Máte dotaz? Neváhejte nás kontaktovat na dotaz@klubovna.cz
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram
logo-bez-pozadí
  • Klubovna
    • Klubovna na Youtube
    • Fotoreporty
  • Klubovna.srt
  • Psaná klubovna
    • Rozhovory
    • Reporty
    • Propojování scén
    • Archiv
    • Blogy / Sloupky
    • Guestlist
  • Supportujeme
    • Akce
  • Náš team
  • O nás
    • O projektu
  • Kontakt
  • Co zaseješ, to sklidíš. Bound To Break upozorňují na klimatickou krizi (Exkluzivní premiéra)
    Více zde ►
    Klubovna
  • Klubovna Intro se vrací do Příbrami! Kdo tentokrát míří do Pojistky?
    Více zde ►
    Klubovna
  • Metalový svátek začíná klepat na kovové dveře. Na koho si zajít na letošním Brutal Assault?
    Více zde ►
    Klubovna
  • Ach Mighty Sounds, ty umíš vzít za srdce (Report)
    Více zde ►
    Klubovna,Reporty
  • Basinfirefest začíná pomalu omlazovat. Dobré zprávy ze Spáleného Poříčí (Report)
    Více zde ►
    Klubovna,Reporty
  • Na Kopci plném zázraků se opět čarovalo. Fajtfest přerostl sám sebe a míří mezi Evropskou žánrovou elitu (Report)
    Více zde ►
    Klubovna,Reporty,Supportujeme
Hardcore odjinud – Powerviolence (3. díl)
Blogy / Sloupky
Klubovna
30.5.2017 Hadrabak
V další části našeho seriálu o podstylech hardcoru se zaměříme na žánr, který mě osobně je nedá se říct úplně blízký, ale bližší určitě. Bude jím Powerviolence a jak už je takovou nepsanou tradicí v tomhle seriálu, nejprve se podíváme trošku do historie, pak na kapely, co tenhle žánr formovaly a nebude chybět ani česká scéna. Takže Hadrabáku, směle do toho!

Banán v "barvách" I am Pentagon by xMartinezz Photographyx

Banán v “barvách” I am Pentagon by xMartinezz Photographyx

Historie a vznik

Vznik se datuje koncem 80. a počátkem 90.let, kdy se začal prosazovat převážně v Kalifornii. Už v té době byla kalifornská “scéna” zastoupená spousty hardcore punkovými a Trashcorovými kapelami. A právě kombinací těchto dvou stylů, do níž se přidaly ještě prvky Grindcoru, vznikl Powerviolence. Rychlostí, s jakou jsou hrané skladby, je podobný spíše Grindu, avšak většinou zde nenajdete uchrochtané pasáže, charakteristické pro některé grindcorové kapely, ale spíše ječáky nebo rychlý zpěv, podobný právě Thrash-hardcorovým kapelám. Podobnost ke Grindcoru lze nalézt také v krátkosti písní, což není pravidlem u všech Powerviolence kapel, ale u většiny ano (skladby jsou dlouhé kolem půl minuty).

Prvopočátky

Průkopníky tohohle žánru byla kapela Infest z Kalifornie. Ta vznikla v září roku 1986 a její vznik se pojí s labelem Slap-a-Ham records, který v té době sdružoval kapely podobného ražení. Založena byla jejich kytaristou Mattem Dominem. A právě tenhle borec se spolu Ericem Woodem (oba byly členmi kapely Neanderthal) dal vzniknout tomuhle stylu. Oba chtěli založit svůj vlastní hudební styl, což se jim povedlo. A díky tomu, že se styl v začátcích hrál hlavně v Kalifornii, byl jeho původní název West Coast Powerviolence (Kalifornie se jak známo nachází na západním pobřeží USA, proto tenhle název).

Uplně první demo kapely Infest z roku 1987:

 

LP Slave vydané 1988:

 

A v takovémhle stylu se nesou koncíky nejen kapely Infest. K Powerviolence patří kácející se publikum vepředu a spoustu stage divů, podobně jako u hardcoru:

 

Co se týče hudebního provedení, tak Infest byly kombinací youth crew hardcore punkových kapel s noisovými a Sludge zvuky kapel jakými jsou třeba Lärm nebo Siege. Spousta kapel tohohle ražení byla v té době byla inspirována právě prvky ze Sludge metalu nebo Noisu.

 

Pro porovnání LP od Lärm. Zvuk tolik charakteristický pro staré punkové a hardcorové kapely. Podobnost s Minor Threat není náhodná:

 

Diskografie k poslechu a porovnání s Lärm:

 

Rozšíření žánru

Počátkem 90.let se začaly objevovat další významné kapely žánru, kterými byly třeba Man Is the Bastard, Crossed Out, No Comment a Capitalist Casualties. Přestože všechny jmenované kapely byly dost známé, za mě z nich asi nejvíce vyčnívají Capitalist Casualties.

 

Inspirací u těchto kapel byly kapely podobného ražení, jako např. Dirty Rotten Imbeciles, která hraje spíše trashcore staré školy. Tuhle kapelu bylo možno několikrát vidět i v Čechách, třeba v roce 2010 na Obscene Extreme. Tihle veteráni se stále těší popularitě a velkému množství fanoušků. A to nejen u nás.

Dalšími známými kapelami, kterými byl Powerviolence ovlivněný v počátcích, byly kapely jako Negative FX, Cryptic Slaughter, Septic Death nebo Corrosion Of Conformity.

Jedno z nejstarších alb Negative FX:

 

 

Ještě většího rozmachu dosáhl žánr kolem roku 1993, kdy vznikla kapela Spazz, jedna ze zásadních kapel v utváření a vývoji stylu. Basák a zároveň zpěvák kapely Chris Dodge vlastnil label Slap-a-ham records, který v té době kromě Spazz sdružoval kapely jako No Comment, Crossed Out, Infest, již zmiňované Neanderthal.

 

V roce 1994 vznikla další známá kapela tohohle žánru Charles Bronson. Ta měla na rozdíl od ostatních P-V kapel té doby textově blízko k hardcoru a částečně metalu. Kapela pocházela z Illinois a aktivní byla mezi lety 1994 – 1997. Na svém kontě má 7 nahrávek – pět sedmipalců a jedno studiový album z roku 1997 Youth Attack. To si můžete poslechnout pod následujícím odkazem:

 

O čem vlastně jsou texty P-V kapel?

Některé kapely se ve svých textech inspirovaly myšlenkami anarchismu, konkrétně se pak jedná o texty o právech zvířat, proti válkám, diktátu systému apod. Mezi takové kapely bych zařadil třeba právě Charles Bronson, kteří jako jedni z prvních v téhle branží měly blízko k Straight Edge. Konkrétně 2 jejich členové uznávali tuhle myšlenku.

Naproti tomu kapela Despise You ve svých textech kritizovala společnost a její texty obsahovaly témata jako je Misantropie, drogy a s nimi celkově spojené městské problémy.

Další z nahrávacích společností Fiesta Grande stála za vznikem Powerviolence festivalu v Berkeley, Kalifornii, v letech 1999 – 2000.

České Powerviolence kapely

K jedné z nejznámějších a nejstarších kapel tohoto žánru u nás patří bezesporu Ostravská úderka Sheeva Yoga, hrající od roku 1997. Tempem, rychlostí a délkou skladeb, které většina z nich trvají kolem minuty by se v tomhle ohledu dali zařadit spíše do Grindcoru, ale podobnost s grindcorem je spíše právě díky krátké délce skladeb. Hudebně se je nebojím zařadit do žánru Powerviolence, i když se nejedná o Powerviolence ovlivněný starými nebo novými Trashcorovými kapelami, ale spíše o jejich rychlejšího následovníka. Protože jako každý styl, i Powerviolence prošel v průběhu let jistým vývojem a změnami. Navzdory tomu, že kapela hraje takhle dlouho je pro fanoušky tohohle žánru trošku nedoceněná, protože jí v pomyslném žebříčku a oblíbenosti předčily další kapely.

A kapelami známějšími jsou třeba Lahar, kteří mají texty směřující spíše do hc, ale do téhle “škatulky” bych se je nebál zařadit. Jejich hudba vychází spíše z Trashového základu. Představovat jí myslím není potřeba, všem fanouškům tohohle stylu (a nejen jim) je u nás dostatečné známá. Mikrofonu se v ní chopil Banán, kterého můžete znát z kapel jako Hlinomaz, Hanba, nyní I´m Pentagon, dřívě ještě velice známí a legendární Balaclava.

 

Další z řady známých kapel je kapela Lycantrophy. Jako jedna z mála má za mikrofonem zpevačku a drtí rychlý a nekompromisní P-V grindcorového ražení. Textově se inspirovaly hlavně v anarchismu a jejich texty krom textů o právech zvířat jsou o policejní brutalitě např.

 

Nebál bych se sem zařadit i Stolen Lives. To je kapela z Nového města nad Metují, taky stojící hodně na anarchistickém základě. Rychlé tempo s rychle odsýpajícími zvuky bicích připomíná punkový rytmus, zvuky kytar zase jsou místy typické pro Trash. Takže celkově je to P-V s Trashovým základem. Na svém kontě mají 1 album a 4 splitka. Ty mají s kapelami Time of my Life, D.F.C., Rapsöd a Lahar. Mně osobně se nejvíce líbí splitko s D.F.C (D.F.C. je brazilská kapela, která představuje to, jak by měl vypadat moderní trash s powerviolence; jsou to Brazilci, kteří tím opravdu žijí).

 

 

Hadrabákův názor

Přestože mi přijde, že je tenhle styl v poslední době trošku na ústupu a jeho “sláva” z 90.let je ta tam, pořád má co říci k aktuálnímu dění a myslím, že dlouho mít bude. Podobně jako hardcore, Trashcore a další styly, ze kterých vznikl. Vlastně hardcore a Powerviolence stojí z mého pohledu na podobném základě, alespoň ten podobný Trashcoru k němu má nejblíže.

Powerviolence je zkrátka v poslední době trošku na ústupu, stejně jako celá undergroundová scéna. Přestože se pořád těší množství fanoušků, ale nových fans moc nepřibývá. Nová fanouškovská lavina je zatím v nedohlednu. Ústup je daný i tím, že v pomyslném žebříčku oblíbenosti je na prvním místě hlavně hardcore. Svoje místo však má a vzhledem k rostoucí nespokojenosti lidí se systémem a problémy dnešního světa čekám jeho rozšíření a další vlnu kapel. Sice to nebude takové jako v dobách jeho vrcholu, ale svoje místo na poli undergroundu má a mít bude i nadále. A to je nejen vzhledem k událostem posledních týdnů jedině dobře.

PS: za využití úvodní fotografie děkujeme našemu dobrému kamarádovi xMartinezzPhotography!

Related Articles

Klubovna představí vlastní stánek. Jak naše spojení s Fajtfestem vzniklo?

30.6.2021 Redakce Klubovny Číst více ►

Co týden dal (a vzal) 1. díl: Start webu Klubovny, úmrtí legend i obětavý bubeník

28.12.2016 Redakce Klubovny Číst více ►

Radek Sňozík: Tréner Hoftych mě místo přáteláku pustil na Metallicu

20.12.2016 Gumi Číst více ►

Přečtěte si i naše další články

Klubovna

Co zaseješ, to sklidíš. Bound To Break upozorňují na klimatickou krizi (Exkluzivní premiéra)

8.8.2022 Redakce Klubovny Číst více ►

Kolikrát jste už letos nadávali na extrémní vedra, které atakují historické hodnoty? My nesčetněkrát. A rozhodně nejsme sami. Tíživé datum spojeným s obavou nevyhnutelné ekologické katastrofy trápí i spoustu interpretů. Vyjímkou nejsou ani talentovaní novicové Bound To Break. Tohle jméno si zapamatujte, Bound To Break. Tihle mládežníci by před sebou mohli mít zajímavou budoucnost. Zajímavý…

Klubovna

Klubovna Intro se vrací do Příbrami! Kdo tentokrát míří do Pojistky?

31.7.2022 Redakce Klubovny Číst více ►

Upřímně? Vůbec jsme nečekali, co od našeho prvního výletu do Příbrami čekat. Místní kulturu totiž máme spojenou především s rapem. Debut v progresivním klubu Pojistka se ovšem nadmíru povedl a oboustranně byl patrný zájem o brzké pokračování a osvěžení programu moderního kulturního zařízení, které bylo dosud spojováno především s rapem a elektronickými žánry. Klubovna Intro…

Klubovna

Metalový svátek začíná klepat na kovové dveře. Na koho si zajít na letošním Brutal Assault?

24.7.2022 Redakce Klubovny Číst více ►

Ačkoliv by se po Rock for People, Fajtfestu a Mighty Sounds mohlo zdát, že je hlavní část festivalové sezony za námi, tak to samozřejmě není úplně pravda. Srpen nabízí spoustu zajímavých eventů, mezi kterými jednoznačně vyčnívá oslava metalu v Pevnosti Josefov. Brutal Assault si za dlouhé roky na scéně vybudoval pověst jedné z nejprestižnějších akcí…

Zobrazit další články
nejjjjj
Mapa webu
Klubovna
Psaná klubovna

Supportujeme
Náš team

Kontakt
O nás

Klubovna.net

Nejsvobodnější hudebně-mediální platforma českého internetu. Všechna práva vyhrazena.

© 2020 Klubovna.net | Web developer Maxsico. Maxsico.