Zahraniční koncertové poprvé: Na co se připravit, co si zabalit a jak se z toho nezbláznit
Koncerty v zahraničí se stávají čím dál víc atraktivními. Nejen, že se k nám světoznámá jména typu Taylor Swift zřejmě nikdy nepodívají, protože Česká republika nedisponuje dostatečnými kapacitními prostory pro uspořádání takové akce (ano, Letňany opravdu nestačí), ale i mnozí menší umělci Prahu zkrátka přeskočí a z Německa mají namířeno rovnou k sousedům do Vídně. Když ale nějakou kapelu opravdu milujete, je těžké odolat a nekoupit lístek na nějakou zastávku turné za hranicemi naší republiky. Připravili jsme si tedy návodníček pro ty, kteří mají třeba z cestování za koncerty strach. Věřte totiž, že jediná věc, které budete litovat, je, že jste na ten koncert nakonec nejeli…
LÍSTKY Z DRUHÉ RUKY
Vydat se do zahraničí s lístkem z druhé ruky je samo o sobě pro odvážlivce. Jedinou jistotou je Ticketmaster resale, kde přímo u prodejce vstupenek můžete zakoupit lístky z druhé ruky. Nákup lupenů od lidí z komentářové sekce pod stránkou eventu na Facebooku už vyžaduje jistou dávku zkušeností. I koncertoví mazáci se ale umí spálit. Pokud chcete mít jistotu, že vám u vstupu nezasvítí turniket červenou barvou (protože ten věrohodný pán už lístek prodal dalšímu člověku, který se do haly dostal o pět minut dřív než vy), kupujte si lístky na oficiálních stránkách pořadatele. Nikdo totiž nechce utratit půlku výplaty za koncertový zážitek a skončit se slzami v očích na chodníku před venue, ochuzen o zážitek a pár tisíc korun. Z resale portálů pak doporučujeme ještě aplikaci TicketSwap. Riziko podvodu tam samozřejmě stále je, při registraci však každý musí nahrát fotografii svého občanského průkazu či cestovního pasu, takže podvádět se tu nevyplatí.
FESTIVALY VS. KONCERTY
Ano, je rozdíl vydat se do zahraničí na fesťák, nebo na sólovou show. Nejen že koncerty jsou mnohem lépe dostupné veřejnou dopravou, ale liší se i podmínkami pro vstup. Bývá pravidlem, že festivaly dbají na důraznější kontrolu. Vždy je důležité pečlivě si pročíst stránky daného místa konání. Většinou tam naleznete odpovědi na všechny otázky, které si kladete. Především pak seznam věcí, se kterými vás do venue (ne)pustí. Zatímco v některých klubech projdete přes kontrolu i s batohem, jinde mají problém s taškou větší rozměru A4. To stejné platí pro powerbanku, nejlepší kámošku každého lovce prvních řad, který rád vyčkává před koncertními halami. Může se totiž stát, že někde s ní prostě neprojdete. Takže důrazně apeluji, čtěte ty podmínky! Ať odcházíte z koncertu jen a pouze s úsměvem na tváři, a ne se vztekem na sekuriťáka, který vám u vstupu nelítostně vyhodil „tu drahou“ powerbanku do pytle.
SAMA NA KONCERT? TO RADŠI ZŮSTANU DOMA
Ochudit se o zážitek z koncertu je to nejhorší, co člověk může udělat. Jasně, můžete potom třeba litovat, protože koncert nebyl objektivně dobrý, zpěvák nebyl ve formě a prostě to nebylo takové, jaké jste si představovali. Ze zkušenosti ale mohu potvrdit, že nejvíce bolí, když kvůli strachu na koncert nejedete. Kde ale hledat společnost na koncerty, pokud opravdu nechcete jet sami?
Sociální sítě nám toto dilema usnadňují. Na Facebooku dnes existuje fanouškovská skupina snad pro každou trochu známější kapelu, na kterou si vzpomenete. A věřte mi, jsou tam desítky lidí, kteří na jednotlivé zastávky turné shání parťáky nebo třeba mají lístek navíc. I zde platí pravidlo: důvěřuj, ale prověřuj. Proklepněte si profily těch lidí, vyměňte si pár slov, ideálně se třeba telefonicky spojte a zjistěte, jestli si rozumíte. Když to totiž klapne, máte pravděpodobně nového kamaráda na celý život. Hudba spojuje. První koncert jako vzájemná poznávačka, na další už si dělíte finanční náklady na ubytování poblíž koncertních hal a pak už to jde z kopce a objíždíte jeden koncert za druhým.
ANGLIČTINA JAKO NEJLEPŠÍ KAMARÁD
Jazykové vybavení je úplný základ. Umět vykomunikovat jakékoliv nepříjemnosti spojené se vstupem do venue nebo třeba nefunkční kód na vstupence je vždycky fajn skill. Přesto se ale může stát, že někteří (zpravidla starší) zaměstnanci buď anglicky neumí, nebo prostě odmítají mluvit jakýmkoliv jiným jazykem než mateřským. Pak bude vaším nejlepším kamarádem překladač. Takže šup, stáhnout do mobilu. A ne, nespoléhejte na ten internetový, připojení v klubech a jejich okolí je mnohdy opravdu bída, což ostatně známe i z pražských klubů… Znáte to, kdo je připraven, není překvapen.
JÍDLO, PITÍ, POJIŠTĚNÍ JAKO ZÁKLAD
Možná to zní primitivně, ale opravdu. Tři věci, na které mnozí zapomínají a které se dokážou člověku pěkně vymstít. Cestování je pro spoustu lidí spojené se stresem a v zápalu adrenalinu dokáže člověk vyvádět hlouposti, jako je třeba nedostatečná hydratace a málo jídla. Zde se opět obracím spíše na ty, kteří se chystají vysedávat na ulicích před halami a vyčkávat na první řady. Ne, sušenka a plechovka Coly opravdu nestačí. V některých klubech a koncertních halách je nesnesitelné vedro, člověk celý den sedí venku v různých povětrnostních podmínkách a nadšení z ulovení barikády přejde zhruba deset minut potom, co se jí poprvé dotknete a zjistíte, že vás čeká ještě předskokan a dvě hodiny čekání na hlavního vystupujícího. Pořádně se tedy najezte a napijte a nespoléhejte na to, že v hale budete mít možnost kopnout do sebe kelímek vody. Ne všude je to samozřejmost.
A proč pojištění? No, pokud totiž nedoplníte energii jídlem a nedej bože omdlíte, může vás to v některých destinacích přijít pěkně draho. Opravdu se vyplatí investovat pár stovek do pojištění a mít jistotu, že pokud se něco stane, máte obstaranou pomoc a zdravotnickou péči.
Tak sežeňte parťáka, nebo se prostě sólo zabalte a vydejte se na koncert svého oblíbeného interpreta. Nejen, že můžete koncert spojit s výletem a poznat tak krásy zahraničních destinací, ale poznáte spoustu nových lidí, kteří sdílí stejnou lásku pro stejnou kapelu a procvičíte jazykové dovednosti. A to je na koncertové kultuře to nejkrásnější, ne?
Text: Kája