Obhájí Rock for People výsadní postavení, nebo jej růst pohltil? A co přinese jubilejní ročník? (Festivalový průvodce)

Festivalová sezona vstupuje do své hlavní fáze. Po mimořádně povedeném otvíráku v podobě United Islands se naše zraky ubírají k Parku 360, kam míříme (tradičně ve vysokém počtu) na Rock for People. Ten letos oslaví svůj 30. ročník, a to v mimořádně intenzivní kondici. RfP nás téměř na denní bázi zásobí koncerty všeho druhu a vše klasicky vyvrcholí v areálu, který každý rok neútěšně roste do krásy. Co můžeme od Rokáče čekat letos? A má stále prostor k růstu a zlepšení?

JUBILEUM, MĚNÍCÍ SE AREÁL A ROSTOUCÍ ZÁJEM

U třicítky se obvykle bilancuje, tak trochu s pachutí, jestli nemáte to nejlepší již za sebou. V případě Rock for People je situace poměrně opačná, protože po dekádě nutného rebuildu (způsobeného i ničivým řaděním bouře v roce 2012) zájem o festival neútěšně narůstá a zcela jistě se jedná o jednu z nejvýraznějších a nejsilnějších festivalových značek. Prestiž stoupá každým rokem a zcela jistě za to může i před očima se měnící areál nesoucí název Park 360. Narozdíl od předchozího provozovatele můžeme vidět každoroční vylepšování a s ním i pozvolna narůstající kapacitu. S prostorem se dá navíc poměrně kreativně vyhrát, což pořadatelům vyneslo i ocenění na loňském Prague Music Week, kde byla oceněna customizace přizpůsobená vystoupení Eda Sheerana.

Areálu ale vdechnou život především návštěvníci. Jako každý rok jsme si udělali i náš vlastní, interní průzkum, který RfP přičítá především jednu zásadní silnou stránku a tou je samotná atmosféra. Ačkoliv se už bezesporu jedná o „masovku“, pořadatelům se stále daří udržovat komunitně působící ráz akce. Za skvělé rozhodnutí (my pivaři) rovněž považujeme možnost nebýt odkázáni pouze na jednoho dodavatele. A stejné je to i s gastrem. Brblat není na místě, protože si vybere v zásadě každý. Táborovému dojmu nahrává i nespočet doprovodného programu a všemožných aktivit, které rozsáhlý objekt nabízí. Poměrně výrazně prokouknula i domácí interpretská sekce, jež krom tradiční Fixy nabízí i neokoukaná a skutečně relevantní jména. Tímto pozdravujeme třeba Abbie Falls, Petrofskiho, Midnight Swimmers nebo Duklu, kteří si své místo v harmonogramech za uplynulý rok jednoznačně zaslouží.

TOIKY MUSÍ FUNGOVAT NEJENOM NA GUTALAX

Ale ať furt jen nechválíme, což nám bylo dříve po právu vyčítáno, pojďme si taky vytmavit, co nás loni na rozpáleném hradeckém betonu drásalo. Moc toho není, ale přeci jen to posíláme do éteru i za vás… Nejde o žádnej hate list, spíš jen takové dvě „mrk, mrk“ prosbičky. První z nich se týká hygienického zajištění. Není to sice žádná trága (ostatně se dá připlatit i za jakési VIP zařízení toiek), nicméně většina návštěvnictva bere sprchy a záchody jako standard, nikoliv privilegium, a tak bychom ocenili ještě o trochu větší servis. Více čistoty, více toaleťáků (letos nehrozí kakastrofa spojená s vystoupením Gutalax) a především pravidelný přívod teplé vody. Při zhruba čtyřicetitisícovém oběhu se to dá garantovat asi těžko, ale přesto by to bylo jednoduše fajn. Čistota je půl zdraví, však to znáte.
Na druhou věc apelujeme vytrvale a těší nás postupný progres – gumové podložky kvůli prachu a pádům. (Máme rádi moshery a taky se staráme o jejich zdraví!) Už se tomu tak děje na Evropa 2 stagi, ale určitě by to neškodilo ani jinde. Crowd se neptá, crowd prostě koná. Třetím problémem prvního světa je pak určitá absence faktoru překvapení, neboť většinu kapel vídáme už přes rok, takže trochu opadla možnost najít si novinky přímo na festivalu. Podobné škarohlídské reakce pak lezou ven především kolem Vánoc, kdy se vrství tlak, protože: „Tohle na bingo políčku dnes teda rozhodně být nemělo...“ uff…

SKRYTÉ POKLADY LINE-UPU

Anebo to tak není? Pojďme se podívat na interprety a kapely, kteří nekřičí z nejvyšších míst plakátu, ale i přesto mají potenciál překvapit a nekompromisně zamířit do našich playlistů a pofestivalových ohlédnutí!

HOLY WARS

Jejich hudba je temná, intenzivní a emocionálně nabitá, často inspirovaná osobními tragédiemi a společenskými tématy. Směsice žánrů plná drzosti. Bude to skvělý! (Nikki)

HOUSE OF PROTECTION

Z Fever 333 zbyly, zdá se, ostatky, ale rozjely se dvě další skvělé kapely. Krom očekávaného návratu letlive., které k nám veze rovněž RfP, se kolem dua Stephena Harrisona a Arica Improta, zrodili House of Protection. Svým pověstným producentským golden touchem na ně dohlíží Jordan Fish a celé to funguje skvěle. Jen je škoda toho křížení s Abbie Falls a Kneecap. (Gumi)

NEŽFALEŠ

Pokud chceš cílit na punkáče skrze Sex Pistols, měl bys jim dát i něco dalšího. A právě tím bude domácí Nežfaleš. Spoustu lidí si možná pomyslelo, co zrovna tahle kapela dělá na Rokáči, ale dává to naprostý smysl. Ostatně všechny na první pohled nemyslitelné a neortodoxní kroky RfP obvykle vyšly a tohle bude další z nich. Až budeme společně kolem jedné ranní řvát „Vodka A Lexaurin“, tak mi dáte za pravdu. (Gumi)

SELF DECEPTION

Švédský moderní rock s ostrými riffy a výbornými refrény. Jsou energičtí, chytlaví a přijde mi, že jsou zatím spíš přehlížení mimo Skandinávii. Na tohle se extrémně těším! (Nikki)

SiM

SiM jsou japonská alternativní kapela. Jejich styl se úplně nedá definovat, protože tam najdeme kusy heavy metalu, hip hopu, ska, reagge, ale i punku s rebelovskými texty. Do povědomí se dostali hlavně v roce 2022, kdy podepsali smlouvu s labelem Pony Canyon a vydali singl „The Rumbling”, který se stal openingem pro anime Attack on Titan: The Final Season Part 2. (Min)

THE HAUNT

The Haunt se objevili i na posledním ročníku jakožto secret show. Jedná se o americkou rockovou bandu, kterou založili sourozenci Anastasia a Maxamillion. Na kontě mají nespočet singlů a v současnosti do světa každou chvílí aktivně vypouští další a další. (Min)

THE K’S

Indie-rocková kapela z Earlestownu. Chytlavý kytarovky, který spatřily světlo světa už v roce 2016, nicméně debutové album vyšlo až v roce 2024 a druhá deska je plánovaná na letošní léto. Tahle banda rozhodně má co ukázat a myslím, že na Rokáči si najde spoustu nových posluchačů, protože přesně tohle v létě poslouchat chceš. (Min)

NEJVĚTŠÍ LÁKADLA

LINKIN PARK

Největší možné dostupné jméno. Interpret, kterého hned po oznámeném návratu vyžadoval největší počet fanoušků – a dostali ho. Linkin Park se vrátili v nejlepší možné formě a deskou From Zero si i u nás vyhráli titul pro interpreta s albem roku. Star power okolo LP dokazují nejen stamilionové streamy, vyprodané stadiony, ale třeba i oslovení k half time show během finále Ligy mistrů. Trochu nás děsí výhled primetime během čtvrtého dne, kdy už většina areálu padá do zombie modu, ale na tenhle velkolepý návrat se rád potěší každý, komu budou ještě byť jen trochu sloužit oči, uši a nohy.

REFUSED

Pro některé „stařešina”, pro gamery „SAMURAI” a pro nás ostatní další z návratů legend, ve který jsme už ani nedoufali. Tahle švédská hardcore-punková banda má i po 34 letech od založení stále co nabídnout. Navzdory několika pauzám si drží kultovní status, který utvrdil i loňský tribute desce The Shape Of Punk To Come, jež si vzaly do parády hvězdy současné hardcore-punk-postpunk scény, které Refused vnímají jako zásadní referenci vlastní tvorby. A ať už jsi mosher, kterej chce vypustit duši na „New Noise“, nebo si jen gamersky zavibovat na „Chippin‘ In” ze Cyberpunku, nenech si to ujít. Pravděpodobně je to poslední možnost, jak švédské žánrotvorce ještě vidět!

KNEECAP

Ačkoliv irští buřiči netrčí v line-upu největším písmem, dělají skoro největší rozruch. Může za to shortlist na Oscary, nekompromisní texty a ještě nekompromisnější postoje, kterými bojují proti cenzuře politického i jazykového obsahu. Kneecap se během pár měsíců podařilo nakopat do zadku politiky napříč kontinenty a probudit hlas dělnické třídy skrze posluchačské spektrum. A zatímco dostávají (mimo jiné) pro své propalestinské postoje kopačky z jednoho line-upu za druhým, RfP si je drží a tím rostou už tak vysoká očekávání kolem jejich show, jež se bohužel kryje i s House of Protection a domácími Abbie Falls.

ČESKÁ STOPA

ABBIE FALLS

Trvalo to možná déle, než by se slušelo, ale Abbie Falls se konečně objevují v programu nejzásadnějšího domácího letního festivalu. Do Parku 360 přijíždí coby nezpochybnitelná tuzemská metalcorová jednička, která své kvality ukázala už na začátku roku na naší United Klubovně v Divadle Ponec. Aktivní rok reprezentují i dva nové singly, přičemž minimálně famózní „Victim“ patří k tomu nejzábavnějšímu, co nám letos vletělo do sluchátek. Bude zajímavé sledovat, jak AF, kteří už dávno přerostli domácí píseček, vyniknou mezi mezinárodními kolegy.

CRYOUT

První ze dvou domácích štik, které se do programu dostaly díky účasti ve finále Planetrox. Pelhřimovská banda vyniká energickými shows, kterými si rychle získala i naši pozornost. Ačkoliv se jedná o relativně novou kapelu, zkušenosti z těch předchozích jsou patrné, a tak by si mohli v rekordně krátkém čase vyhrát i letenky do Kanady.

MARKED AS AN ENEMY

Budou proti nim stát MAAE, kteří tu s námi naopak jsou již desátým rokem. Poctivá a ohromně pracovitá kapela začala výrazně vystrkovat paroháče kolem 2020, což je i rok spojený s příchodem frontmana Radka Polanského (dříve Unravel). Díky nahrávkám nesoucím pevný rukopis producenta Damiána Kučery a kvalitním liveshows získali na scéně pevné místo a pozici jednoho z potencionálních favoritů Planetroxu.

SMACK ONE ft. P MONEY

Smacka, který skončil s rapem, byl loni doslova plný areál. Nejprve naprosto ovládl ČT Art stage a poté třeba navštívil i naši afterku. Zkrátka udělal skvělý dojem, na který bude navazovat i v letošním roce, kdy se k němu přidá grimová legenda P Money. Oba MCs na konci roku poslali do hry zásadní desku Champions League. Unikátní projekt, který propojil českou a britskou školu a, i když nepochopitelně ostrouhal na Andělech, těší se zaslouženému respektu. V loňském roce jsme měli možnost oba aktéry slyšet ještě před dropem na streamy, letos očekáváme ještě větší nálož, která letošní Rokáč symbolicky uzavře.

PETROFSKI

Kdyby se vyhlašovaly bilančáky za první půlrok, tak by Petrofski asi jen těžko hledal konkurenci. Ohromně nadaný a pracovitý 26letý zpěvák a producent patří mezi nejvýraznější postavy posledních měsíců. Vydal povedenou desku 26, hojně koncertuje a bezesporu patří mezi hlavní komety ze série United Klubovna. Jeho progres neunikl médiím ani dramaturgii RfP, která mu už na začátku kariéry dává velký prostor zazářit. A my si navíc budeme moci spolu s ním zase jednou zazpívat: „Na obzoru Tesco (stage).“

A CO VÁM PŘINESE KLUBOVNA?

Jak je už tradicí, do Hradce Králové míří takřka kompletní medvědí crew. Někdo jako akreditovaný novinář, někdo jako DJ, někdo jako klasický návštěvník – ale budeme tam (téměř) všichni. Ti nejodolnější na kompletních pět dní. Festivalová výkladní skříň nabídne i naši „plnou polní“, která zahrne tradiční tryskomyší fotoreporty od Min, zahraniční i tuzemské videorozhovory… a pár překvápek si samozřejmě tradičně necháme až na místo. Všechno klasicky v real timu.

Čím se naopak netajíme, to je Klubovní Pouštěčka, která se letos vůbec poprvé stává oficiální součástí programu! Gumi s Hadrabákem obsadí Conference stage 12. 6. a od 0:30 vypustí nefalšovaný party Nagano. Můžeme přislíbit i účast několika hostů… víc zatím neprozradíme, chceme vás tam všechny vidět! A pokud nás chcete skutečně podpořit, tak nám krom lajků a watchtimu můžete pomoct i nákupem merche v hangáru.

Taky už se těšíte? Už se jen párkrát vyspíme a vidíme se společně na Rock for People!

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: