Cashless na festivalech: Usnadnění práce nebo ztráta času?

Cashless.

Byl, je a dozajista bude v následujících letech jedním z nejdiskutovanějším tématem na hudebních festivalech. Letošní “sezona” pak vykázala jeho radikální nástup, a to i na těch největších akcích. Je to však dobře? Do hlav se pak vkrádá známé “a komu tím jako prospějete, co?!“, faktorů pro a proti je však několik.

Argumentů proč a proti je spoustu, a tak jsme se rozhodli oslovit i člověka na slovo vzatého – Václava Jaroše ze společnosti NFCtron, která letos bezhotovostní systém plateb prováděla na letošním FajtFestu. A která se snaží do celé věci vznést trochu jiný přístup.

NTC system jsme ozkoušeli na FajtFestu a fungoval bezchytně.

NFCtron system jsme vyzkoušeli na FajtFestu a fungoval bezchytně.

Usnadnění a urychlení plateb – to je asi největší deviza, kterou argumentují zastánci nového systému, na který si, ale našinec stále zvyká. A podle všeho to může ještě nějakou dobu trvat “Český trh je na systém bezhotovostních plateb připraven. Pořadatelé mají o systém zájem a pomale po něm pokukují.” myslí si Václav Jaroš.

Tyto tvrzení podpořili i pořadatelé letošních letních festivalů, cashless už letos využili například pořadatelé Aerodrome Festivalu, Metronomu, zminovaného FajtFestu, SázavaFest ale i masivního koncertu Rolling Stones. Fronty, prodlevy s placením, výpadky systémů, nebo problémy s refundací. To byly časté obavy k interesantní novince, která krom usnadnění jednoduchým úkonů, zatím také nabídla spousta otázek. “Problémem je aktuální situace. Zahraniční firmy přišli do česka a ničí trh bezhotovosních plateb.” analyzuje náš host situaci.

A následně trochu obšírněji dodává “Pochyby lidí se musí překonat. Všiml jsem si třeba na SázavaFestu nebo na Fajtfestu, že návštěvníci již náš NFCtron berou jako samozřejmost. Vůbec ani nepřemýšlí. Dojdou, jednou přiloží a hotovo. Nevnímám technické nedostatky. Rizikové jsou řešení, které potřebují po 100% dobu akce internet. Důležitá je kontrola nad stavem svého kreditu. Správné zaškolení obsluhy. Co se nesmí podcenit je komunikace před festivalem a případně informátoři na akci. Návštěvníkovi stačí vše v klidu vysvětlit. Vážím si každého pořadatele, který chce posunout svůj festival kupředu”. 

Pojem "FajtFest family" dává smysl. Atmosféra na fesťáku je totiž skutečně rodinná.

Pojem “FajtFest family” dává smysl. Atmosféra na fesťáku je totiž skutečně rodinná.

Před podobnou volbou stál před roky i FajtFest. Sám hlavní pořadatel Bob Fleck pak nezastírá původní obavy “Cashless systém byl pro nas od začátku obrovským a s riskantním krokem do neznáma ..a já jsem byl pro ještě nějaký ten rok počkat , ale ostatní Crew mě dokázaly přesvědčit .. dnes už si bez toho systému nedokážu Fajtfest ani představit”.

Vyvstává tedy otázka kolik festivalů se bude “chtít posunout kupředu” i v dalších letech. Jaroš pak přihazuje i líbivou myšlenku, zlevňování cen vstupenek “Bude mít také určité výhody, třeba levnější vstupné“. A o celkovém nárůstu už nepochybuje vůbec “Zvedne se několikanásobně. Postupně přejdou všechny festivaly až na vyjímky na tento způsob řešení. My sami již jednáme s několika akcemi o sdílení jedné přenosné karty/čipu.

V podobném duchu z pozice organizátora mluví i Bob z Fajťáku “Za sebe určitě mužů říci , ze se nám navýšila trzba o hodně procent a hlavně nám neunikáji peníze bokem , protože po festivalové inventury vycházely většinou hodně špatně! Nemůžu zapomenout na přehled o transakcích co mám v aplikaci přímo v mobilu tzn přesně vidím co a kolik čeho se momentálně prodává v jakémkoliv stánku nebo baru.” vypočítává poměrně dost pozitiv.

Platby na festivalech se dle jeho navíc do budoucna nebudou vztahovat jen na jídlo a pití, ale defacto veškerý servis včetně oblíbeného merce. A přidává osobní zkušenost z FajtFestuNa akcích, kde je náš systém se merch nakupoval přes systém. FajtFest, SázavaFest. Cílem je pro návštvníky udělat přívětivé řešení. Pokud má na čipu 2000 Kč proč neumožnit placení merch? Pořadatelů FF se tak rozhodli a udělali dobře”. To zní celkem zajímavě, tak to snad bude i fungovat.

Bezhotovostní platby budou v budoucnu hrát evidetně dost zásadní roli. Jak letošní vstup do našich festivalových životů hodnotíte? Vyhovuje Vám víc platit cashem nebo čipem? Pojďte se nad tím pořádně zamyslet na našem FB!

 

 

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.