další bude probíhat v nedaleké kavárně Široko, kde své malby tzv. pusopisem vystavuje Bára Sedláčková, která kvůli svému onemocnění nemůže ovládat ruce ani nohy. Mimo jiné si v pondělí můžeš zahrát třeba venkovní únikovku nebo zajít do divadelního klubu Divoko na přednášku Veroniky Duškové a Daniela Webera na téma “Jak na udržitelný šatník se studentským budgetem?”.

Úterý 23. května

V úterý stojí za pozornost opět Žižkárna, kde bude k vidění alternativní projekt Miachaela Marka (ex-Pilot Season) Colour Of The Sky, na kterej naváže shoegazová čtveřice Fotbal, která nedavno pokřtila svoje album ve Světadílně (další naprosto kouzelný místo v Budějcích!). Kromě toho bude v Žižkárně další výstava, tentokrát street artová, s názvem Happy kontejner. A pokud jsi milovník literatury a poezie, rozhodně si před koncertem skoč ještě do Široka na Slam poetry. Pokud tě ale poezie nezajímá a hudebních vystoupení pro tebe není nikdy dost, určitě se stav na Sokolák, kde zazní alternativní indiečka a popíčky pod taktovkou 3,14juisy, Ménière nebo Ginny Andro. Pro milovníky piva je pak v Budějovickém Budvaru připravena Škola čepování, ale pozor!, na tuhle akci je nutný si zarezervovat dopředu místo, takže jestli se chceš naučit čepovat, na nic nečekej a nabíhej na web BM a udělej si rezervaci!

Středa 24. května

Středa, Žižkárny třeba! Není to už trapný? Není, v Žižkárně to prostě pořád žije! Tentokrát se ale výjimečně nejedná o hudební program. Ve středu totiž v Žižkárně můžeš nakoupit nějaký udržitelný stylový kousky pod záštitou second handu Homeless Vintage. V Budějovicích je kouzelných prostorů fakt hodně, takže se rozhodně zastav i do Výměníku1, kterej je sice trošku mimo centrum města, rozhodně ale stojí za návštěvu! Ve Výměníku na tebe bude čekat trošku větší alternativa v podání Jadran a Bite Marx. Pokud ale zrovna nechceš experimentovat a radši chceš zajít na “starou dobrou klasiku”, doporučujeme navštívit klub MC Fabrika, kde se koná punkovej večer, na kterym zahrajou jména jako Dopamine Youth, Matter Tua a domácí, velice oblíbený Prášek Proti Blbosti. Říkali jsme, že tentokrát do Žižkárny nezveme na hudební program? Tak to jsme pěkně kecali! Ale ne, jenom jsme přehlídli, že ve středu je v Žižkárně solidní dávka nadějných rapových interpretů – Franklin, Maggi Gang a ORBEN. Tam se pravděpodobně taky potkáme! Pokud si ve středu ale od hudby chceš trošku odpočinout (tomu ale nevěříme, jinak na Klubovně nemáš co dělat), můžeš i ve středu zajít na zajímavý přednášky, workshopy, divadelní představení, ale třeba i jenom na procházku do míst, kam by tě jindy nenapadlo jít.

Čtvrtek 25. května

Za nás asi nejzajímavější den z celýho Majálesu. Děje se toho hrozně moc, takže to logicky znamená i to, že se program hodně kreje. Škoda, že nemáme obraceč času a nestihnem všechno! Nicméně, ve čtvrtek tě chcem vidět na Sokoláku, kde vystoupí duo YI, kteří byli jenom kousek od toho, aby si zahráli na našem fesťáku! U našeho fesťáku se můžeme trošku pozastavit i v souvislosti s další kapelou, protože hned po YI vystoupí Krang. Pozor! V týhle krasojízdě rozhodně nekončíme, protože po Krang na stage nastoupí Nature Trip, kteří hned další den pro změnu hrajou na naší KFN v Pardubicích, takže pokud tuhle bandu chceš vidět a do Budějc to máš daleko, rozhodně tě chcem vidět aspoň v pátek v Pardubicích! Pořád ale ještě nekončíme, jenom se posunem o kousek vedle, do klubu MC Fabrika, kde se koná metalcorovej večírek a kde tuhle parádní session zakončíme spolu s Marked As An Enemy. Před nima ale vystoupí ještě VENERA a All Blessed Kills, ale jak jsme psali už na začátku, kreje se to s kapelkama, co hrajou na Sokoláku, takže je na tobě, kam se vydáš radši. Před všema těmahle skvělýma interpretama si ale můžeš na Dynamu střihnout ještě Graffiti workshop, nebo se stavit o něco dřív na Sokolák a podívat se na Královskou Stand-up Comedy a podpořit tak tvýho oblíbence ve volbě krále Majálesu. Jestli tě ale ani tohle nezaujalo, tak přednáška “PROČ CESTUJEME JAKO SOCKY? (A VY BYSTE MĚLI TAKY) v Riegrova 51 by tě zaujmout už mohla, ne? Ne? Tak utíkej do Výměníku na besedník o Psychedelicích!

Pátek 26. května

Vrchol Majálesu. Majálesovej průvod spolu s finální disciplínou. Průvod začíná v Háječku a bude pokračovat skrz centrum na Sokolák, kde bude probíhat finální disciplína, která rozhodne o králi letošního ročníku BM. No a potom už si s kamarádama u pivka, drinku nebo nějakýho toho nealka můžeš v klidu vychutnat párty na Sokoláku, kde zahrajou třeba Madhouse Express, Gufrau, Bert & Friends nebo legendární DJ Ventolin!

Majáles v Budějcích je fakt super a děje se toho tolik, že se to do jednoho článku fakt nevejde, proto se na podrobnej line-up můžeš podívat tady a třeba tam objevíš něco, na co jsme zapomněli. 

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.