Když hudba pomáhá. Kde a jak můžete podpořit válkou zmítanou Ukrajinu?

Ukrajina momentálně prožívá týden absolutní hrůzy. Nesmyslná a neopodstatněná agresivní vojenská intervence Vladimíra Putina a jeho lokajů pobořila svět a donutila snad všechny myslitelné oblasti k protiakci.

Vyjímkou není ani svět hudby, který začal okamžitě reagovat nezištnou dávkou solidarity, která se projevuje například nemalým počtem dobročinných koncertů nebo věnováním podílů z merche. Kde všude momentálně můžete válkou zmítanou zemi podpořit?

KONCERTY

Kultura pro Ukrajinu

Dosud největší nahlášená akce proběhne ve čtvrtek na pražské Kampě. K iniciativě Kultura pro Ukrajinu se připojilo již desítky klubů, festivalů, promotérů, interpretů nebo ticketingových společností. Klubovna samozřejmě nezůstává stranou. Program zatím není znám, ale síla iniciativy každým dnem roste.

Cílem akce je také podpora veřejné sbírky “SOS Ukrajina” pod záštitou Člověka v tísni. Prostředky budou použity na humanitární pomoc obětem ozbrojeného konfliktu, lidem na útěku, uprchlíkům, na ochranu ohrožených rodin a jednotlivců. č. ú. 93209320/0300.

PRO ŽIVOT BEZ KRUTOSTI – Depression Island, Nondescript, Homesick, AFP, Piava

Ve stejný den proběhne taktéž koncertní happening v pražském Crossu. Akce je věnovaná podpoře týraných zvířat a byla oznámená ještě před válečným konfliktem. Nyní se logicky její charakter částečně mění a výtěžek bude věnován na azylovou farmu pro ohrožená a týraná zvířata na Ukrajině v Ugolyoku. Účastněné kapely Homesick a Nondescript se mezitím z vlastní iniciativy rozhodli, že výtěžek z merche zamíří na Ukrajinu.

“Ahoj kamarádi! Velmi si vážíme vaší solidarity a podpory. Víme, že nás vždy podržíte a proto bychom v tuhle chvíli rádi věnovali výtěžek z benefičního koncertu Útulku Ugolyoky, který se na východní Ukrajině stará o všechna zvířata bez rozdílu. Jak jistě víte, vždy jsme vystupovali proti jakékoliv formě útlaku. Proto jsme rádi, že jsme se s pořadateli shodli na tom, že v Ugolyoku momentálně potřebují větší podporu. Díky, že vám záleží na zvířatech i lidech. Info/https://www.patreon.com/ShelterUgolyok”

RAP PRO UKRAJINU

Stranou samozřejmě nemůže stát ani rapová scéna, která si za svůj den zvolila pátek, kdy díky iniciativě Vojty Tkáče a šéf labelu Ty Nikdy, Ideii, proběhne v Paláci Akropolis akce s názvem “Rap pro Ukrajinu“. V akci bude ke slyšení téměř kompletní Ty Nikdy Label, ale také 7krát3, Hellwana, Pain nebo Strýc Nory.

“Současná situace v Ukrajině mnoho z nás nutí konat. Českem probíhá obrovská vlna solidarity a i my chceme vyjádřit podporu všem lidem, kteří se ocitli v boji nebo byli vyhnáni ze svých domovů. Kultura dokázala veřejnost vždy spojovat. Rozhodli jsme se proto v rámci jednoho žánru uskutečnit benefiční koncert v Paláci Akropolis. Přijďte i vy svou účastí podpořit Ukrajinu. Veškeré výtěžky z večera poputují do sbírky organizace Člověk v tísni na sbírku SOS Ukrajina.”

VEČER PRO UKRAJINU

Svého benefičního eventu se taktéž dočká Brno, kde v Kabinetu Múz v pátek 4. března zahrají například Hopes, Sinks nebo Člověk Krve. Součástí programu budou taktéž debaty.

“Kompletní výtěžek z akce poputuje na snížení utrpení nevinných lidí kvůli krvelačnosti Ruské federace. O tom, na jakou formu humanitární pomoci peníze z benefice půjdou, vás budeme brzy informovat.”

FAJTFEST HELP UKRAINE

Stranou nezůstává ani Fajtfest, který mění charakter akce z Fajtfest Help Party na Fajtfest Help Ukraine. Přímo na festivalu bude probíhat sbírka, která po festivalu zamíří za organizací Člověk v tísni.

V tomto období jde ekonomická situace festivalu stranou a budeme se snažit tuto sbírku co nejvíce podpořit, naši skorosousedé to opravdu potřebují a jsme si toho plně vědomi. Akce je sice až v květnu, ale Ukrajina bude potřebovat pomoc daleko delší dobu, než si možná všichni uvědomujeme. Chceme určitě podpořit tuto věc i na červencovém FAJTFESTU, ale k tomu budeme dávat informace dle situace. Věříme, že se společně semkneme a pomůžeme Ukrajině co nejvíce to půjde.”

VSETÍN / HRADEC KRÁLOVÉ

Stranou ovšem nezůstávají ani další města a interpreti. Například ve Vsetíně vystoupí v pátek se speciálním akustickým setem Criminal Colection. V pondělí pro změnu v hradeckém AC klubu budou rozdávat radost a následnou pomoc taktéž The Atavist a Mr Moss. Akcí a dobročinných eventů je spoustu a vznikají často dost nahodile. Vzpomeňme například pondělní vystoupení Hentai Corporation přímo před ruskou ambasádou.

MERCH

Koncertní vystoupení však nejsou jedinou efektivní formou pomoci. Řada umělců se rozhodla postiženou oblast podpořit například speciálním merchem nebo stoprocentním podílem ze zisku. Níže přikládáme merchovou otázku, kterou můžete podpořit statečný ukrajinský národ.

SKYWALKER

This is but a gesture of solidarity and in no way whatsoever about us but following the example of others, we’ve decided to donate 100% of all profits from Skywalker merch his week to humanitarian aid in Ukraine. Fuck war.!

We shall donate all profits to Člověk v tísni. And again, this is NOT about Skywalker and we’ll not be taking any cuts so we’re not trying to up merch sales. Feel free click the profile link to donate directly.”

SMACK

“Speciální edici trika Peace můžete objednávat teď, 100% ze zisku rozdělíme mezi ukrajinskou armádu a civilní obyvatelstvo.
https://archetyp51.com/shop/peace-for-ukraine/

EMPTY HALL OF FAME

Všichni víme, co se děje. Zatím můžeme pomoci alespoň tak, že nyní můžete koupit merch “Minuty ticha” za Vaši cenu (pošta jde na nás) a celý výtěžek odešleme na transparentní účet Člověk v tísni. Za jakoukoliv objednávku předem děkujeme.”

HOMESICK

“!HELP UKRAINE! Ahoj, kamarádi. Jako kapela, která dlouhodobě, jak tvorbou i statementama projevuje podporu obětem násilí a útlaku ať už v jakékoliv podobě, se nemůžeme nevyjádřit k současné situaci na Ukrajině. A je jen štěstí, že se v rámci svobodné a nezávislé společnosti vyjádřit můžeme. Sráči z Kremlu (ne, nejsou pro nás legitimní představitelé Rusů) zapíchli prst do mapy a ve sféře jejich vlivu by měla být i ČR, čímž chci říct, že Ukrajina je jen začátek týhle nesmyslný války (kterou Putin přivede do úzkých nejen Ukrajinu, další půlku Evropy, ale i Rusko). Důležitý je jednat teď. A nejen prostřednictvím našich osobních životů, ale i kapely. Poslední měsíc jsem strávil přípravou merche pro naše právě vyšlý album, jehož prodej měl aspoň částečně pokrejt náklady na nahrávání a vydání pevných nosičů. Čert to vem. Nabízíme 60 ks našich triček. Můžeš si pořídit náš merch za cenu výrobních nákladů. Veškerý zisk z prodeje vykážeme transparentně na kapelním účtu a zašleme i s naším příspěvkem na konto Člověka v tísni (materiální, zdravotní a sociální péče rodinám zasaženým válkou na UK). A to co nejdříve. Růžové – 390 Kč, 30 ks, M, L, XL. Černé – 490 Kč, 30 ks, S, M, L, XL. Můžeš samozřejmě poslat i více. Po Praze trika rád zavezu, případně se budou prodávat v Crossu na naší akci 3. března. Po ČR poštou. Více info v PM. Každý můžeme nějak pomoci. Pojďme, prosím, ukončit tuhle zasranou válku. Hans 💜”

DVOJLITRBOYZZ

“Rozhodli jsme se podpořit hrdě a srdnatě bojující ukrajinský lid v boji s válečným zločincem. Ze všech objednávek na našem e shopu DVOJLITRBOYZZ.COM, které se uskuteční od teď do středeční půlnoci, pošleme 100% peněz na bankovní účet ukrajinské armády. Sláva Ukrajině!”

NONDESCRIPT

“Stojíme za Ukrajinou. To, co se děje, je skličující a strašný, proto jsme se rozhodli pomoci Ukrajině stejně, jako naši kamarádi @deadstonehc. Veškerý peníze ze zakoupenýho merche na nejbližších koncertech půjdou na podporu Ukrajině. Kdybyste někdo chtěl podpořit a nemohl se dostavit na koncík, pište. Triko můžeme poslat. 3.3. – Praha Cross 5.3. – domácí Preborov #slavaukraini”

JINÁ FORMA POMOCI

A pak tu jsou i další formy pomoci. Například ve spřátelených místech jako Crashily nebo Ultravagant probíhá hmotná sbírka, která zamíří za lidmi i zvířaty v nouzi. Výčep Kabelovna aktuálně nabízí ukrajinské menu, u hlavních jídel by měl “zisk (po odečtení nákladů) jít stejným směrem.”

A někteří muzikanti jako David Koller nebo Denoi se rozhodli pomáhat přímo na hranicích převozem potřebného materiálu nebo záchranou osob.

“Čau kamarádi, minulé léto jsme byli na Ukrajině více jak doma a teď přišel čas pomoct! Právě jsme na cestě pro rodinu našeho kamaráda smĕr hranice, o kterou se u nás postaráme. Zároveň organizujeme dodávku nejpotřebnějších věcí, která v nejbližších dnech vyrazí z Brna na pomoc k ukrajinským hranicím. Pokud byste chtěli jakkoliv pomoct, můžete přispět libovolnou částkou zde: 2000038884/2010 nebo dole v komentu najdete odkaz na QR kod. Pomoct můžete i hmotnými věcmi. Pro bližší info nám napiš zprávu. O průběhu vás budeme informovat. Věříme, že společnými silami dokážeme pomoci více rodinám 🙏🇺🇦”

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: